Ίδρωσε... αλλά καθάρισε με τριάρα (φώτος)

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του  Πρωταθλήματος η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τη Δόξα και έφτασε στους 10 βαθμούς. Πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το σκορ κέρδισε η ομάδα του Ιραόλα αφού μέχρι το 75' το σκορ ήταν στο 0-0. Λαρένα (πέναλτι), Τέτε και Χέφελ τα γκολ. Το www.kerkida.net ήταν στην Αρένα...

Η εξέλιξη:

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κώστα Ψευδιώτη

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρίες. Αργός ο ρυθμός στο ξεκίνημα

-15' Σουτ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, κοντράρει και πάει σε κόρνερ

-19' Επικίνδυνη φάση, ο Ασούμπρε εξ επαφής δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά

-22′ Μακρινό σουτ του Ασαμόα, μπλοκάρει ο Τόνιο

-30' Μέτριο το παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και φάσεις. Πιο επιθετική η ΑΕΚ, ψάχνει τους χώρους απέναντι στην Δόξα που αμύνεται πολύ καλά μέχρι στιγμής

-44' Μεγάλη ευκαιρία και μεγάλη απόκρουση από τον Λοΐζου. Ο τερματοφύλακας της Δόξας είπε "όχι" στον Τρισκόφσκι, στο τετ-α-τετ

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-Πρώτη αλλαγή από τον Ιραόλα στο 52'. Μέσα ο Γιάννου, έξω ο Ασούμπρε σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο επικίνδυνη

-53' Σουτ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, δύσκολη απόκρουση από τον Λοΐζου

-59' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Λαρένα, έξω ο Γκαρσία

-66' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Μέσα ο Ζατλ, έξω ο Χατζηβασίλης

-67' Έντονες διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για φάουλ από τον Λουίς Κάρλος. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν κίτρινη, που θα ήταν η δεύτερη για τον παίκτη της Δόξας

-68' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ: Κεφαλιά του Καταλά μετά από κόρνερ, πολύ δύσκολη απόκρουση από τον Λοΐζου. Οι παίκτες της ΑΕΚ ζητάνε γκολ αλλά από τα replay δεν ξεκαθαρίζει αν η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή

-75' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ με πέναλτι του Λαρένα. Το κέρδισε ο Γιάννου σε μαρκάρισμα του Μουκτάρη από πίσω. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν υπήρχε παράβαση

-76' Έξω ο Παπαφώτης, μέσα ο Φερνάντες

-77' Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Λοΐζου πρόλαβε τον Τρισκόφσκι στην έξοδο, δεν απομάκρυνε καλά και το σουτ του Σκοπιανού σε δεύτερο χρόνο σταμάτησε σε αμυντικό

-80' ΓΚΟΛ 2-0 με τον Τέτε. Κάθετη του Γιάννου στον Ισπανό που πάτησε περιοχή και με δυνατό, διαγώνιο σουτ "καθάρισε" το ματς

-85' Σουτ του Χέφελ, μπλοκάρει ο Λοΐζου

-89' Eκτός ο Ασαμόα, μέσα ο Παχίπης

-92' ΓΚΟΛ και 3-0 με τον Χέφελ. Το σκορ πήρε διαστάσεις μέσα σε μερικά λεπτά. Εντελώς αμαρκάριστος ο σκόρερ, τον "βρήκε" ο Λαρένα με κάθετη πάσα και στο τετ-α-τετ με τον Λοΐζου δεν δυσκολεύτηκε

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Γκοζάλεθ, Ιωάννου, Γκαρσία (59' Λαρένα), Χέφελ, Ασούμπρε (52' Γιάννου), Τέτε, Τρισκόφσκι, Φλοριάν

ΔΟΞΑ: Λοΐζου, Μουκτάρης, Νελσίνιο, Περέιρα, Μιτρέα, Τίνκου, Ασαμόα (89' Παχίπης), Παπαφώτης (76' Φερνάντες), Χατζηβασίλης (66' Ζατλ), Λουίς Κάρλος, Παβλόφ

Κίτρινες: - / Λουίς Κάρλος

**Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Χρίστο Χρίστου.