Σοβαρή... ΑΕΛ «καθάρισε» την πρόκριση! (φώτος)

Εύκολο βράδυ στο ΓΣΖ για την ΑΕΛ. Η ομάδα του Κέρκεζ δεν συνάντησε δυσκολίες και με σοβαρή εμφάνιση κέρδισε με 3-0 την Ομόνοια Αραδίππου και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου. Ο κόουτς της Λεμεσιανής ομάδας έδωσε χρόνο και ευκαιρίες σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αρκετά αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα. Παντελή, Μιχαηλίδης και Γερολέμου οι νεαροί που αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο. Αξιόλογη η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Μαρίνου Σατσιά που είχαν τις δικές τους καλές στιγμές. Το Kerkida.net ήταν στο στάδιο ΓΣΖ και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα…

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Ξεκίνησε ο αγώνας

-3' ΓΚΟΛ 0-1. Κάθετη του Μακρή στον Μαρκόσκι και αυτός θα νικήσει τον Παναγιώτου στο τετ-α-τετ για το γρήγορο γκολ

-7' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Θεοδώρου "φάτσα" με τον Πρόσεκ... κρεμάει τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ που προλαβαίνει την τελευταία στιγμή

-15' Καλή στιγμή για την ομάδα του Κέρκεζ, ο Μακρής από εξαιρετική θέση δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

-20' Ωραία κεφαλιά-ψαράκι από τον Μακρή, ο Παναγιώτου στέλνει σε κόρνερ

- 28' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μυτίδης έκανε το σουτ η μπάλα κτυπάει σε σώμα αντιπάλου και καταλήγει στα δίκτυα. Αυτογκόλ από τον Τσιάμη.

- 31' Κεφαλιά του Μυτίδη η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Παναγιώτου.

39' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Μαρκόσκι έκανε το πλασέ, δύσκολη απόκρουση του Παναγιώτου.

Ημίχρονο

- Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 47' ΓΚΟΛ 0-3. Ο Λεάντρο Σίλβα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

- 49' Δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Αβραάμ. Ο Κύπριος εξτρέμ με "σκαφτό" σουτ επιχείρησε να σκοράρει αλλά το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος του Παναγιώτου.

- 51' Ωραία προσπάθεια Μακρή-Ρομάν η ΑΕΛ "αγγίζει" και 4ο γκολ, διώχνει την τελευταία στιγμή ο Αριστοτέλους.

- 60' Απειλεί η Ομόνοια, το σουτ του Καϊσερλίδη πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ.

- 64' Ωραίος συνδυασμός Παντελή-Αβραάμ, ο τελευταίος γύρισε στην περιοχή "μάζεψε" ο Παναγιώτου προ του Μυτίδη.

- 65' Γερολέμου στην θέση του Ρομάν.

- 67' Κίτρινη στον Λαφράνς

- 78' Έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι μας

- 83' Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Σιήκκης με "κεραυνό" εκτός περιοχής απειλεί τον Πρόσεκ ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρια λεπτά οι καθυστερήσεις

Ομόνοια Αραδίππου: Παναγιώτου, Αριστοτέλους, Χρυσοστόμου, Θεράποντος, Πάλιμπρικ, Στυλιανίδης, Θεοδώρου (Σιήκκης 76'), Γρηγορίου, Καϊσερλίδης (Βασιλείου 61'), Τσιάμης, Μέσσιου (Παναγή 57΄)

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Κυριάκου, Ντόσα, Λαφράνς, Φιντέλις, Αβραάμ, Λεάντρο, Μαρκόσκι (Παντελή 53'), Ρομάν (Γερολέμου 65'), Μακρής (Μιχαηλίδης 70'), Μυτίδης

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πραστίτης Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας