Διπλό στο... πρώτο μέρος και κορυφή! (φώτος)

Με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από Σκέμπρι και Περέιρα, ο Απόλλωνας πέρασε με 0-2 από το Παραλίμνι και "έπιασε" την ΑΕΛ στην κορυφή με 25 βαθμούς. Ουσιαστική η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, έβαλε δυο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και επέστρεψε στις νίκες. Έχασαν αρκετές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο ματς. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ο Λεόντιος Τράττος σφυρίζει την έναρξη

-2' Καλή στιγμή με το "καλησπέρα" για τον Απόλλωνα: Μακρινό φάουλ του Μάρκοβιτς, ο Κλέιμαν έστειλε σε κόρνερ

-2' Δεύτερη ευκαιρία σε μερικά δευτερόλεπτα. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Φαουπάλα έκανε τακουνάκι, η μπάλα κόντραρε και πήγε μόλις έξω

-7' Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Σουμά, άστοχο

-13' Επικίνδυνη σέντρα του Πέδρο, ο Φαουπάλα δεν πρόλαβε να κάνει τη κεφαλιά

-15' Ο Απόλλωνας μπήκε επιθετικά. Κρατά μπάλα και γυροφέρνει την περιοχή της Ένωσης

-16' ΓΚΟΛ, 0-1 η Λεμεσιανή ομάδα. Ο Σουμά γέμισε από αριστερά και ο Σκέμπρι με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

-17' Καλή φάση για την ΕΝΠ, πρώτη στο παιχνίδι. Ο Ουντότζι από δύσκολη θέση κάνει το συρτό σουτ, η μπάλα πάει παράλληλα με την εστία και έξω

-19' ΓΚΟΛ και 0-2 ο Απόλλωνας! Χαμηλή μπαλιά του Πέδρο και ο Περέιρα με προβολή από κοντά φτάνει στα 10 γκολ

-22' Ευκαιρία για την ομάδα του Σωφρόνη. Ο Πέδρο γύρισε στον Σαρδινέρο και αυτός από το σημείο του πέναλτι περίπου, σούταρε έξω

-24' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Το κοντινό σουτ του Ρασμούσεν χτυπά στον Χάμπο και πάει κόρνερ

-28' Κίτρινη στον Μάρκοβιτς για φάουλ στον Μαϊσουράντζε

-29' Αγγίζει το γκολ η ΕΝΠ. Ο Κυριάκου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι

-32' Απειλούν ξανά οι βυσσινί. Ο Ουντόζι έκανε πλασέ στην κίνηση από κοντά, ο Σουμά έβαλε το σώμα και έσωσε

-33' Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ, τρίτη σε πέντε λεπτά! Ο Κουμής αμαρκάριστος από κοντά έκανε σουτ στην κίνηση αλλά είναι πολύ άστοχο

-38' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ρασμούσεν πλασάρει από πλάγια αριστερά και ο Κίσσας στέλνει σε κόρνερ

-44' Η ΕΝΠ ζητά πέναλτι για χέρι του Μάρκοβιτς. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Επαναρχίζει το παιχνίδι. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

-53' Κλασική ευκαιρία για τη Λεμεσιανή ομάδα. Η κεφαλιά του Σκέμπρι πάει λίγο πάνω απ' την εστία

-58' Αναγκαστική αλλαγή. Έξω με πρόβλημα ο Πέδρο, μέσα ο Στυλιανού

-65' Δεν είναι άσχημος ο ρυθμός αλλά δεν υπάρχουν πολλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο

-69' Μέσα ο Βασιλείου, έξω ο Περέιρα

-70' Κίτρινη στο Μουλαζίμη για φάουλ στον Μάρκοβιτς

-78' Έξω ο Κουμής, μέσα ο Κολοκούδιας

-78' Και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Σπόλιαριτς έξω ο Σακέτι

-84' Κλασική ευκαιρία για την Ένωση, ο Ριέρα αμαρκάριστος από εξαιρετική θέση σουτάρει ψηλά

-84' Κόκκινη στον Κολοκούδια για διαμαρτυρίες. Ο επιθετικός της ΕΝΠ που μπήκε στο παιχνίδι μόλις στο 78' αποβάλλεται από τον Τράττο. Δέχθηκε αρχικά κίτρινη για διαμαρτυρίες, συνέχισε να διαμαρτύρεται και ο διαιτητής τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη

-93' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς

-94' Πολύ καλό χτύπημα φάουλ απ' τον Ριέρα, ο Κίσσας αποκρούει στην γωνία

-Τέλος και ο Απόλλωνας ανεβαίνει στους 25 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΛ. Ισόβαθμες στην κορυφή οι δυο ομάδες

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μέρτακκας, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Ριέρα, Κουμής (78' Κολοκούδιας), Ουντότζι, Ζάρατε, Ρασμούσεν

Απόλλων: Κίσσας, Πέδρο (58' Στυλιανού), Σουμά, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σακέτι (78' Σπόλιαριτς), Μάρκοβιτς, Περέιρα (69' Βασιλείου), Σκέμπρι, Σαρδινέρο, Φαουπάλα

Κίτρινες: Μουλαζίμη  / Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς

Κόκκινες: Κολοκούδιας / -