Το «γύρισε» στο 2ο ημίχρονο η Ομόνοια (Φώτος)

Φιλική νίκη με ανατροπή επί του Ερμή πέτυχε η Ομόνοια στο ΓΣΖ με 3-2. Πολλές αλλαγές από τους δυο προπονητές που έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν αρκετά στο πρωτάθλημα.

Με 2-0 προηγήθηκε ο Ερμής στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Μαύρου (4’) και Χριστοδούλου (33’). Αντίδρασε και «απάντησε» στα γκολ των γηπεδούχων η Ομόνοια με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ματ Ντάρμπισαιρ στο 50’. Ο Άγγλος αστόχησε 8 λεπτά αργότερα σε δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Σοάρες. Στο 75’ ο Κρις Μόντες ισοφάρισε σε 2-2. Στο 89’ ο Άλεξ Σοάρες με σουτ «έγραψε» το τελικό 2-3. Δοκάρι είχε ο Μανρίκε στο 44’. Επανεμφάνιση Κατελάρη, έπαιξαν μετά από αρκετό καιρό Ενρίκε και Λόε. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν.

- Έναρξη στο φιλικό

- 4' ΓΚΟΛ για τον Ερμή. Ο Μαύρου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μεχίας και άνοιξε το σκορ.

- 12' Μεγάλη φάση για τον Ερμή. Ο Μαύρου βρέθηκε στη περιοχή, έκανε τους ελιγμούς αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο πόδι του Ενρίκε και κατέληξε σε κόρνερ.

- 13' Σέντρα στη περιοχή του Ερμή, ο Αλμπίν έπιασε τη κεφαλιά η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φιρινίδη.

- 19' Γύρισμα του Λόρα, προ του Αλμπίν διώχνει ο Γκουαζίκα σε κόρνερ.

- 29' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, ο Ζιβέτς στο ύψος της περιοχής πήγε για το σουτ αλλά γλίστρησε και χάθηκε η ευκαιρία.

- 33' ΓΚΟΛ για τον Ερμή, το 2-0. Ο Χριστοδούλου διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

- 40' Σουτ του Ζίβετς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 44' Δοκάρι για την Ομόνοια. Σουτ του Μανρίκε η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 46' Μαζεμένες αλλαγές από τον Ολίβα. Μόντες, Εντρένα, Λόπες, Σοάρες και Πρτσέ στις θέσεις των Ζίβετς, Αλμπίν, Μανρίκε, Λόε και Κατελάρης.

- 50' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. ΓΚΟΛ για την Ομόνοια που μειώνει σε 2-1 με τον Ντάρμπισαιρ να είναι εύστοχος.

- 58' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια με τον Σοάρες να ανατρέπεται. ΑΣΤΟΧΟΣ ο Ματ από τα έντεκα βήματα. Δοκάρι και έξω.

- 61' Μεγάλη φάση για τους "πράσινους" με τον Εντρένα. Ο Ισπανός σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, πήγε να τον προσπεράσει αλλά άνοιξε το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.

- 75' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια το 2-2 με τον Μόντες

- 77' Κεφαλιά του Γκουλόν στην αγκαλιά του Μεχίας η μπάλα.

- 89' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια που γυρίζει το παιχνίδι με τον Σοάρες.