Η ΑΕΛ κέρδισε την Ομόνοια (φώτος)

Την πρώτη της φετινή νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League σημείωσε η ΑΕΛ που νίκησε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» την Ομόνοια με 72-64, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ηρακλής Πιττάκας με 16 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με την Ομόνοια να παίρνει προβάδισμα με 5-4 στο 2:30. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Γκάρετ, δύο ο Σταυρινίδης) με το σκορ να πηγαίνει στο 10-4. Η ΑΕΛ αντέδρασε στην πορεία και με τρίποντο του Παρκς μείωσε σε 10-7. Στο 8’ το σκορ ήταν στο 17-12 υπέρ των φιλοξενουμένων, με την ΑΕΛ να σημειώνει δύο πόντους με τον Τάγκσλεϊ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Μέχρι το 13:30 το σκορ ήταν στο 21-17 υπέρ της Ομόνοιας, ενώ μισό λεπτό πιο μετά στο 23-19. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί δέκα πόντων για τους «γαλαζοκίτρινους» (από τρεις οι Πιττάκας-Τάγκσλεϊ, από δύο οι Κένταν-Τζάξον) με το σκορ να οδηγείται στο 29-23. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 32-29.

Με τρίποντο του Γκρίφιν ξεκίνησε το Γ’ δεκάλεπτο η Ομόνοια, ισοφαρίζοντας σε 32-32. Στο 22:30 το σκορ ήταν στο 36-36, προτού ο Γκάρετ με δίποντο κάνει το 38-36 για τους «πράσινους». Έπειτα ακολούθησε ένα σερί επτά πόντων για την ΑΕΛ (τρίποντο ο Πιττάκας, από δύο οι Ράιτ-Κένταν) όπου έφεραν το σκορ στο 43-38 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 27’ το σκορ ήταν στο 46-41, για να ακολουθήσουν επτά διαδοχικοί πόντοι για την Ομόνοια (τρίποντο ο Γκρίφιν, από δύο οι Σταυρινίδης-Γκάρεντ) που έφεραν το σκορ στο 48-46 υπέρ των «πρασίνων». Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι την λήξη της περιόδου.

Η Ομόνοια ξεκίνησε πιο καλά την τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας μετά από ενάμιση λεπτό να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων (57-51). Μέχρι το 32’ οι δυο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Παρκς για ΑΕΛ, Ρόμπινσον για Ομόνοια), με τους γηπεδούχους στο επόμενο λεπτό να πετυχαίνουν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Πιττάκας, δύο ο Παρκς) μειώνοντας στον ένα την διαφορά (59-58). Στο 34’ το σκορ ήταν στο 61-60 υπέρ της Ομόνοιας, ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι από τον Κεντάν και δύο από τον Τάγκσλεϊ, με το σκορ να πηγαίνει στο 66-61 υπέρ της ΑΕΛ. Στο 38’ ο Γκάρνετ με τρίποντο μείωσε σε 66-64 για την Ομόνοια, με τον Παρκς να απαντάει με τρίποντο λίγο πιο μετά, φέρνοντας το σκορ στο 69-64 για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε τρεις ακόμα πόντους πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 32-29, 48-50, 72-64