Το γύρισε με τις αλλαγές και πήρε προβάδισμα! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ πάει με προβάδισμα πρόκρισης στον επαναληπτικό του Μακαρείου. Κέρδισε απόψε την Δόξα με 2-1 παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ και ενίσχυσε την θέση του ως φαβορί. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κάρλος και οι γηπεδούχοι το γύρισαν με Νατέλ και Μπάλογκ που πέρασαν ως αλλαγή. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-3' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Λοΐζου προλαβαίνει τον Αλωνεύτη και τον σταματά πάνω στην προσπάθειά του να τον περάσει

-7' Μακρινό χτύπημα φάουλ από τον Μιτρέα, μόλις έξω

-12' Αυτογκόλ από τον Βούρο όμως ακυρώνεται για οφσάιντ. Ο Κάρλος έκανε γύρισμα στον Ασαμόα, ο Βούρος παρενέβη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και το γκολ ακυρώθηκε (φώτο κάτω η φάση)

-14' Μακρινό σουτ του Σόουζα, εύκολα ο Λοΐζου

-19' Βολίδα του Μπόλιεβιτς από μακριά, αποκρούει ο Ρόμο

-20' ΓΚΟΛ 0-1 η Δόξα με τον Κάρλος! Σε πρώτο χρόνο και μετά από γύρισμα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην συνέχεια ο Ασαμόα έκανε νέο γύρισμα και ο επιθετικός της Δόξας από κοντά άνοιξε το σκορ (φώτο κάτω). Το ΑΠΟΕΛ έκανε πολλά λάθη και το πλήρωσε. Η φάση του γκολ ξεκίνησε από λάθος πάσα του Ρόμο

-29' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ασαμόα πλασάρει από κοντά και ο Βούρος βάζει το πόδι την τελευταία στιγμή και διώχνει σε κόρνερ

-32' Κίτρινη στον Κάρλος για φάουλ στον Εφραίμ

-33' Κακή έξοδος του Λοΐζου, ο Γκέντσογλου με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα έξω

-40' Κεφαλιά του Σόουζα, πάει ψηλά. Ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ μετά το 30'

-42' Κίτρινη στον Νελσίνιο που κλότσησε τη μπάλα μετά από σφύριγμα του διαιτητή

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Μέσα ο Γκρεμσλ αφού ο Λοΐζου δεν μπορεί να συνεχίσει. Μέσα και ο Ζαχίντ στη θέση του Αντωνίου

-47' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Ιωάννου εξ επαφής δεν μπορεί να σκοράρει, κόρνερ η μπάλα

-54' Μέσα ο Νατέλ, έξω ο Ρέζα

-57' Μέσα ο Ζατλ, έξω ο Ευσταθίου

-60' ΓΚΟΛ, 1-1 το ΑΠΟΕΛ με Νατέλ. Ο Εφραίμ γύρισε και ο Βραζιλιάνος με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε!

-64' Μέσα ο Μπάλογκ, έξω ο Εφραίμ

-66' ΓΚΟΛ 2-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Μπάλογκ που μόλις είχε περάσει στο ματς! Τακουνάκι του Αλωνεύτη, δυνατό σουτ του Ούγγρου από το ύψος της περιοχής και μπροστά οι γηπεδούχοι. Ένα εξαιρετικό γκολ

-69' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Τραμεντζάνι, ο Ζαχίντ δεν κάνει καλό τελείωμα

-71' Κίτρινη στον Αρτυματά

-Μέσα ο Παβλόφ, έξω ο Χατζηβασίλης στο 77'

-82' Το ΑΠΟΕΛ ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα του Μιτρέα στον Αλωνεύτη

-82' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, ο Μπάλογκ εξ επαφής αλλά από δύσκολη γωνία δεν μπορεί να σκοράρει

-85' Εξαιρετική προσπάθεια από τον Καζού, έφτασε έξω απ' την περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έξω

-88' Ακόμα μια τελική για την ομάδα του Τραμεντζάνι, ο Αλωνεύτης από κοντά σουτάρει έξω

-89' Μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς, ο Ρόμο στέλνει σε κόρνερ παρόλο που ήταν εκτός θέσης

-Τέλος και νίκη με 2-1 για το ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Αντωνίου (46' Ζαχίντ), Βούρος, Ιωάννου, Καζού, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Εφραίμ (64' Μπάλογκ), Αλωνεύτης, Ρέζα (54' Νατέλ)

Δόξα: Λοΐζου (46' Γκρεμσλ), Μιτρέα, Άδωνη, Περέιρα, Ευσταθίου (57' Ζατλ), Τίνκου, Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (77' Παβλόφ), Νελσίνιο

Κίτρινες: Αρτυματάς / Κάρλος, Νελσίνιο

Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τηλεμάχου Τηλέμαχος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ