ΕΣΠΑΣΕ την "κατάρα" σε ματς - θρίλερ! (Φώτος)

ΚΑΤΑΡΑ... τέλος για την Νέα Σαλαμίνα! Οι "ερυθρόλευκοι" έβαλαν τέλος σε ένα τεράστιο αρνητικό σερί, επικρατώντας με 1-0 της Ομόνοιας στο "Αμμόχωστος" σε παιχνίδι στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. "Χρυσός" σκόρερ ο Κίνκσλεϊ αλλά... ήρωας του αγώνα ήταν ο Βεσελόφσκι ο οποίος στο 93' απέκρουσε πέναλτι του Χριστοφή! Η προηγούμενη νίκη της Νέας Σαλαμίνας κόντρα στην Ομόνοια σε παιχνίδι πρωταθλήματος ήταν πριν από 22 χρόνια, το 1996 όταν επικράτησε με 3-2 χάρις σε χάτ τρικ του Πάμπη Ανδρέου!

-5' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου περισσότερο.

-9' Αργός ο ρυθμός, με την Ομόνοια να έχει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της αλλά χωρίς να μπορεί να φτιάξει κάποια ουσιαστική ευκαιρία.

-12' Καλή συνεργασία από Κορέια και Κίνγκσλεϊ, ο Νουρ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Εντρένα και έφυγε σε κόρνερ.

-14' Σέντρα Λόπες, κεφαλιά Ντάρμπισαϊαρ, σε ετοιμότητα ο Βεσελόφσκι.

-15′ Στημένη φάση για την Νέα Σαλαμίνα με τον Φουστάρ να κάνει την κεφαλιά και τον Μεχίας να μπλοκάρει σταθερά.

-18' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Γκόμεθ να βλέπει το πρώτο του σουτ να κοντράρει στον Κολομπάρτ και το δεύτερο να φεύγει έξω.

-20' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ! Ο Τιάγκο από αριστερά έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε την σέντρα σημαδεύοντας τον σέντερ φορ της ομάδας του, ο οποίος με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Μεχίας για το 1-0!

-24' Φοβερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους για δεύτερο γκολ! Ο Ελουντού εξέθεσε στην ταχύτητα τον Πρτσε, τον πέρασε εύκολα, μπήκε στην περιοχή όμως το αριστερό πλασέ του ήταν... άτσαλο και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

-30' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια, βγάζει επιθέσεις από τα άκρα.

-32' Σέντρα Τζαρσίνιο από δεξιά, κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ η μπάλα λίγο έξω.

-40' Η μπάλα στρώθηκε στον Μαργκάσα σε καλό σημείο, αλλά ήταν στο δεξί του πόδι και το σουτ που δοκίμασε ήταν αδύναμο και κόντραρε.

-42' Νέα ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την Σαλαμίνα! Ο Τιάγκο έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής από αριστερά, αντί να πλασάρει προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας πάσα στον Κίνγκσλεϊ αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

-44' Αλλαγή για την Ομόνοια. Αναγκαστική, με τον Μόντες να παίρνει την θέση του τραυματία Τζαρσίνιο.

-45' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊρ να κάνει το σουτ με το αριστερό από καλή θέση αλλά η μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο αμυντικό.

-50' Πιο επιθετικά ξεκινά η Ομόνοια στην επανάληψη. Ωραίο σουτ του Ματ, εντυπωσιακά έδιωξε ο Βεσελόφσκι.

-54' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Εντρένα ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα - σουτ, η μπάλα... έσκασε μπροστά στον Βεσελόφσκι που αιφνιδιάστηκε, χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, κύλησε παράλληλα με την εστία και ο Χριστοφόρου απομάκρυνε.

-57' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Χριστοφή αντί Εντρένα.

-63' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Αζίζ αντί Ελουντού.

-63' Κεφαλιά του Κούσουλου από κοντά, η μπάλα λίγο έξω.

-68' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Αλμπίν, έξω ο Σοάρες.

-70' Αυξάνει την πίεση της η Ομόνοια που γυροφέρνει έξω από τα καρέ του Βεσελόφσκι και ψάχνει την ισοφάριση.

-74' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα ο Κωστή, έξω ο τραυματίας Κορέια.

-80' Σέντρα του Χριστοφή από δεξιά, κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ, μαζεύει ο Βεσελόφσκι.

-81' Ο Αζίζ έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, καθυστέρησε να πλασάρει και ο Λόπεθ έδιωξε σωτήρια.

-85' ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ επέμβαση από τον Βεσελόφσκι που κρατά το 1-0! Ο Μόντες έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Αλμπίν ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλα ο Βεσελόφσκι έδιωξε με... κεφαλιά σε κόρνερ!!

-92' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Αψυχολόγητη ενέργεια από τον Γκολομπάρτ που έπαιξε την μπάλα με το χέρι.

-93' Εκτελεί ο Χριστοφή, στο κέντρο της εστίας αλλά αποκρούει ο Βεσελόφσκι σε κόρνερ!!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Κορέια (74'Κωστή), Παύλου, Ελουντού (63'Αζίζ), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Ενρίκεζ, Γκαφούρ, Σοάρες (68'Αλμπίν), Εντρένα (57'Χριστοφή), Τζαρσίνιο (44'Μόντες), Γκόμεθ, Λόπεθ, Ντάρμπισαϊρ, Κούσουλος, Πρτσε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Γκολομπάρτ - Εντρένα, Μόντες.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας