ΔΕΝ το "Χ"άρηκαν... ΑΕΚ και Απόλλωνας (Φώτος)

Χωρίς ομάδα νικήτρια, ούτε... κερδισμένη ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Απόλλωνα, το εξ' αναβολής της 2ης αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες έμειναν... άσφαιρες και το τελικό 0-0 δεν ευνοεί καμία εκ των δύο, που έχασαν έδαφος στην μάχη του τίτλου. Κερδισμένες ήταν οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν κοινούς στόχους με ΑΕΚ και Απόλλωνα...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα.

-3' Πολύ καλό το ξεκίνημα. Στα πρώτα 3 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν από ένα κόρνερ και από μία καλή προϋπόθεση.

-5' Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάγκλιτσα γύρισε από αριστερά στον Ζελάγια που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-6' Στο έδαφος ο Χέφελ. Καμία παράβαση από τον Χάμπο, ο Γιώργος Νικολάου τον... κιτρινίζει για θέατρο.

-11' Έξω η κεφαλιά του Ζελάγια.

-15' Μειώθηκε ο ρυθμός μετά το δυνατό ξεκίνημα.

-20' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Αρχικά το σουτ του Τολεμές από αριστερά και στην συνέχεια το σουτ του Σίλβα από δεξιά, βρήκαν σε ετοιμότητα τον Βάλε.

-25' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Καταλά και Χέφελ συνυάστηκαν ωραία από αριστερά, ο πρώτος σέντραρε ωραία αλλά ο Τολεμές από την μικρή περιοχή δεν βρήκε καλά την μπάλα.

-27' "Αγγίζει" το γκολ ο Απόλλωνας. Ο Μάγκλιτσα έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά την σέντρα του Πέδρο και έκανε την κεφαλιά, με τον Τόνιο να κάνει σπουδαία επέμβαση. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, οριακή η φάση.

-35' Μοιρασμένη η κατοχή, χωρίς κάποια ομάδα να κυριαρχεί.

-44' Καλή κίνηση του Χάμπου από δεξιά και σέντρα, δεν πρόλαβε ο Ζελάγια.

-Ξεκίνησε το β' μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ιγκόρ Σίλβα και γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Στην θέση του ο Φακούντο Γκαρσία. Στο δεξί άκρο πάει ο Ακοράν και σε κεντρικό ρόλο ο Γκαρσία.

-53' Μπήκε στην περιοχή με ταχύτητα από δεξιά ο Ακοράν, έκανε το ωραίο γύρισμα αλλά δεν πρόλαβε κάποιος συμπαίκτης του.

-55' Πιο επιθετική η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο του β' μέρους.

-58' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σκέμπρι αντί Ζελάγια.

-67' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Βασιλείου να κάνει το σουτ από αριστερά και τον Τόνιο να διώχνει σε κόρνερ.

-71' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Παπουλής αντί Σαρδινέρο.

-73' Ο Βασιλείου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ήταν καλυμμένος αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο τετ α τετ με τον Τόνιο.

-76' Μπαίνει στην περιοχή ο Παπουλής, πέφτει στο έδαφος, τίποτα λέει σωστά ο διαιτητής.

-77' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Λαμπάν αντί Κάσες.

-84' Μοναδική ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο σέντραρε, ο Σκέμπρι κατέβασε με την μία στον Μάγκλιτσα που... φάτσα με τον Τόνιο έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω.

-85' Τριτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Καραγιόλ αντί Μάγκλιτσα.

-86' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. K. Αναστασίου αντί Χέφελ.

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα (47'Γκαρσία), Καταλά, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Χέφελ (86'K.Αναστασίου), Κάσες (77'Λαμπάν), Λαρένα, Τέτε, Ακοράν, Τολεμές.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Μπρου, Σαρδινέρο (71'Παπουλής), Μάγκλιτσα (85'Καραγιόλ), Ζελάγια (58'Σκέμπρι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέφελ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Σωτήρη Βίκτωρος. Τέταρτος ο Γιάννης Αναστασίου.