ΣΠΟΥΔΑΙΟ διπλό με Μάγκλιτσα... οδηγό! (Φώτος)

Ένας Απόλλωνας... αποφασισμένος, πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο "Αμμόχωστος", στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Νέα Σαλαμίνα. Η Λεμεσιανή ομάδα επικράτησε με 3-0, με τον Μάγκλιτσα μεγάλο πρωταγωνιστή που σκόραρε τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παπουλής στο φινάλε.

-2' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, με τον Ζοάο Πέδρο. Η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-5' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Μάγκλιτσα! Σέντρα του Πέδρο από δεξιά, ο Σκέμπρι κοντρόλαρε την μπάλα και έδωσε την ασίστ στον Μάγκλιτσα που πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 1-0!

-10' "Αγγίζει" την ισοφάριση η Νέα Σαλαμίνα. Ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα και το πλασέ με το αριστερό, με τον Βάλε να διώχνει. Η μπάλα έφτασε στον Νουρ που δοκίμασε και αυτός να σκοράρει, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων έδιωξε ξανά.

-14' Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα, ωραία προσποίηση και σουτ του Κίνγκσλεϊ, πρόλαβε και έβαλε την κόντρα ο Ουεαντραόγκο.

-19' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα ξανά με τον Μάγκλιτσα! Δημιουργός ο Κερμπρ στο ντεμπούτο του, ο οποίος σέντραρε από αριστερά και ο Μάγκλιτσα με το κεφάλι νίκησε αμυντικούς και Βεσελόφσκι για το 2-0!

-22' Κίτρινη στον Μαργκάσα. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι της Νέας Σαλαμίνας με την Πάφο.

-28' Σουτ του Φουστάρ από καλή θέση, κοντράρει στον Ρομπέρζ.

-35' Κρατά περισσότερο μπάλα η Νέα Σαλαμίνα και ψάχνει την μείωση.

-43' Πρόβλημα με Τιάγκο και αναγκαστική αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Στην θέση του ο Σιαθάς.

-45' Μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς, η μπάλα ψηλά.

-48' Σουτ του Σιαθά από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-58' Χωρίς κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι. Η Νέα Σαλαμίνα κρατά περισσότερο μπάλα και πιέζει.

-61' Πρώτη κίνηση για τον Σωφρόνη. Μέσα ο Παπουλής, έξω ο Ζελάγια.

-62' Ωραία ενέργεια του Κίνγκσλεϊ, κράτησε και έδωσε αριστερά στον Ελουντού ο οποίος όμως άργησε να σουτάρει και όταν το έπραξε... έπεσαν δύο αμυντικοί στην μπάλα.

-66' Κλασική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Κίνγκσλεϊ έβαλε πλάτη τον Ρομπέρζ, γύρισε και έστρωσε στον Σιαθά που έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο και ο Βάλε έδιωξε σε κόρνερ. Λανθασμένα ο διαιτητής έδωσε ελεύθερο και όχι κόρνερ.

-70' Κίτρινη στον Φουστάρ.

-71' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαρδινέρο αντί Σκέμπρι.

-76' Σουτ του Μάρκοβιτς, μπλοκάρει ο Βεσελόφσκι.

-81' Μπήκε στην περιοχή ο Ελουντού, πρόλαβε και έδιωξε ο Χάμπος.

-82' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Σικόρσκι αντί Σεργίου.

-86' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές ο Απόλλωνας. Σπόλιαριτς αντί Μάγκλιτσα.

-89' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή! Ο Πέδρο πέρασε στον Σαρδινέρο, αυτός σε θέση έξω δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Παπουλή που έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίκτυα για το 3-0!

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (82'Σικόρσκι), Φουστάρ, Κίνγκσλεϊ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Μιντίκκης, Τιάγκο (43'Σιαθάς), Νουρ, Κορέια, Ελουντού.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Μπρου, Μάρκοβιτς, Ζελάγια (61'Παπουλής), Ουεαντραόγκο, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σκέμπρι (71'Σαρδινέρο), Κερμπρ, Μάγκλιτσα (86'Σπόλιαριτς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φουστάρ, Μαργκάσα (3η).

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης

**Σε πολύ καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.