Τεσσάρα πρόκρισης ο Άρης! (φώτος)

Ο Άρης ήταν καλύτερος από την Αλκή, την κέρδισε με 4-1 και προκρίθηκε στην 2η φάση του κυπέλλου! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4' με τον Κυριαζή, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ακόστα στο 43' όμως η "Ελαφρά Ταξιαρχία" με δυο γκολ του Ορτέγα στο δεύτερο μέρος (51', 68' πέναλτι) και ένα του Κύπρου, έφτασε στην επιτυχία. Το www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Νεόφυτο Νεοφύτου

-4' ΓΚΟΛ με το "καλησπέρα". Ο Άρης ανοίγει το σκορ. Εξαιρετική ενέργεια του Μαλεκκίδη από αριστερά και ο Κυριαζής από κοντά το 1-0

-15' Καλύτεροι οι γηπεδούχοι μέχρι στιγμής, παίζουν πιο επιθετικά

-16' Ο Κωνσταντίνου έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, όμως το πλασέ του δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Σπόλιαριτς

-17' Κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κυριαζής απέφυγε όμορφα τον προσωπικό του αντίπαλο όμως στο τετ-α-τετ με τον Κινιόνες έστειλε την μπαλα πάνω από τα δοκάρια

-20' Καλή εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει μόλις έξω

-30' Ο Άρης έχει τον έλεγχο του αγώνα, με την Αλκή να μην έχει καταφέρει μέχρι τώρα να καταγράψει κάποια μεγάλη ευκαιρία

-33' O Βασιλείου μπήκε όμορφα στην περιοχή του Άρη όμως το τελείωμα του δεν ήταν εξίσου καλό, με τον Σπόλιαριτς να μπλοκάρει σταθερά

-35' Υπό βροχή πλέον η αναμέτρηση

-43' ΓΚΟΛ, 1-1. Η Αλκή ισοφαρίζει με  δυνατό σουτ του Ακόστα εκτός περιοχής

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Έχει σταματήσει η βροχή. Μέσα ο Ορτέγα στη θέση του Μαμμίδη

-51' ΓΚΟΛ 2-1 ο Άρης. Ο Ορτέγα πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του

-55' Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Βασιλείου που πέρασε δύο αντιπάλους και αφού βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έστειλε τη μπάλα μόλις έξω

-57' Ο Μάριος Ηλία από ευνοϊκή θεση μέσα στη περιοχή στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Σπόλιαριτς

-59' Ο Ορτέγα μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κινιόνες

-60' το παιχνίδι έχει πάρει έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς

-62' Αδύνατο σουτ του Μαραγκουδάκη εκτός περιοχής με τον Κινιόνες να αποκρούει σταθερά

-63' Έξω ο Μπρίτο, μέσα ο Χατζηπασχάλης

-65' Έξω ο Γκαντάτσια, μέσα ο Τραΐτσέφκσι

-67 Έξω ο Μάριος Ηλία, μέσα ο Μπελαμεΐρί

-68' Ο Άρης κερδίζει πέναλτι. Ο Ορτέγα ευστοχεί και κάνει το 3-1!

-70' Σουτ του Κωνσταντίνου εντός περιοχής, ο Σπόλιαριτς διώχνει σε κόρνερ

-72' Ο Θεοχάρους κερδίζει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα πάει έξω

-80' Έξω ο Κυριαζής, μέσα ο Κύπρου

-81' Σουτ του Βασιλείου από δύσκολη θέση εντός περιοχής και ο Σπόλιαριτς διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

-85' Δυνατό σουτ του Ακόστα εκτός περιοχής και πάλι αποκρούει σε κορνερ ο Σπολιαριτς

-94' ΓΚΟΛ 4-1 ο Άρης με πλασέ από τον Σάκη Κύπρου!

-Τέλος και η "Ελαφρά Ταξιαρχία" είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνεται

Άρης: Σπόλιαριτς, Μαμμίδης (46' Ορτέγα), Κορρέα, Γιαγκουδάκης, Μπρίτο (63' Χατζηπασχάλης), Κυριαζής (80' Κύπρου), Μαλεκκίδης, Κυριάκου, Αντωνιάδης, Παντελή, Μαραγκουδάκης

Αλκή: Κινιόνες, Χαραλάμπους, Θεοχάρους, Σερφά, Χαρής, Γκαντάτσια (65' Τραΐτσέφκσι), Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Ακόστα, Βασιλείου, Ηλία (67' Μπελαμεΐρί)