ΤΡΙΑΡΑ με τον... συνήθη ύποπτο πρωταγωνιστή! (Φώτος)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Φακούντο Περέιρα, ο Απόλλωνας συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-0 της Αλκής. Ο Αργεντινός άσος σκόραρε δις στο πρώτο μέρος ενώ ο ποδοσφαιριστής που τον αντικατέστησε στο β' μέρος, ο Γάλλος Νταβίντ Φοπαλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με την νίκη του ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 22 βαθμούς και... έπιασε την ΑΕΛ στην κορυφή, η οποία αγωνίζεται αύριο με την Νέα Σαλαμίνα στο "Αμμόχωστος".

-5' Κρατά μπάλα ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά, πιέζει και ψάχνει το γρήγορο γκολ.

-10' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο.

-11' Καλό σουτ του Σακέτι, η μπάλα λίγο έξω.

-14' Καλή κεφαλιά από τον Ζελάγια, λίγο έξω.

-18' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Περέιρα! Υπέροχο γκολ από τον Αργεντινό, με φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" της εστίας του Πάρντο. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.

-27' Καλή στιγμή για την Αλκή στο 27' με τον Κωνσταντίνου να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Βάλε να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

-30' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Ζελάγια, ασίστ στον Περέιρα που με κοντινή προβολή σκόραρε ξανά για το 2-0! Δείτε ΕΔΩ το γκολ.

-33' Κοντά σε χατ τρικ ο Περέιρα! Ωραίο τεχνικό σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

-38' Ωραία κίνηση του Μάγκλιτσα που βρέθηκε... φάτσα με το γκολ μετά από κάθετη πάσα του Σαρδινέρο αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

-46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Φοπαλά αντί Περέιρα.

-51' Πιο αργός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του β' μέρους, χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά.

-59' ΔΟΚΑΡΙ για την Αλκή που έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ με τον Κωνσταντίνου.

-61' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ντανίλο Σπόλιαριτς αντί Ζελάγια και ντεμπούτο για τον μικρό.

-67' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, για τον Κωνσταντίνου.

-70' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σουμάχ αντί Σκέμπρι.

-72' Πρώτη αλλαγή για την Αλκή. Μπελαμεϊρί αντί Χαραλάμπους.

-74' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 3-0! Ο Φοπαλά εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Αλκής και από κοντά σκόραρε το πρώτο του γκολ με την Λεμεσιανή ομάδα.

-75' Κίτρινη στον Ακόστα.

-80' Αλλαγή για την Αλκή. Αντωνίου αντί Γκαντάτσια.

-82' Ξανά κοντά στο γκολ ο Φοπαλά, ο Πάρντο με εξαιρετική επέμβαση του είπε "όχι".

-85' Αλλαγή για την Αλκή. Χαρή αντί Κωνσταντίνου.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Ντίλαν, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Περέιρα (46'Φαουπάλα), Σαρδινέρο, Σκέμπρι (70'Σουμάχ), Ζελάγια (61'Σπόλιαριτς), Μάγκλιτσα.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Χαραλάμπους (72'Μπελαμεϊρί), Σερφά, Σταύρου, Γκαντάτσια (80'Αντωνίου), Κωνσταντίνου (85'Χαρή), Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία, Σταρόκιν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωνσταντίνου, Ακόστα.

Διαιτητής: ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΝΕΟΦΥΤΟΥ
Α' Βοηθός Διαιτητής: ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ
Β' Βοηθός Διαιτητής: ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΣ
Τέταρτος Διαιτητής: ΑΝΔΡΕΑΣ (Λ/ΚΑ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ