"ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ" το ντέρμπι με Τέτε-Τολεμές! (Φώτος)

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στο "Αντ. Παπαδόπουλος". Η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της ενώ η "Κυρία" έμεινε για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, γνωρίζοντας μάλιστα για τρίτη φορά φέτος την ήττα στο γήπεδο της. Τέτε και Τολεμές τα γκολ των νικητών, ο Ντουγκλάο μείωσε για τους ηττημένους.

-Αλλαγή στο αρχικό σχήμα της Ανόρθωσης. Ο Πράνιτς τραυματίστηκε στο ζέσταμα, την θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ράγιος.

-Έναρξη.

-2' Πλασέ του Τολεμές από κοντά, ο Δημητρίου έδιωξε με τα πόδια.

-8' Αργός ο ρυθμός, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να κερδίσει την μάχη του κέντρου.

-10' Πρώτο καλό σουτ στο παιχνίδι. Ο Λαβόρδε από δεξιά έκανε το συρτό σουτ όμως ο Τόνιο έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του, ο Κάτσαρ έκανε την καλή κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-13' Ο Λαβόρδε από δεξιά πέρασε τον Ιωάννου αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο.

-16' Κερδίζει φάουλ σε καλή θέση η ΑΕΚ, από μαρκάρισμα του Βίκτορ στον Σίλβα. Περνά ανεκμετάλλευτο.

-22' Χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι. Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με την Ανόρθωση να είναι ελαφρώς πιο επιθετική.

-23' Πρωτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσιαράβα αντί Μικελτάντζε. Αλλαγή τακτικής από τον Στρέπελ.

-28' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σίντενφελντ νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

-30' Κίτρινη στον Τέτε.

-33' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τέτε πήρε την μπάλα στον κεντρικό άξονα, έκανε την κατά μέτωπο επίθεση και το συρτό δυνατό σουτ, νικώντας τον Δημητρίου για το 1-0.

-40' Προσπαθεί να αντιδράσει άμεσα η Ανόρθωση, κρατά μπάλα αλλά δεν μπορεί να φτιάξει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-50' Πιο επιθετικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση.

-51' Ωραία προσπάθεια του Ράγιος και σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-54' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 2-0! Η ΑΕΚ ήταν στην επίθεση, ο Λαβόρδε πέρασε από δύο παίκτες αλλά το γύρισμα του δεν βρήκε συμπαίκτη. Δευτερόλεπτα μετά, ο Τρισκόφσκι έψαξε με μια μακρινή πάσα τον Φλοριάν Τολεμές ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, προσποιήθηκε ωραία στον Σίντενφελντ και με δεξί δυνατό σουτ νίκησε τον Δημητρίου για το 2-0.

-58' Κίτρινη στον Ντούρις.

-62' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εγγλέζου αντί Μπεσάτ.

-62' Σουτ του Τρισκόφσκι με το αριστερό, μαζεύει εύκολα ο Δημητρίου.

-64' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν αντί του Τέτε.

-71' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Στρούνα κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Ράγιος το εκτέλεσε ωραία και ο Ντουγκλάο με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο για την μείωση του σκορ σε 2-1.

-73' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Οικονομίδης αντί Κάτσαρ.

-75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Καταλά αντί Λαρένα.

-76' Αρχίζει να ασκεί μεγαλύτερη πίεση η Ανόρθωση, δοκιμάζει αρκετά να επιτεθεί με τον Λαβόρδε.

-79' Κίτρινη και στον Λαβόρδε.

-80' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ, αναγκαστική. Την θέση του τραυματία Σίλβα πήρε ο Λαμπάν.

-83' Κίτρινη ο Ιωάννου.

-85' Μακρινό σουτ του Ράγιος, μπλοκάρει σταθερά ο Τόνιο.

-89' Κίτρινη στον Τρισκόφσκι.

-89' Ξανά δοκιμάζει από μακριά ο Ράγιος, σε ετοιμότητα ο Τόνιο.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.