Δύσκολο διπλό για την ΑΕΚ (φώτος)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Αυγόρου, όπου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε αρκετά δύσκολα της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 85-75.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας να προηγηθούν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά. Η ΑΕΚ ήταν όμως καλύτερη στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας την ανατροπή και φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνος από το Αυγόρου. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κάιλ Βινάλες με 22 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Γιούρε Σκίφιτς με 19 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΕΝΠ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και μέχρι το 2’ προηγήθηκε με 8-3, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΑΕΚ μείωσε στους δύο την διαφορά (10-8). Ακολούθησαν επτά πόντοι για τους «βυσσινί» (πέντε ο Πίγκραμ, δύο ο Ρέινς) με το σκορ να πηγαίνει στο 17-8, ενώ στο 6:30 η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 20-11. Έπειτα οι Λαρνακείς σημείωσαν έξι πόντους (από δύο Βερεμένκο, Στιούαρντ, Άντερσον) μειώνοντας σε 20-17, για να απαντήσει η ΕΝΠ με τέσσερις πόντους του Τρισόκκα και δύο του Έντουαρντ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (26-17).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου, με την διαφορά στο σκορ να παραμένει στους εννέα πόντους στο 12:30, με την ΕΝΠ να προηγείται με 31-22. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Τρισόκκα-Πίγκραμ έφεραν το σκορ στο 37-22, στο 14’, με την ΑΕΚ να μειώνει στο επόμενο δίλεπτο σε 39-28. Έως το 18:30 η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 47-34, με την ΑΕΚ να σημειώνει πέντε πόντους με τον Βινάλες μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 47-39.

Δυναμικά μπήκε στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ που μέχρι το 23:15 σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Στιούαρντ, τρεις ο Βινάλες), ενώ δέχθηκε δύο από τον Ρέι, μειώνοντας στους δύο την διαφορά (49-47). Μέχρι το 25’ η ΕΝΠ σημείωσε άλλους έξι πόντους (τέσσερις ο Ρέινς, δύο ο Ρέι) φέρνοντας το σκορ στο 55-47, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους από τους Βινάλες-Σκίφιτς, μείωσε σε 55-51. Έως το 28’ η ΕΝΠ έφερε ξανά την διαφορά στους επτά (60-53) ενώ με το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους με 64-57.

Μέχρι το 32:30 η ΑΕΚ σημείωσε έξι πόντους και δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 66-63. Οι «βυσσινί» απάντησαν και στο επόμενο λεπτό με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπαλόγκαν, δύο ο Μάρκου) έφεραν το σκορ στο 71-63. Η ΑΕΚ μέχρι το 35:30 σημείωσε εννέα πόντους (δύο τρίποντα ο Παντελή, ένα τρίποντο ο Κούνας) ενώ δέχθηκε δύο πόντους από τον Ρέινς, μειώνοντας σε 73-72. Έως το 37’ η ΑΕΚ πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους (από δύο Σκίφιτς-Βερεμένκο) ενώ δέχθηκε δύο από τον Μπαλόγκαν, παίρνοντας προβάδισμα με 76-75, με τον Παντελή στο 38’ να κάνει το 78-75. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλους επτά πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, από δύο Βερεμένκο-Σκίφιτς) παίρνοντας την νίκη με 85-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 47-39, 64-57, 75-85