ΔΥΣΚΟΛΗ αλλά σημαντική νίκη... ΚΟΡΥΦΗΣ! (Φώτος)

Σε ένα παιχνίδι που τα γκολ ήταν περισσότερα απ' τις ευκαιρίες, η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 του μαχητικού Ερμή και επανήλθε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δύο φορές προηγήθηκε η ΑΕΛ με Αντάμοβιτς και Ρομάν, άλλες τόσες ισοφάρισε στο πρώτο μέρος ο Ερμής με Μαρτίνιουκ και Μαύρου. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε απ' τον Ντόσα Τζούνιορ όταν το πλασέ του κόντραρε στον Γκουλόν και κατέληξε στα δίκτυα. Με δέκα ολοκλήρωσε ο Ερμής λόγω αποβολής του Κεϊτά ενώ η ομάδα της Αραδίποπυ είχε και δοκάρι στο 2-2 με τον Φυλακτού.

-Έναρξη.

-3' Άλεξ και Τόρες συνδυάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Μαλόν έδιωξε προ του Μακρή.

-10' Δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή και να δείχνει πιο επιθετική διάθεση.

-12' Κίτρινη στον Γκουλόν για δυνατό φάουλ στον Τόρες.

-18' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Τόρες ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, ο Μακρής από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Αντάμοβιτς ερχόμενος από πίσω πλάσαρε άψογα για το 1-0!

-19' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ρομάν αντί του τραυματία Τόρες.

-26' ΓΚΟΛ για τον Ερμή! Μετά από μακρινή εκτέλεση πλαγίου άουτ από δεξιά, ο Μαύρου πέρασε στο σπριντ τον Ντόσα και έκανε το πλασέ, ο Βοζίνια έδιωξε αλλά ο Μαρτίνιουκ ήταν αυτός που πήρε το... ριμπάουντ, πλασάροντας εύστοχα για το 1-1!

-35' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ, ο Αντάμοβιτς παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες από τον κεντρικό άξονα.

-36' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Γουήλερ πέρασε τον Κεϊτα και από αριστερά έκανε την ωραία σέντρα, με τον Ρομάν να ακολουθεί την πορεία της μπάλας και με υπέροχη κεφαλιά να νικά τον Παπαδόπουλο για το 2-1!

-43' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Μαύρου! Λάθος γύρισμα του Νιλς Τεξέϊρα από δεξιά, το γύρισμα του στον Βοζίνια δεν ήταν καλό και ο Μαύρου το επωφελήθηκε πλασάροντας ιδανικά με το δεξί και φέρνοντας εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα!

-45' Κίτρινη στον Γουήλερ. Τρίτη κίτρινη για τον νεαρό άσο, χάνει το επόμενο παιχνίδι με την Δόξα.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-48' Κίτρινη στον Κουατσίκα που ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι με την Αλκή.

-55' Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά στο β' μέρος. Ο Ερμής δεν δείχνει διάθεση να αμυνθεί, αλλά ψάχνει το τρίτο γκολ.

-59' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Σίλβα αντί Άλεξ.

-61' Ψηλά άστοχο το σουτ του Γκαστανάγια.

-62' Κίτρινη και στον Κεϊτά που επίσης συμπληρώνει τρεις.

- 67' Ντεβέσα μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, σωστή παρέμβαση του Τεξέιρα, απομακρύνεται ο κίνδυνος από την εστία της ΑΕΛ.

-68' Κίτρινη στον Κειτά που είναι η δεύτερη. Αποβολή για τον ποδοσφαιριστή του Ερμή.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μυτίδης αντί Γκαστανάγια.

-71' Απίστευτο σουτ του Φυλακτού η μπάλα κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια!

-73' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 3-2! Μετά από γύρισμα από αριστερά, ο Ντόσα Τζούνιορ έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Γκουλόν και κατέληξε στα δίκτυα του Παπαδόπουλου!

-75' Αλλαγή για τον Ερμή. Γεωργίου αντί Ντεβέσα.

-82' Αλλαγή για τον Ερμή. Κατσιατής αντί Μαύρου.

-85' Έχει... παγώσει τον ρυθμό η ΑΕΛ που διαχειρίζεται το υπέρ της σκορ.

-89' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή. Λύτρας αντί Γκουλόν.

-90' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μακρής πλάσαρε άστοχα στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, A.Τεξέϊρα, Γουήλερ, Ντόσα, Ν.Τεξέϊρα, Γκαστανάγια (70'Μυτίδης), Αντάμοβιτς, Ντα Σίλβα (59'Σίλβα), Χουράδο, Μακρής, Τόρες(19'Ρομάν).

ΕΡΜΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκουλόν (88'Λύτρας), Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου (82'Κατσιατής), Ντεβέσα (75'Γεωργίου), Πηλέας, Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Κουατσίκα.

ΚΙΤΡΙΝΗ: Γουήλερ (3η), Σίλβα, A.Τεξέϊρα - Γκουλόν, Κουατσίκα (3η), Κεϊτά (3η).

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κεϊτά (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος