ΚΕΡΔΙΣΕ αλλά ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ σοβαρά! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-4 την Αλκή στο "Αμμόχωστος" αλλά το τελικό σκορ δεν πρέπει να ξεγελά. Οι γαλαζοκίτρινοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην εξαιρετική Αθάνατη και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με δυο γκολ από το 90' και μετά!

H ομάδα του Τραμετζάνι προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τάμαρι και στο 48' ο Ρέζα έκανε το 0-2. Ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι... έμειναν εκεί και η Αλκή με φοβερή αντίδραση ισοφάρισε (56' Σταύρου με πέναλτι, 77' Μπελαμεϊρί). Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποφύγει το σοκ αφού στο 90' ο Μοράις σκόραρε με πέναλτι και στο 95' ο Νατέλ έκανε το 2-4.

Η εξέλιξη του αγώνα

-Πρώτο σφύριγμα από τον Γιώργο Νικολάου

-7' Σουτ του Σταύρου από διαγώνια αριστερά, ο Ρόμο στη σωστή θέση αποκρούει

-10' Κρατά μπάλα και παίζει με υπομονή και αρκετές πάσες το ΑΠΟΕΛ. Ψάχνει τους "διαδρόμους" για το γκολ

-14' Πλησιάζουν το γκολ οι φιλοξενούμενοι. Ο Καζού έκανε σέντρα από αριστερά, ο Παναγή δεν συγκράτησε τη μπάλα και ο Φλόρες έκοψε πριν την γραμμή

-15' Σουτ του Τάμαρι εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Παναγή

-17' Κίτρινη στον Καρλάο για τράβηγμα στον Ιβάν Κάρλος

-22' Κίτρινη στον Σταύρου για φάουλ στον Βούρο

-Μισάωρο χωρίς φάσεις. Ελέγχει η ομάδα του Τραμετζάνι αλλά προς το παρόν υστερεί στην τελική πάσα

-35' Ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα του Χριστοφή ο Τάμαρι. Ο Γιώργος Νικολάου ήταν κοντά στην φάση

-41' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα: Ο Καζού από αριστερά "έκοψε" στον Ζαχίντ ο οποίος έκανε το συρτό σουτ εντός περιοχής και "σημάδεψε" το δοκάρι!

-45+1' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι! Ο νεαρός ακραίος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά, πέρασε 3-4 αντιπάλους, μπήκε περιοχή και πλάσαρε τον Παναγή που απέκρουσε ασταθώς, όμως ο Ιορδανός στο "ριμπάουντ" με απευθείας κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Βούρου

-Tέλος ημιχρόνου: Οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Τάμαρι για ακόμα μια φορά, πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Με ατομική ενέργεια έδωσε την λύση, εκεί που το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να απειλήσει. Τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Τραμετζάνι να είναι ιδιαίτερα απειλητική. Ο Ζαχίντ στο αριστερό άκρο δεν βοήθησε στο πρώτο μέρος, παρόλο που είχε το δοκάρι. Επίσης δεν... έβγαιναν οι ατομικές προσπάθειες στον Τάμαρι που τελικά όμως τα κατάφερε και με φοβερή ενέργεια άνοιξε το σκορ.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Ωραίος συνδυασμός Τάμαρι-Ζαχίντ-Ρέζα και κερδισμένο φάουλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή

-48' ΓΚΟΛ 0-2 οι γαλαζοκίτρινοι. Με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ, ο Ρέζα θα νικήσει τον Παναγή!

-52' Κίτρινη στον Μερκή για φάουλ στον Σπόλιαριτς

-54' Ο Ακόστα ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα του Ζαχίντ. Φαίνεται να πατάει τον αντίπαλό του ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ

-55' Κερδίζει πέναλτι η Αλκή για μαρκάρισμα του Μερκή στον Κάρλος. Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση

-56' ΓΚΟΛ, ο Σταύρου από τα έντεκα βήματα θα κερδίσει τον Ρόμο, 1-2 μειώνη η Αθάνατη!

-61' Επικίνδυνη μπαλιά του Σόουζα, ο Χριστοφή προλαβαίνει και στέλνει σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Μοράις

-62' Μέσα ο Νατέλ, έξω ο Ζαχίντ

-71' Κίτρινη στον Γκαντάτσια για διαμαρτυρίες (πέταξε την μπάλα μακριά ζητώντας κίτρινη για φάουλ του Μοράις)

-75' Μέσα ο Ντε Βινσέντι, έξω ο Αρτυματάς

-76' Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή. Ο Μπελαμεϊρί από δεξιά έβγαλε συρτή μπαλιά στον Κάρλος, ο Ρόμο μόλις πρόλαβε να επέμβει όμως με τις κόντρες, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα. Ο Μερκής απομάκρυνε λίγο πριν την γραμμή

-77' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η Αθάνατη με τον Μπελαμεϊρί! Ο Ρόμο έκανε κακή έξοδο, δεν απέκρουσε την μπάλα και ο Aλγερινός σκόραρε σε κενό τέρμα. Φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-78' Έξω ο Κάρλος, μέσα ο Βασιλείου

-81' Έξω ο Σόουζα, μέσα ο Ντελατόρε

-85' Αποβάλλεται από τον πάγκο ο Κώστας Σακκάς για διαμαρτυρίες

-86' Κίτρινη στον Παναγή για καθυστερήσεις

-87' Κίτρινη στον Ντελατόρε για χειρονομία προς τον Ακόστα

-89' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Το κέρδισε ο Νατέλ από τάκλιν του Σερφά. Καθαρή η παράβαση

-90' ΓΚΟΛ, ο Μοράις σκοράρει από την άσπρη βούλα, 2-3 οι γαλαζοκίτρινοι!

-Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

-92' Έξω ο Σταύρου, μέσα ο Κωνσταντίνου

-95' ΓΚΟΛ, 2-4 το ΑΠΟΕΛ. Άλλη μια εξαιρετική κούρσα του Τάμαρι από δεξιά, μπήκε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νατέλ που πλάσαρε από κοντά

Αλκή: Παναγή, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Σερφά, Σταύρου (92' Κωνσταντίνου), Γκαντάτσα, Ιβάν Κάρλος (78' Βασιλείου), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ακόστα, Φλόρες

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Αρτυματάς (75' Ντε Βινσέντι), Μοράις, Σόουζα (81' Ντελατόρε), Τάμαρι, Ζαχίντ (62' Νατέλ), Ρέζα

Κίτρινες: Σταύρου, Γκαντάσα, Παναγή / Καρλάο, Μερκής, Ντελατόρε

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ξενοφώντος Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Γεωργίου Ανδρέας