"Καθάρισε" και την Δόξα με το "θωρηκτό" (Φώτος)

Διαθέτει έναν από τους κορυφαίους φορ του πρωταθλήματος και αυτό της δίνει νίκες και βαθμούς. Η Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλει πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Δόξας στο «N.Papas Group Aμμόχωστος» και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και έφθασε στους 16 βαθμούς πιάνοντας τον Απόλλωνα. Την 4η συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Πουρσαϊτίδη, που έχασε Παύλου, Κίνγκσλει και Ελουντού. Πίεσε η Δόξα στο τέλος αλλά βρήκε μπροστά της Βεσελόφσκι και Γκολομπάρτ που ήταν εξαιρετικοί.Το Kerkida.net ήταν στο Ν. Papas Group Αμμόχωστος και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν.

- Έναρξη στο παιχνίδι

- 8' Πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κίνγκσλει σε θέση βολής μέσα από τη περιοχή, "όπλισε" ο Τίνκου έβαλε το "μπλοκ" και κόρνερ.

- 9' Εκτέλεση κόρνερ από τους "ερυθρόλευκους" κεφαλιά ο Φουστάρ άουτ η μπάλα.

- 11' Σέντρα σουτ του Τιάγκο, διώχνει δύσκολα ο Γκρεμσλ!

- 14' Κεφαλιά του Μιτρέα μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βέσε

- 17' ΓΚΟΛ από τον Κίνγκσλει και 1-0 η Νέα Σαλαμίνα! Φοβερή προσπάθεια από τον Αφρικανό, που υποδέχτηκε τη μπάλα με πλάτη, γύρισε, πάτησε περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Γκρεμσλ. Νελσίνιο και Μιτρέα δεν κατάφεραν να τον εκτοπίσουν.

- 21' Σέντρα του Ελουντού, πετάγεται ο Κίνγκ, κάνει τη προβολή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Κάτω στο έδαφος ο σκόρερ που δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα.

- 24' Δοκιμάζει ο Κίνγκσλει να αγωνιστεί. Περιμένει ο Πουρσαϊτίδης για τη περίπτωση του επιθετικού του. Πάντως ο Σικόρσκι έχει σηκωθεί για ζέσταμα.

- 30' Σουτ του Νουρ εκτός περιοχής, μαζεύει ο Γκρεμσλ

- 35' Φάουλ του Κάρλος στον Τιμόθεο Παύλου. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας πέφτοντας κάνει κίνηση να χτυπήσει τον Κύπριο μπακ στο πρόσωπο. Δεν τιμωρείται από τον ρεφ.

- 40' Kίτρινη στον Κάρλος σε φάουλ πάνω στον Μαργκάσα.

- 42' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορέια, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και κόρνερ.

Ένα λεπτό η καθυστέρηση

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιρόνου

- 52' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τιάγκο. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, μπήκε στη περιοχή και με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκρεμσλ.

- 55' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Εκτός και ο σκόρερ Κίνγκσλει, μέσα ο Σικόρσκι.

- 61' Κεφαλιά του Σικόρσκι, από εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα άουτ η μπάλα.

- 64' Πιέζει η Δόξα, μακρινό σουτ του Κάρλος, μπλοκ του Γκολομπάρτ που "καθαρίζει" ακόμη μια φάση.

- 65' Κούρσα του Σεργίου από τα δεξιά, μπαίνει στη περιοχή, η πάσα του δεν είναι καλή. Διώχνει η άμυνα της Δόξας.

- 66' Σουτ του Κάρλος εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Βέσε.

- 67' Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τη Σαλαμίνα. Εκτός ο Ελουντού, μέσα ο Κωστή.

- 73' Ασαμόα-Κάρλος συνδυάζονται, ο τελευταίος κάνει το σουτ, πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

- 76' ΦΟΒΕΡΗ απόκρουση του Βεσελόφσκι σε κεφαλιά του Κάρλος. Σώζει τη Νέα Σαλαμίνα ο τερματοφύλακας της.

- 79' Δεν κρατάει μπάλα η Νέα Σαλαμίνα, η Δόξα έχει κερδίσει μέτρα στη περιοχή των "ερυθρολεύκων".

- 80' Αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Σικόρσκι το δυνατό συρτό σουτ μαζεύει δύσκολα ο Γκρεμσλ.

- 83' Εξαιρετικός Γκολομπάρτ απομάκρυνε τον "κίνδυνο" που δημιουργήθηκε στην άμυνα. Μια προσπάθεια των Κάρλος και Παβλόφ, ο Ισπανός σε ακόμη μια σπουδαία άμυνα, "καθάρισε".

"Ζεσταίνεται" ο κόσμος της Νέα Σαλαμίνας που φωνάζει και στηρίζει τους ποδοσφαιριστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη.

- 87' Σουτ του Νουρ, στην αγκαλιά του Γκρεμσλ.

- 88' Χάθηκε προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σικόρσκι να φεύγει στην αντεπίθεση αλλά η πάσα του δεν ήταν η ιδανική.

ΤΕΛΟΣ

Εντεκάδες

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κίνγκσλει (Σικόρσκι 55΄), Παύλου (Σεργίου 46'), Κύπρος, Μαργκάσα, Τιάγκο, Νουρ, Κορέια, Ελουντού (Κωστή 67')

Στον πάγκο: Aλβμπόγκε, Ντοβάλε, Λεμέσιος, Ντομίγκες,  Σιαθάς, Νικολάου

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Τίνκου,Παπαφώτης (Ζατλ 55'), Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χ'Βασίλης (Ευσταθίου 55'), Παβλόφ, Μιτρέα, Νελσίνιο (Φερναντές 85')

Στον πάγκο: Λοίζου, Φερνάντες, , Φασουλιώτης, Άδωνη, Παχίπης

***Στην 5η θέση η Νέα Σαλαμίνα με 13 βαθμούς, στην 6η η Δόξα με 10.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας