Πέρασε… αέρα με on fire Σικόρσκι! (φώτος)

Άνετη πρόκριση με… τεσσάρα για την Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο Μακάρειο της ΠΑΕΕΚ με 4-0 και θα βρίσκονται στην αυριανή (20/12) κλήρωση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Εξαιρετικό παιχνίδι για τον Ντάνιελ Σικόρσκι ο οποίος σκόραρε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Γκολ και ο 18χρονος Ιάσονας Πική. Το www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο, διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα.

1΄Σέντρα στο Μακάρειο...

Πέντε λεπτά στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει τον έλεγχο και να γυροφέρνει στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ.

12’ Πήρε μερικά μέτρα η ΠΑΕΕΚ χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάτι επικίνδυνο για την εστία του Αλβμπόγκε.

14΄ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σικόρσκι.

Ο σκόρερ των ερυθρολεύκων ήταν αυτός που έκανε αρχικά το σουτ. Η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού και ο διαιτητής που ήταν κοντά στην φάση, έδειξε την άσπρη βούλα.

22΄Ο Σεργίου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έπεσε στην περιοχή με τον διαιτητή να δίνει τελικά επιθετικό φάουλ.

26΄ Έχει τον απόλυτο έλεγχο η Νέα Σαλαμίνα και ψάχνει το δεύτερο γκολ.

28΄ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου της Νέας Σαλαμίνας

34΄ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα και πάλι με τον Σικόρσκι, 0-2! Μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του  Αζίζ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε με υποδειγματικό πλασέ!

42΄Ο Κωστή έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σεργίου, που πλάσαρε από πλάγια θέση στην περιοχή με τον Αγριμάκη να λέει όχι. Ο Κωστή πήρε το ριμπάουντ όμως το σουτ του κόντραρε στα σώματα.

45΄Καλή προϋπόθεση για την ΠΑΕΕΚ… Ο Πανανικολάου έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του βρήκε σε αντίπαλο.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

46΄Σέντρα στο 2ο μέρος

Μία αλλαγή για κάθε ομάδα… Στη θέση του Μιντίκκη ο Χατζηκωνσταντή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στη θέση του Νάντο ο Καλλένος για την ΠΑΕΕΚ.

49’ Κάθετη μπαλιά του Γκολοπάρτ στον Σικόρσκι, ο τελευταίος κάνει το πλασέ όμως ο Αγριμάκης έκλεισε καλά τον διάδρομο και απέκρουσε το σουτ.

55’ Η Νέα Σαλαμίνα ελέγχει εύκολα τον ρυθμό και ψάχνει το τρίτο γκολ.

56’ Κίτρινη στον Ντιακιτέ

60΄ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στη θέση του Γκολοπάρτ ο Νικόλα.

61’ Ελίσσεται ωραία ο Νικολάου από πλάγια, κάνει την σέντρα, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Αγριμάκη.

67’ Σουτ από τον Κωστή στο ύψος της περιοχής η μπάλα κοντράρει σε κόρνερ!

70’ Κλείνει καλά τους χώρους η ΠΑΕΕΚ, με τη Νέα Σαλαμίνα να συνεχίζει να έχει την συντριπτική κατοχή της μπάλας.

71’ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Στη θέση του Τόμας Μάρισιτς ο Ορφανίδης.

73΄ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σικόρσκι, χατ τρικ για τον φορ των ερυθρολεύκων.

**Ο Αζίζ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

76’ Στη θέση του Νουρ, ο Πική για τη Νέα Σαλαμίνα.

77΄ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα, 0-4 με τον Πική ο οποίος σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο Ιάσονας Πίκη ξέφυγε από τον αντίπαλό του μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ σκόραρε για το τέταρτο ερυθρόλευκο γκολ.

82’ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ… Στη θέση του Βασιλείου, ο Στυλιανού

84΄ Κίτρινη στον Κωστή

89’ Ωραίο κατέβασμα του Σικόρσκι στον Αζίζ που έκανε το σουτ όμως μπλόκαρε εύκολα ο Αγριμάκης

TΕΛΟΣ... άνετη πρόκριση για την Νέα Σαλαμίνα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

- Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε καλή κατάσταση ενώ και οι καιρικές συνθήκες είναι πολύ καλές

ΠΑΕΕΚ(Μ. Σεργίδης): Αγριμάκης, Τ. Μάρισιτς, Ντιακιτέ, Νάντο, Παπανικολάου, Χατζηττοφής, Βασιλείου, Τζ. Μάρισιτς, Χαραλάμπους, Χατζηδημητρίου, Στυλιανίδης

Νέα Σαλαμίνα(Σ. Πουρσαϊτίδης): Αλβμπόγκε, Χριστοφόρου, Γκολοπάρτ, Μιντίκκης, Νικολάου, Θεοδώρου, Σεργίου, Νουρ, Κωστή, Αζίζ, Σικόρσκι

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τηλεμάχου Τηλέμαχος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας