Στο Μακάρειο... άφησε τους πρώτους βαθμούς (φώτος)

Πρώτη απώλεια για τον Απόλλωνα στο νέο πρωτάθλημα. Το εμπόδιο της Δόξας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο και η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή με το 1-1, άφησε δυο βαθμούς στο Μακάρειο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κάρλος και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Παπουλή. Με 10 στα τελευταία λεπτά το σύνολο του Χατζηλούκα αφού αποβλήθηκε ο Μουκτάρης στο 87'. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Ροβέρτο Κώστα

-Ο Απόλλωνας έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Γκρεμσλ

-15' Xωρίς οποιαδήποτε καλή φάση μέχρι στιγμής. Οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν τους ανοικτούς χώρους

-18' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Περέιρα αποφεύγει τον Γκρεμσλ αλλά πάει πλάγια, καθυστερεί και ο τερματοφύλακας της Δόξας προλαβαίνει να επιστρέψει και να αποκρούσει το πλασέ. Η φάση ξεκίνησε από εξαιρετικό τακουνάκι του Ζελάγια

-24' Πλασέ του Πέδρο στην κίνηση από κοντά, η μπάλα σταματά στο πόδι του Νέλσον. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

-32' Κίτρινη στον Χατζηβασίλη για φάουλ στον Πέδρο

-38' ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα με τον Κάρλος. Αντεπίθεση, συρτή σέντρα του Σαντίκ από δεξιά και ο Κάρλος με πλασέ άνοιξε το σκορ! Ο σκόρερ φαίνεται να είναι ελάχιστα πιο μπροστά από τον τελευταίο παίκτη του Απόλλωνα, την στιγμή της πάσας.

-Διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπόλιεβιτς στον Καραγιόλ, στο ξεκίνημα της φάσης οι παίκτες του Απόλλωνα. Ως αποτέλεσμα των διαμαρτυριών, δέχθηκε κίτρινη ο Σακέτι. Ήταν στο όριο και χάνει Ανόρθωση

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. 36% κατοχή μπάλας για την Δόξα, 64% για τον Απόλλωνα όμως οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Μέσα ο Παπουλής, έξω ο Σκέμπρι

-49' Καλή στιγμή για την Δόξα, ο Βάλε αποκρούει το σουτ του Ζατλ

-50' Συρτό σουτ του Παπουλή, στη σωστή θέση ο Γκρεμσλ

-53' Ευκαιρία για την Δόξα, ο Περέιρα από κοντά δεν κάνει καλό τελείωμα και ο Βάλε μπλοκάρει

-57΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάρκοβιτς, η μπάλα στο δοκάρι!

-63' Κίτρινη στον Μουκτάρη

-64' Μέσα ο Σαρδινέρο, έξω ο Σακέτι. Ρισκάρει ο Σωφρόνης Αυγουστή αφού θέλει δυο γκολ σε ένα μισάωρο

-66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Καραγιόλ έκανε κατά μέτωπο επίθεση, έδωσε στον Σαρδινέρο και ο Γκρεμσλ βγήκε έγκαιρα και τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ

-68' Έξυπνη, πισινή κεφαλιά του Παπουλή. Ο Γκρεμσλ αποκρούει δύσκολα. Θα ήταν εξαιρετικό γκολ αν πήγαινε μέσα

-70 Μέσα ο Παπαφώτης, έξω ο Χατζηβασίλης

-72' Επικίνδυνο γύρισμα του Καραγιόλ, ο Μιτρέα προλαβαίνει πριν η μπάλα φτάσει στον Σαρδινέρο

-73' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Σουμά, μέσα ο Βασιλείου

-79' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Παπουλή! Εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας: Σαρδινέρο-Περέιρα-Σαρδινέρο-Παπουλής και ο Ελλαδίτης από κοντά κάνει το 1-1

-81' Μέσα ο Τίνκου, έξω ο Ζατλ

-83΄Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Περέιρα. Ο Αργεντινός λίγο έξω από την περιοχή, έκανε δυνατό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκρεμσλ

-86' Μεγάλη φάση για την Λεμεσιανή ομάδα. Ο Σαρδινέρο από κοντά κάνει το πλασέ μετά από καταπλητική ντρίμπλα και ο Γκρεμσλ βγάζει εξαιρετική απόκρουση

-87' Αποβάλλεται ο Μουκτάρης με 2η κίτρινη για φάουλ στον Καραγιόλ

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κεφαλιά του Καραγιόλ εντός περιοχής, άστοχη

-93' Κίτρινη στον Ζελάγια

-94' Μέσα ο Παβλόφ, έξω ο Σαντίκ

-Τέλος, το 1-1 σφραγίζει την προσπάθεια των δυο ομάδων

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Σαντίκ (94' Παβλόφ), Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (70' Παπαφώτης), Ζατλ (81' Τίνκου), Μιτρέα, Νέλσον

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Σουμά (73' Βασιλείου), Σακέτι (64' Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σκέμπρι (46' Παπουλής), Καραγιόλ, Ζελάγια

Κίτρινες: Χατζηβασίλης / Σακέτι (3η), Ζελάγια

Κόκκινες: Μουκτάρης (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας