TΡΙΑΡΑ και… μεγάλη ανάσα (φώτος)

Πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο που τον έβαλαν από νωρίς σε θέση οδηγού, ο Ερμής στο πλαίσιο της 9ης στροφής του πρωταθλήματος επικράτησε 3-0 στο N. PAPAS GROUP/Αμμόχωστος-Επιστροφή της Πάφος Fc.

Με τη δεύτερή του φετινή νίκη  οι φτεροπόδαροι έφτασαν του έξι βαθμούς και… ξεκόλλησαν από το πυθμένα.Έτσι πέρασε και την Πάφο που έμεινε στους πέντε.

Το σκορ άνοιξε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Ταραλίδης στο 19’. Ο Κεϊτά 37’ με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0, ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε με εκτέλεση πέναλτι στο 40’ ο Μαρτίνιουκ.

1' Έναρξη αναμέτρησης...

3’ Καλό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να θέλουν να δώσουν γρήγορο ρυθμό.

7’  Ο Ερμής προσπαθεί με κλεψίματα και γρήγορες αντεπιθέσεις να γίνει επικίνδυνος, ενώ η Πάφος πιέζει ψηλά για να αναγκάσει την αντίπαλη άμυνα σε λάθος.

11' Ισορροπημένο το παιχνίδι... Ακόμη να δημιουργηθούν αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

18' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Ο Κουλς αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο  Λοράν.

19' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ερμής! Σκόρερ ο Γιάννης Ταραλίδης με μακρινή εκτέλεση φάουλ. Ο ελλαδίτης αρχικά έστειλε την μπάλα με δύναμη στο αριστερό κάθετο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

25' Η Πάφος καλείται ν' αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε αλλά για την ώρα δεν μπορεί να απειλήσει τον Ερμή που δεν αφήνει ανοιχτούς τους διαδρόμους προς την εστία του.

31’ Από τον πάγκο ο προπονητής Πάφου δίνει συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές τους για να ανεβάσουν απόδοση και να πετύχουν την ισοφάριση πριν το ημίχρονο.

37’ ΓΚΟΛ 2-0 o Eρμής με τον Κειτά! Ο Κεϊτά μπήκε στην περιοχή και έξυπνα έκανε το πλασέ νικώντας τον Μολ για το 2-0. Απόλυτα αποτελεσματικός ο Ερμής.

40’ Ο Ερμής κερδίζει πέναλτι σε μπήξιμο του Ζίβουλιτς στον Κειτά.

41’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Ερμής. Ο Μαρτίνιουκ με ψύχραιμη εκτέλεση έδωσε από το ημίχρονο ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Τρία σε 40 λεπτά/Αφιέρωση στον πρόεδρο…

Τέλος ημιχρόνου...

49' Καλό σουτ του Νέμετς, μπλοκάρει σταθερά ο Αραμπατζής.

53' Καλύτερη η Πάφος στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθεί να μειώσει το σκορ. Από την άλλη ο Ερμής ξεκάθαρα θέλει να διαχειριστεί το ρυθμό.

62' H Πάφος κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Ο Ανγκούλο εκτέλεσε όμως ο Αραμπατζής ήταν σωστά τοποθετημένος.

66' Έχει την υπεροχή η Πάφος εν όσο δεν μπορεί να σκοράρει ο Ερμής με τρία γκολ διαφορά είναι όλο και πιο κοντά στο τρίποντο.

70' Καλό σουτ του Νέμετς, διώχνει σε κόρνερ ο Αραμπατζής.

71' Μετά από φάουλ-γέμισμα του Αγκούλο, ο  Ράσιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα λίγο έξω.

83' Δύσκολα πλέον κάτι μπορεί ν' αλλάξει.

Τέλος αγώνα...

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Πουτζουρή, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Κιπιάνι (83' Πηλέας), Κεϊτά (86' Μπανούσης), Ψάλτης (73' Ντεβέσα), Φυλακτού, Κουατσίγκα, Εμπαλό

ΠΑΦΟΣ fc: Μολ, Χολτ, Σιρόκ, Ζαχαρίου (46' Ράσιτς), Ζάντερ, Κουλς (19' Λοράν), Φόλμπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ζίβουλιτς (67' Πολίτσι), Ανγκούλο, Νέμετς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού / Φόλμπρεχτ (3η), Λοράν, Μπανγκάρτ

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λουκάς Σωτηρίου, με βοηθούς τους Γιώργο Σάββα και Χαράλαμπο Ξενοφώντος.