ΜΠΛΟΚΟ στη Νέα Σαλαμίνα από γκολάρες Σπόλιαριτς/Ηλία! (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την Αλκή επί της Νέα Σαλαμίνας! Η «Αθάνατη» με τα πανέμορφα γκολ των Σπόλιαριτς και Ηλία κέρδισε 2-0 τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα του Σακκά με κορυφαίο τον Σπόλιαριτς πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της στο πρωτάθλημα, που μπορούσε κάλλιστα να πετύχει περισσότερα γκολ. Σε μέτρια μέρα βρέθηκαν οι μεσοεπιθετικοί της Νέα Σαλαμίνας και μοιραία ήρθε η ήττα. Στους 7 βαθμούς έφθασε η Αλκή, έμεινε στους 19 η ομάδα του Πουρσαϊτίδη.​ Το www.kerkida.net ήταν στο N. Papas Group Αμμόχωστος και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Έναρξη στο ματς

- 1' Πρώτη απειλή από την Νέα Σαλαμίνα. Ο Ελουντού με σουτ εκτός περιοχής αναγκάζει τον Πάρντο σε δύσκολη απόκρουση.

- 2' Στην περιοχή της Σαλαμίνας η Αλκή με τον Μπελαμεϊρί, το γύρισμα του στα χέρια του Βεσελόφσκι.

- 14' ΓΚΟΛ για την Αλκή! Ο Ματίας Σπόλιαριτς εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των "ερυθρολεύκων" και σκοράρει από τα 40 μέτρα. Βεσελόφσκι και Ντομίνγκεζ δεν συνεννοήθηκαν και ο Σπόλιαριτς "τιμώρησε" την Νέα Σαλαμίνα.

- 16' Μεγάλη φάση για την Αλκή με τον Σπόλιαριτς. Ο μέσος της "Αθάνατης" μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Βεσελόφσκι, έκανε το σουτ, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του κίπερ των φιλοξενούμενων και καταλήγει σε κόρνερ.

- 19' Κίτρινη στον Ακόστα

- 20' Κίτρινη στον Ντομίνγκεζ

Το γκολ της Αλκής έχει δώσει ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Κώστα Σακκά που "πατάνε" καλύτερα. Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης "συστήνει" ηρεμία.

- 25' Καλή συνεργασία Τιάγκο-Κίνγκσλει, φέρνει σε θέση βολής τον Νουρ, το σουτ είναι πολύ άστοχο.

- 27' Κίνγκσλει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή φάση για την Νέα Σαλαμίνα!

- 30' Φάουλ σε καλό σημείο για την Αλκή. Ο Σπόλιαριτς εκτελεί λίγο πάνω από τα δοκάρια του "Βέσε".

- 31' Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή της "Αθάνατης", ο Τιάγκο την κάθετη πάσα προς τον αφύλακτο Μιντίκκη, την υστάτη σώζει ο Στάροκιν.

- 35' Πολύ μεγάλη φάση για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Ελουντού από τα αριστερά πέρασε δυο αντίπαλους, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Κίνγκσλει, αυτός έστρωσε στον Μαργκάσα που έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ!

- 42' Καλό μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι.

- 44' Κίτρινη στον Χριστοφόρου

- 45+1' ΤΡΟΜΕΡΗ ευκαιρία για την Αλκή. Ο Μπελαμεϊρί έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας των "ερυθρολεύκων" βρέθηκε απέναντι από τον Βεσελόφσκι, το πλασέ που επιχείρησε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.

- 45+2' "Αντίδραση" της Νέα Σαλαμίνας. Ο Τιάγκο μέσα από την περιοχή κάνει το συρτό σουτ, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Πάρντο.

Ημίχρονο

- Έναρξη Β' ημιχρόνου

Στην θέση του Ντομίνγκεζ ο Κωστή.

- 50' Δοκάρι για την Αλκή με τον Σπόλιαριτς! Άτυχη η "Αθάνατη". Ο Σπόλιαριτς με ωραίο σουτ εκτός περιοχής "σημάδεψε" το δεξί δοκάρι.

- 53' Σουτ του Ελουντού, μαζεύει ο Πάρντο.

- 57' Ωραία ατομική προσπάθεια του Μιντίκκη που μπήκε στην περιοχή της Αλκής, το γύρισμα του δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του.

- 58' Μεγάλη επέμβαση του Βεσελόφσκι σε σουτ του Μπελαμεϊρί. Απειλεί εκ νέου η Αλκή που στις αντεπιθέσεις είναι πολύ επικίνδυνη.

- 60' Σέντρα του Ελουντού, πιάνει την κεφαλιά ο Κίνγκσλει, εύκολα ο Πάρντο.

- 61' Κίνηση από τον πάγκο της Νέα Σαλαμίνας, μέσα ο Σικόρσκι εκτός ο Ελουντού. Με δυο φορ οι "ερυθρόλευκοι".

- 67' Κίτρινη στον Στάροκιν

- 71' Αναγκαστική αλλαγή για την Αλκή. Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της, Ματίας Σπόλιαριτς δεν μπορεί να συνεχίσει. Στην θέση του ο Σταυρινός Κωνσταντίνου.

- 75' Κίτρινη για τον Τιάγκο που χάνει το επόμενο παιχνίδι.

- 77' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Νέα Σαλαμίνας. Ο Σικόρσκι βρέθηκε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Φλόρες.

- 82' Κεφαλιά του Κίνγκσλει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωστή, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Ακόστα και καταλήγει ξανά σε κόρνερ.

- 84' Σούτ του Κωστή η μπάλα κοντράρει στον Στάροκιν και κόρνερ. Δίνεται λανθασμένα ελεύθερο για την Αλκή.

- 89' Πλησιάζουμε προς το τέλος, έξι λεπτά οι καθυστερήσεις...

- 90+2' Μεγάλη ευκαιρία για την Σαλαμίνα. Ο Κωστή μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα μόλις άουτ!

- 90+3' ΓΚΟΛ για την Αλκή και το 2-0. Ο Μάριος Ηλία "κρέμασε" τον Βεσελόφσκι και πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ.

Τέλος αγώνα.

Αλκή: Πάρντο, Σταύρου (Γκαντάτσια 73'), Φράνσια (Ηλία 85'), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς (Σταυρινός 71'), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Στάροκιν

Στον πάγκο: Παναγή, Χαραλάμπους, Θεοχάρους, Σερφά, Χαρής, Αντωνίου,

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Κύπρος, Φουστάρ, Ντομίνγκεζ (Κωστή 46'), Κορέια, Μιντίκκης, Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού (Σικόρσκι 61'), Κίνγκσλει

Στον πάγκο: Αλβμπόγκε, Σεργίου, Λεμέσιος, Θεοδώρου, Σιαθάς, Νικολάου, Χ''Κωνσταντή

Διαιτητής : Κωνσταντίνου Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής : Μιχαηλίδης Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής : Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής : Αργυρού Μ. Ανδρέας