ΟΥΤΕ τώρα η ΑΕΚ/Βαθμό με ΓΚΟΛΑΡΑ η Πάφος! (Φώτος)

Ούτε τώρα κέρδισε η ΑΕΚ που βλέπει τον τίτλο να απομακρύνεται. Στο εξ' αναβολής παιχνίδι για την 1η αγωνιστική το απόγευμα της Τετάρτης (02/01), ΑΕΚ και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στην "ΑΡΕΝΑ". Κερδισμένη η Παφιακή ομάδα που έμεινε αήττητη για ένα ακόμη παιχνίδι με αντίπαλο μεγάλη ομάδα. Αντίθετα η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα αν και προηγήθηκε με τον Τολεμές, δεν μπόρεσε να κρατήσει το "τρίποντο" και έμεινε για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη (πέντε στο πρωτάθλημα και ένα στην Ευρώπη). Πλέον βρίσκεται 11 βαθμούς μακριά από την κορυφή και με ένα παιχνίδι λιγότερο. Γκολ για ΟΣΚΑΡ ο Φόλμπρεχτ για την Πάφο!

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα πέντε λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή.

-8' Κέρδισε δύο κόρνερ από δεξιά η ΑΕΚ, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-10' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον Κουλς, σε φάουλ στον Χέφελ.

-11' Κίτρινη και στον Χέφελ. Συμπληρώνει τρεις και χάνει το επόμενο παιχνίδι.

-20' Γυροφέρνει έξω από τα καρέ του Μολ η ΑΕΚ, χωρίς να μπορεί να ολοκληρώσει σωστά κάποια επιθετική προσπάθεια.

-24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τολεμές! Ο Τρουγιόλς άνοιξε ωραία στα δεξιά στον Ακοράν, αυτός είδε την κίνηση του Τολεμές και έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Γάλλο φορ να πλασάρει με την μία και να νικά τον Μολ για το 1-0.

-29' Κίτρινη στον Ζαχαρίου.

-31' Κίτρινη και στον Πολίτσι.

-35' Κανένα σημάδι αντίδρασης από πλευράς Πάφου.

-40' Χωρίς φάσεις στα τελευταια λεπτά.

-44' Κεφαλιά του Τολεμές, μαζεύει ο Μολ.

-Έναρξη β' μέρους.

-46' Ζαντής αντί Ζαχαρίου.

-50' Σουτ του Ντόβμπνια, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-50' Μακρινό σουτ του Πολίτσι, μπλοκάρει σταθερά ο Τόνιο.

-53' Χέφελ και Ακοράν συνδυάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή αλλά δεν πρόλαβε ο Τολεμές.

-55' Άρχισε δυνατή βροχόπτωση.

-55' Διαγώνιο σουτ του Τολεμές, η μπάλα λίγο έξω.

-56' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο. Αντωνίου αντί Πολίτσι.

-57' Κοντά στην ισοφάριση η Πάφος! Ο Φόλμπρεχτ έκανε το γύρισμα προς τα έξω, με τον Ντόβμπνια να κάνει το πλασέ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

-59' Άστοχο το σουτ στην κίνηση του Τολεμές εντός περιοχής.

-64' Χέφελ και Σίλβα συνδυάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το σουτ με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία αλλά να κοντράρει σε σώματα αντίπαλων αμυντικών.

-67' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Λαρένα αντί Τέτε.

-70' Ανεβάζει περισσότερους παίκτες ψηλά η Πάφος, ρισκάρει για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης.

-77' Αδύναμη η κεφαλιά του Τρισκόφσκι, στα χέρια του Μολ.

-78' ΓΚΟΛ για την Πάφο και 1-1! ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Φόλμπρεχτ που με εναέριο βολέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεξί... παραθυράκι της εστίας του Τόνιο!

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τομάς αντί Τρουγιόλς.

-80' Σουτ του Τομάς, διώχνει δύσκολα ο Μολ.

-82' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ, Ρουσιάς αντί Ιωάννου.

-84' Τρίτη αλλαγή και για την Πάφο. Ντέζμεκ αντί Φιλιώτη.

-86' Κίτρινη στον Χολτ. Τρίτη στο πρωτάθλημα και χάνει το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-ΤΕΛΟΣ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς (79'Τομάς), Καταλά, Ακοράν, Τέτε (67'Λαρένα), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (82'Ρουσιάς), Τολεμές.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ, Μπαγκάρντ, Σιρόκ, Χολτ, Ντόβμπνια, Κουλς, Φόλμπρεχτ, Πολίτσι (56' Αντωνίου), Φιλιώτης (84'Ντέζμεκ), Ζαχαρίου (46'Ζαντής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέφελ (3η) - Κουλς, Ζαχαρίου, Πολίτσι, Χολτ (3η).

Πριν από το παιχνίδι...

**Μιάμιση ώρα πριν από την έναρξη, η βροχή έχει σταματήσει και ο αγωνιστικός χώρος δείχνει σε καλή κατάσταση.

**Λίγο πριν τις 17:00 ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου και οι συνεργάτες του επιθεώρησαν τον αγωνιστικό χώρο και έδωσαν το "ΟΚ", αφού δεν έχει επηρεαστεί από τις βροχές που προηγήθηκαν.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασιλής
1ος βοηθός διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
2ος βοηθός διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας