Επιστροφή στα τρίποντα με διπλό και τριάρα! (φώτος)

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ, μετά την ήττα από την ΑΕΛ. Κέρδισε με 0-3 την Αλκή μετά από πολύ καλή εμφάνιση και ανέβηκε στους 16 βαθμούς. Τρισκόφσκι, Καταλά και Φλοριάν πέτυχαν τα γκολ των νικητών, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Το www.kerkida.net ήταν στο Αμμόχωστος.

Η εξέλιξη:

-Πρώτο σφύριγμα από τον Δημήτρη Μασιά

-Πέρασαν... γρήγορα τα πρώτα 10 λεπτά. Ισορροπημένο το παιχνίδι, χωρίς οποιαδήποτε φάση, με την ΑΕΚ να κρατά λίγο περισσότερο τη μπάλα

-11' Πρώτη τελική με σουτ του Μπελαμεϊρί εκτός περιοχής, ο Τόνιο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

-11' Πρώτη φάση και για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόφσκι να σουτάρει άστοχα από καλή θέση μέσα στην περιοχή

-17' Εξαιρετικό σουτ του Λαρένα στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, ο Πάρντο βγάζει δύσκολη απόκρουση

-26' Η Αλκή ζητά πέναλτι για τάκλιν από Γκονζάλεθ και Καταλά στον Σπόλιαριτς. Δύσκολη φάση, δεν ξεκαθάρισε από τα replay που προβλήθηκαν

-31' Μετά από κόρνερ ο Καταλά για εκατοστά δεν προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά και η Πάρντο μαζεύει. Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

-36' Απειλεί ξανά η ομάδα του Ιραόλα με σουτ του Λαρένα εκτός περιοχής, αποκρούει ο Πάρντο

-41' Μεγάλη φάση για την Αθάνατη. Ο Μπελαμεϊρί πιάνει δυνατό σουτ από διαγώνια δεξιά, ο Τόνιο απουκρούει με τα ακροδάκτυλα και η μπάλα πάει στο δοκάρι και έξω!

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλό το παιχνίδι από το 10' και μετά

-Επανάρχισε ο αγώνας

-46' Σουτ του Λαρένα εκτός περιοχής, λίγο έξω

-47' Πλασέ του Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή, μόλις άστοχος. Ξεκίνησε δυνατά η ΑΕΚ στην "επανάληψη"

-49' Τρίτη σερί φάση για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά και ο Πάρντο ήταν στην σωστή θέση

-50' ΓΚΟΛ και 0-1 για τους φιλξενούμενους που εξαργυρώνουν το δυνατό ξεκίνημα. Η φάση ξεκίνησε από λάθος μεταβίβαση του Πάρντο. Ο Λαρένα έκλεψε και έδωσε στον Φλοριάν που μπήκε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Τρισκόφσκι, ο οποίος εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-52' Κίτρινη στον Τρουγιόλς για χτύπημα εκτός φάσης

-56' Νέο σουτ του Λαρένα εκτός περιοχής, έτοιμος ο Πάρντο

-58' Κίτρινη στον Χριστοφή για φάουλ στον Ακοράν

-61' ΓΚΟΛ, 0-2 με κεφαλιά του Καταλά μετά από φάουλ-σέντρα του Λαρένα!

-68' Μέσα ο Ασούμπρε, έξω ο Τέτε

-68' Μέσα ο Γκαντάτσια, έξω ο Σπόλιαριτς και μέσα ο Ηλία, έξω ο Σταύρου

-70' Κλασική χαμένη ευκαιρία. Μετά από λάθος του Σερφά, ο Λαρένα βρέθηκε φάτσα με το τέρμα αλλά σούταρε ψηλά

-71' Δεύτερη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ μέσα σε ένα λεπτό, ο Πάρντο θα κερδίσει τον Φλοριάν στο τετ-α-τετ

-77' Συρτό σουτ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Πάρντο

-79' Μέσα ο Γιάννου, έξω ο Τρισκόφσκι

-79' Μέσα ο Σταρόκιν, έξω ο Τραϊτσέφσκι

-83' ΓΚΟΛ, 0-3 με εξαιρετική λόμπα του Φλοριάν που "κρεμάζει" τον Πάρντο!

-87' Μέσα ο Ρουσιάς, έξω ο Φλοριάν

-Τέλος και η ΑΕΚ πανηγυρίζει την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα

Αλκή: Πάρντο, Κυπριανού, Φλόρες, Σερφά, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (79' Σταρόκιν), Ακόστα, Σπόλιαριτς (68' Γκαντάτσια), Σταύρου (68' Ηλία), Μπελαμεϊρί, Ιβάν Κάρλος

ΑΕΚ: Τόνιο, Ίγκορ, Γκονζάλεθ, Καταλά, Τρουγιόλς, Χέφελ, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (68' Ασούμπρε), Τρισκόφσκι (79' Γιάννου), Φλοριάν (87' Ρουσιάς)

Κίτρινες: Χριστοφή / Τρουγιόλς

Διαιτητής: Μασιάς Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας