Πέντε γκολ, πέντε δοκάρια και κυρίως συγκινητικό ΑΝΤΙΟ στο Νεκτάριο! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε εύκολα με 5-0 την Αγία Νάπα και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του κυπέλλου, στο παιχνίδι που ήταν αφιερωμένο στο Νεκτάριο Αλεξάνδρου, ο οποίος αποχαιρετά την ομάδα με την οποία πανηγύρισε αμέτρητες επιτυχίες. Για το ΑΠΟΕΛ που είχε πέντε δοκάρια, σκόραραν οι Εφραίμ (3), Μπάλογκ και Γκέντσογλου. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 2ο λεπτό. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κωνσταντίνο Φωτίου

-2' Πέναλτι για την Αγία Νάπα. Το κέρδισε ο Ρομέρο σε μαρκάρισμα του Αρτυματά

-3' Εκτελεί ο Ουνρέιν και αστοχεί. Κακό το χτύπημα, η μπάλα πάει ψηλά

-10' Μπήκε δυνατά η Αγία Νάπα και δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να κάνει το παιχνίδι του. Βάζουν πίεση ψηλά στη μεσαία γραμμή οι φιλοξενούμενοι

-12' Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Τραμεντζάνι. Ο Μπάλογκ από κοντά σούταρε λίγο έξω

-13' Αγγίζει το γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Εφραίμ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-17' Ωραίος συνδυασμός από αριστερά και σέντρα από τον Νεκτάριο, ο Ευσταθίου είναι έτοιμος στην κεφαλιά του Μιλάνοφ. Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι και ελέγχουν πλήρως

-23' Εξαιρετικό σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, η μπάλα ξανά στο οριζόντιο δοκάρι!

-24' Τρίτο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κασίνι από το σημείο του πέναλτι περίπου, στέλνει τη μπάλα στο σίδερο

-32' ΓΚΟΛ, 1-0 οι γαλαζοκίτρινοι. Ωραία προσπάθεια του Αλωνεύτη από αριστερά, γύρισε στον Μπάλογκ και αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ. Πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ

-37' Εξαιρετικό σουτ από τον νεαρό Ούγγρο που πλησιάζει σε ακόμα ένα γκολ, ο Ευσταθίου αποκρούει, η μπάλα στο δοκάρι ξανά και κόρνερ!

-45+1' Κίτρνη στον Οικονόμου για φάουλ στον Αλωνεύτη

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

-46' ΓΚΟΛ, 2-0 το ΑΠΟΕΛ! Σουτ του Κασίνι, απέκρουσε ο Ευσταθίου, το γύρισμα του Νεκτάριου στο "ριμπάουντ" κόντραρε και η μπάλα πήγε στον Εφραίμ που ευστόχησε με σουτ μέσα στην περιοχή

-51' ΓΚΟΛ, 3-0. Ξανά ο Εφραίμ με πλασέ από πολύ δύσκολη γωνία. Δεύτερη ασίστ από τον Αλωνεύτη

-55' Έξω ο Ουνρέιν, μέσα ο Λόπες

-61' Σέντρα-σουτ του Ρομέρο, με γροθιές ο Ρόμο

-64' Μέσα ο Μιχάλης Νικολάου, έξω ο Ρομέρο

-65' ΓΚΟΛ, 4-0 οι γαλαζοκίτρινοι με σουτ του Γκέντσογλου από το ύψος της περιοχής

-67' Ακόμα ένα ΓΚΟΛ, με πλασέ του Εφραίμ από κοντά. Χατ-τρικ για τον διεθνή ακραίο

-71' Μέσα ο Αντωνίου, έξω ο Εφραίμ

-79' Κίτρινη στον Γκέντσογλου για φάουλ

-81' Μακρινό φάουλ από τον Νεκτάριο, πάνω απ' τα δοκάρια

-85' Μέσα ο Κατσαντώνης, έξω ο Αλωνεύτης

-85' Μέσα ο Μιχαήλ, έξω ο Αντωνίου

-86' Δοκάρι ξανά για το ΑΠΟΕΛ με μακρινό σουτ του Γκέντσογλου! Πέμπτο για τους γηπεδούχους

-87' Μέσα ο Αρτεμίου, έξω ο Νεκτάριος που αποθεώνεται

-Τέλος αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Μιλάνοφ, Βούρος, Ρουέδα, Αλεξάνδρου (87' Αρτεμίου), Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Κασίνι, Εφραίμ (71' Αντωνίου), Αλωνεύτης (85' Κατσαντώνης), Μπάλογκ

Αγία Νάπα: Ευσταθίου, Τζιωρτζιή, Οικονόμου, Μελάς, Ρ.Γκονζάλεθ, Ρομέρο (64' Νικολάου), Σούλε, Καραμανώλης, Ουνρέιν (55' Λόπες), Αντωνίου (85' Μιχαήλ), Φερνάντες

Κίτρινες: Γκέντσογλου / Οικονόμου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τίγρης Μανώλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χριστοφόρου Δημήτρης
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας