Ο Χουράδο πυροβόλησε και το τρένο της ΑΕΛ... συνεχίζει! (φώτος)

Με σκόρερ τον Ρούμπεν Χουράδο, η ΑΕΛ κέρδισε με 0-1 την ΑΕΚ και έφυγε απ' την Λάρνακα με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο. Έβδομη νίκη σε οχτώ αγώνες για το... τρένο του Ντούσαν Κέρκεζ. Έκτο γκολ για τον στράικερ της Λεμεσιανής ομάδας, πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για το σύνολο του Ιραόλα. Το www.kerkida.net ήταν στην ΑΡΕΝΑ.

H εξέλιξη

-Πρώτο σφύριγμα

-4' Μακρινό σουτ του Λαρένα, άστοχο

-10' Επικίνδυνη αντεπίθεση για την ΑΕΚ αλλά ο Φλοριάν καθυστερεί και χάνεται η προϋπόθεση

-16' Κίτρινη στον Αβραάμ για κράτημα στον Σίλβα

-18' Δεύτερη κίτρινη σε δυο λεπτά, αυτή την φορά στον Γκαζτανιάγα για κράτημα στον Λαρένα

-Εικοσάλεπτο χωρίς ευκαιρίες. Ισοζυγισμένο το παιχνίδι. Μπήκε κάπως πιο επιθετικά η ΑΕΛ

-22' Επικίνδυνο χτύπημα κόρνερ από τον Αβραάμ, δύσκολα με γροθιά απομακρύνει ο Τόνιο

-30' Κίτρινη στον Νταβόρ για διαμαρτυρίες

-30' Κίτρινη και στον Τέτε για τον ίδιο λόγο

-33' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Τόνιο βγάζει δύσκολη απόκρουση στην προβολή του Χουράδο. Αγγίζει το γκολ η ΑΕΛ παρόλο που η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από το 20' και μετά

-34' Δεύτερη τελική με τον Χουράδο. Ο Τόνιο είναι έτοιμος στο γυριστό πλασέ από κοντά

-35' Τρίτη καλή φάση σε ένα δίλεπτο για την ομάδα του Κέρκεζ. Ο Τόρες με ψηλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού

-36' Σέντρα-σουτ του Φλοριάν, ο Πρόσεκ δύσκολα στέλνει σε κόρνερ

-40' Κίτρινη στον Γουίλερ για σκληρό μαρκάρισμα στον Σίλβα. Τέταρτη για παίκτη της ΑΕΛ

-Τέλος ημιχρόνου. Δεν είναι άσχημο το παιχνίδι μέχρι στιγμής, με κορυφαίο σημείο από το 33' μέχρι το 36', με τέσσερις καλές στιγμές

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Μεγάλη ευκαιρία για του φιλοξενούμενους: Σέντρα του Ν. Τεξέιρα, ο Αβραάμ καταφέρνει να κάνει πολύ δύσκολη κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι!

-50' ΓΚΟΛ, 0-1 με τον Χουράδο. Ο Γκονζάλεθ γύρισε στον Τόνιο, αυτός πήγε να ντριμπλάρει τον επιθετικό της ΑΕΛ που κέρδισε και σκόραρε σε κενή εστία. Μεγάλο λάθος από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ

-55' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Άλεξ

-55' Μέσα ο Ακοράν, έξω ο Τέτε

-59' Ένταση ανάμεσα σε Χουράδο-Λαρένα. Συστάσεις από τον διαιτητή και το ματς συνεχίζεται άμεσα

-68' Λανθασμένη πάσα του Χέφελ, ο Τόρες κάνει το κλέψιμο αλλά άμεσα τον σταματά ο Γκονζάλεθ πριν φύγει στο τετ-α-τετ με τον Τόνιο

-71' Μέσα ο Ασούμπρε, έξω ο Γιάννου

-72' Μέσα ο Μπενίτεθ, έξω ο Αβραάμ

-Μετά το γκολ η ΑΕΚ κρατά τη μπάλα αλλά είναι εντελώς ακίνδυνη. Η ΑΕΛ μαζεύτηκε και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα σταματά τις επιθέσεις της ομάδας του Ιραόλα

-80' Μέσα ο Τομάς, έξω ο Λαρένα

-80' Μέσα ο Μακρής, έξω ο Χουράδο

-83' Κίτρινες σε Μπενίτεθ και Σίλβα για "κοκορομαχίες" όσον αφορά στο σημείο εκτέλεσης ενός φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ

-84' Ο Γκονζάλεθ σκοράρει με κεφαλιά αλλά η φάση ακυρώνεται για φάουλ μακριά απ' την μπάλα

-90' Μέσα ο Ντόσα, έξω ο Άλεξ

-92' Mεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν έβγαλε επικίνδυνη μπαλιά και ο Τρισκόφσκι εξ επαφής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

-Τέλος. Η ΑΕΛ πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη με την οποία συνεχίζει το εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν

ΑΕΚ: Tόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Χέφελ, Λαρένα (80' Τομάς), Τέτε (55' Ακοράν), Τρισκόφσκι, Γιάννου (71' Ασούμπρε), Φλοριάν

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Α.Τεξέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ (72' Μπενίτεθ), Γκαζτανιάγα, Νταβόρ, Άλεξ (90' Ντόσα), Τόρες, Χουράδο (80' Μακρής)

Κίτρινες: Τέτε, Ιωάννου, Σίλβα / Αβραάμ, Γκαζτανιάγα, Νταβόρ, Γουίλερ, Μπενίτεθ

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρα Νίκος
4ος Διαιτητής:  Αναστασίου Γιάννης
Παρατηρητής Διαιτησίας:Τσαγγάρης Μάριος