Ασταμάτητη και πρόκριση με εφτάρα! (φώτος)

Άνετη κι’ ωραία η Ανόρθωση στην Πάφο. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέτριψε με 7-0 τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» και «τσέκαρε» εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου. Σοβαρή η ομάδα του Στρέπελ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην φιλότιμη ομάδα του Ευθυμίου.​ Το www.kerkida.net ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Έναρξη στο ματς

- 10' Πρώτη μεγάλη φάση για την Ανόρθωση με "δράστη" τον Φύτο Κυριάκου. Ο Κύπριος εξτρέμ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά "γύρισε" στον Ντούρις αλλά ο κίπερ του Ακρίτα, Βασιλείου έδιωξε σε κόρνερ.

- 11' Κεφαλιά του Κατσαράβα η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βασιλείου.

- 14' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Πράνιτς. Φοβερό σουτ του Κροάτη εκτός περιοχής που "στέλνει" την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλείου.

- 24' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 0-2. Κόρνερ του Πράνιτς, ο Σίντεφελντ σηκώνεται πιο ψηλά απ΄ όλους και με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της "Κυρίας".

- 28' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Το 0-3 γίνεται και πάλι με τον Πράνιτς. Όμορφο γκολ για τους φιλοξενούμενους να συνδυάζονται άψογα με τελικό αποδέκτη τον Κροάτη μέσο. Φύτος Κυριάκου-Ντούρις-Κοφί "έκρυψαν" την μπάλα στην περιοχή του Ακρίτα.

- 36' Kίτρινη στον Μιχαήλ

- 45' Σουτ του Πράνιτς η μπάλα βρίσκει στον Φυλακτού και καταλήγει σε κόρνερ.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 51' Ο Γιώργος Οικονομίδης παίρνει την θέση του Ντάνιελ Πράνιτς.

- 56' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κατσαράβα. Ο Γεωργιανός μπήκε στην περιοχή αντί για σουτ προτίμησε πάσα προς τον Ντούρις, διώχνει σε κόρνερ η άμυνα του Ακρίτα.

- 58' Πάει να απειλήσει η Ανόρθωση, με τον Οικονομίδη να γυρίζει στον Κατσαράβα, δεν καταφέρνει ο φορ της "Κυρίας" να σκοράρει.

- 62' Σπουδαία απόκρουση του Βασιλείου στο σουτ του Κοφί. Χαμένο τετ α τετ για τον μέσο της Ανόρθωσης.

- 66' Κάτσαρ στην θέση του Αρτυματά.

- 68' Σουτ του Μιχαήλ, κόρνερ για τον Ακρίτα.

- 73' Σουτ του Κοφί πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

- 74' Η σειρά του Κατσαράβα να ψάξει το γκολ, το σουτ που επιχείρησε είναι άστοχο.

- 75' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Φυλακτού στον Κυριάκου.

- 77' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, το 0-4. Ο Ντούρις είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

- 80' Πρόβλημα τραυματισμού για Σίντεφελντ. Ο Κροάτης αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.

- 83' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Κατσαράβα με σουτ κάνει το 0-5.

- 87' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Ντούρις κάνει το 0-6!

- 88' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα σκοράρει ξανά και κάνει το 0-7!

Τέλος αγώνα

Ακρίτας: Βασιλείου Α., Φιλίππου Δ, Φυλακτού, Βασιλείου, Μιχαήλ Ρ (Παχταλιάς 46'), Λουκαΐδης, Μουτίνιο (Μακρής 46'), Πεκρής, Μιχαήλ Α, Οκόγιε, Φιλίππου Π.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς (Κάτσαρ 66'), Εγγλέζου, Βίκτορ, Πράνιτς (Οικονομίδης 51'), Κοφί (Ιωάννου 78'), Κυριάκου, Ντούρις, Κατσαράβα

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ξενοφώντος Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Παπακώστας Σπύρος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Λοϊζου Μιχάλης