Έπαιξαν, δεν ρίσκαραν, συμβιβάστηκαν (φώτος)

Πάολο Τραμεντζάνι και Ντούσαν Κέρκεζ δεν ρίσκαραν στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής έτσι το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΛ. Μέτριο το πρώτο ημίχρονο, πολύ καλύτερο το δεύτερο αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Πρώτη απώλεια για την Λεμεσιανή ομάδα στο νέο πρωτάθλημα. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

H ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Λούκα Σωτηρίου

-Έφυγε... γρήγορα το πρώτο δεκάλεπτο. Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, χωρίς την παραμικρή φάση

-11' Πρώτη αξιόλογη στιγμή. Μετά από λάθος μεταβίβαση του Ρόμο στον Αρτυματά, ο Άλεξ έκλεψε και πήγε να νικήσει τον Βενεζουελάνο από μακριά, όμως δεν έπιασε καθόλου καλά το σουτ

-13' Πρώτο σουτ στην εστία. Ο Αβραάμ από διαγώνια αριστερά σουτάρει και ο Ρόμο διώχνει σε κόρνερ

-13' Ο Άλεξ εκτελεί το κόρνερ, ο Μακρής κερδίζει την κεφαλιά αλλά πάει ψηλά

-14' Εξαιρετική ενέργεια του Καζού και κάθετη προς τον Ρέζα, ο Λαφράνς προλαβαίνει πριν η μπάλα πάει στον Ιρανό

-18' Κίτρινη στον Νιλς, πρώτη στο παιχνίδι, για φάουλ στον Καζού

-23' Επικίνδυνη μπαλιά του Τόρες από δεξιά, ο Νιλς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και ο Ρόμο απέκρουσε

-Μικροδιακοπή στο 29' λόγω τραυματισμού του Τάμαρι. Ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και πέρασε ξανά στο γήπεδο

-31' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Αβραάμ

-32' Κίτρινη στον Λαφράνς για φάουλ στον Σόουζα

-36' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ρέζα

-44' Ωραία κίνηση και προσποίηση του Καζού στην περιοχή, ο Νιλς βάζει την προβολή και ανακόπτει το σουτ του

-40' Σέντρα του Καζού από αριστερά, ο Λαφράνς προλαβαίνει τον Ρέζα και διώχνει σε κόρνερ

-Τέλος το πρώτο ημίχρονο. Μοιρασμένο το παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις. Δεν ρισκάρουν οι δυο προπονητές. Κατοχή στο 49% για το ΑΠΟΕΛ και στο 51% για την ΑΕΛ, απόλυτα ενδεικτική της εικόνας του παιχνιδιού

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο χωρίς αλλαγές

-53' Κίτρινη στον Νταβόρ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Αλωνεύτη

-55' Δεκάλεπτο χωρίς καλή στιγμή. Κακό το θέαμα του ντέρμπι μέχρι στιγμής

-59' Φοβερή κατά μέτωπο επίθεση από τον Αλωνεύτη αλλά ανακόπτεται στην τελική πάσα

-60' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ μετά από αντεπίθεση. Πάσα του Μοράις στον Ρέζα, ο Ιρανός έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Πρόσεκ ήταν στη σωστή θέση

-61' Ωραία προσποίηση και τεχνικό, διαγώνιο σουτ από τον Τάμαρι, ο Πρόσεκ διώχνει σε κόρνερ

-62' Κίνηση του Τάμαρι από αριστερά αυτή την φορά, η μπάλα φτάνει στον Καρλάο που με σουτ εντός περιοχής δεν βρίσκει στόχο. Τρίτη καλή στιγμή για την ομάδα του Τραμεντζάνι μέσα σε δυο λεπτά

-63' Επικίνδυνη σέντρα του Τόρες, απομακρύνει ο Καζού. Ανεβαίνει ο ρυθμός του παιχνιδιού

-68' Ζητάνε πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΛ για μαρκάρισμα από Αλωνεύτη και Καρλάο στον Νιλς. Κόρνερ η μπάλα

-69' Έξω ο Αβραάμ, μέσα ο Μπενίτεθ. Πρώτη κίνηση από τον Κέρκεζ

-73' Διαγώνιο σουτ του Μπενίτεθ από μακριά, λίγο πάνω απ' την εστία

-74' Πρώτη αλλαγή και από τον Τραμεντζάνι. Μέσα ο Ζαχίντ, έξω ο Αλωνεύτης

-75' Σουτ του Ρέζα εκτός περιοχής, άστοχο

-Καλύτερη η ΑΕΛ από το 65' και μετά. Το ΑΠΟΕΛ - που προηγουμένως είχε ένα πεντάλεπτο με τρεις ευκαιρίες - δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-77' Κίνηση του Άλεξ στην περιοχή και σουτ, ο Μερκής βάζει το σώμα και εκτροχιάζει την μπάλα

-81' Κίτρινη του Καζού για φάουλ στον Τόρες

-82' Ο Μπενίτεθ κάνει ωραία κίνηση στο δεξί άκρο αλλά κλείνεται και γυρίζει πίσω

-83' Έξω ο Ρέζα, μέσα ο Νατέλ

-84' Επικίνδυνο γύρισμα του Νατέλ από αριστερά, δεν προλαβαίνει ο Σόουζα να κάνει την προβολή

-85' Έξω ο Μακρής, μέσα ο Χουράδο

-90' Έξω ο Άλεξ, μέσα ο Ντόσα

-Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

-92' Σουτ του Ζαχίντ στην κίνηση από μακριά, πολύ άστοχο

-Τέλος και το 0-0 σφαγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Καρλάο, Μερκής, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Αρτυματάς, Τάμαρι, Αλωνεύτης (74' Ζαχίντ), Ρέζα (83' Νατέλ)

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Νιλς, Γουήλερ, Τεξέιρα, Λαφράνς, Νταβόρ, Γκαζτανάγια, Άλεξ (90' Ντόσα), Τόρες, Αβραάμ (69' Μπενίτεθ), Μακρής (85' Χουράδο)

Κίτρινες: Καζού / Νιλς, Λαφράνς, Νταβόρ