Εκτός έδρας ΤΡΙΑΡΑ και... σταθερά στα ψηλά! (φώτος)

Τεράστιας σημασίας εκτός έδρας τρίποντο πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα που την εδραιώνει στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα... Στο πλαίσιο της 16ης στροφής του Πρωταθλήματος CYTA επικράτησε 3-1 στο ''Στέλιος Κυριακίδης'' της Πάφου.

Με την 8η φετινή της νίκη ανέβηκε στους 26 βαθμούς, ενώ η Πάφος που δέχθηκε την 8η της ήττα έμεινε στους 14.

Στο 27' ο Μιντίκκης με τρομερό μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79' με πέναλτι ο Κίνγκσλεϊ έκανε το 2-0. Στο 80' ο Ανγκούλο μείωσε προσωρινά σε 1-2 για να έρθει στο 91' ο Νουρ να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Να σημειωθεί ότι η Πάφος είχε δοκάρι στο 85' με τον Λουλίνια.

1' Έναρξη αναμέτρησης...

3' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά δίχως κάτι αξιόλογο. Πολλές κοντινές πάσες στο χώρο του κέντρου.

6' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Σιρόκ. Μετά από σέντρα από αριστερά η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα και ο Σιρόκ έκανε το διαγώνιο σουτ όμως ο Βεσελόφσκι έπεσε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα.

9' Ανεβαίνει η Πάφος στα τελευταία λεπτά και παίρνει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου.

12' Πολύ επικίνδυνη η Νέα Σαλαμίνα στις κόντρα αντεπιθέσεις.

18' Πιέζει ψηλά η Πάφος και εμποδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα να επιτεθεί οργανωμένα. Καλός ο ρυθμός αλλά χωρίς ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

25' Ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι... Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δείχνουν πιο ελκυστική εικόνα επιθετικά.

27' ΓΚΟΛ 0-1 η Νέα Σαλαμίνα με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μιντίκκη. Έστειλε την μπάλα με δύναμη στο γάμμα της εστίας του Μολ. Νέα δεδομένα πλέον στο ματς.

28’ Η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Ζίβουλιτς στον Κίνγκσλει. Όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή υπάρχει καθαρή παράβαση αφού ο παίχτης της Πάφου κρατά παρατεταμένα από το δεξί χέρι τον επιθετικό των ερυθρολεύκων.

34' Η Νέα Σαλαμίνα πλέον έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.  Μετά από λάθος της Πάφου ο Κίνγκσει το εκμεταλλεύεται ωστόσο στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε έξω.

37' Γύρισμα του Φιλιώτη στο χώρο του πέναλτι, ο Βεσελόφσκι αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

40' Ζητά πέναλτι η Πάφος σε πτώση του Χουλς στην περιοχή, όμως δεν υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

41'  Η Πάφος προσπαθεί ν' αντιδράσει αλλά η Νέα Σαλαμίνα είναι πολύ καλά οργανωμένη πίσω στην άμυνα.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Ξεκίνημα με ευκαιρία η Πάφος. Ο Φόλμπρεχτ έκανε το φαλτσαριστό σουτ η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

50' Φάουλ κέρδισε η Πάφος λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ανγκούλο εκτέλεσε ωστόσο έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

55' Πιέζει η Πάφος ενώ από την άλλη ξεκάθαρα η Νέα Σαλαμίνα θέλει να διαφυλάξει το μηδέν πίσω και όταν της δοθεί η ευκαιρία να κτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

56'  Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα να πετύχει δεύτερο γκολ. Μετά από ατομική ενέργεια ο Μιντίκκης μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Γκολομπάρτ. Ο ισπανός έκανε το συρτό πλασέ όμως ο Μολ έπεσε εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνιά και διώχνοντας σε κόρνερ.

65' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από ατομική ενέργεια του Ελουντού έστειλε την μπάλα συστημένη στο δεύτερο δοκάρι, ο Σικόρσκι έκανε την κεφαλιά όμως ο Μολ με εντυπωσιακή απόκρουση του είπε όχι διώχνοντας σε κόρνερ.

66' Εκτέλεση κόρνερ του Κορέια από δεξιά, ο Γκολαμπάρτ πίανει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ωστόσο έστειλε την μπάλα λίγο έξω από αριστερό κάθετο δοκάρι.

72' Η Νέα Σαλαμίνα κρατά με σχετική ευκολία το υπέρ της προβάδισμα αφού η Πάφος δείχνει να έχει πρόβλημα στην επίθεση και δη κυρίως λόγω της απουσίας του Νέμετς.

79′ Πέναλτι κερδίζει η Νέα Σαλαμίνα από ανατροπή του Λελιούκιν στον Κίνγκσλεϊ.

80′ ΓΚΟΛ 0-2 η Νέα Σαλαμίνα. Ο Κίνγκσλεϊ ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

85' ΔΟΚΑΡΙ η Πάφος με σουτ του Λουλίνια.

87' ΓΚΟΛ Μειώνει η Πάφος σε 1-2 με πλασέ του Ανγκούλο. Νέο ενδιαφέρον στο ματς.

91' ΓΚΟΛ 1-3 η Νέα Σαλαμίνα με δυνατό συρτό σουτ του Νουρ.

94' Τέλος αγώνα... Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ, Χολτ (72' Zαντής), Σιρόκ, Παναγιώτου, Κουλς (51' Λουλίνια), Φόλπρεχτ, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς (61' Λελιούκιν), Ανγκουλο, Ράκελς

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Bεσελόφσκι, Μιντίκκης, Φουστάρ (86′ Άγκους), Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Ρέινολντς(79′ Λεμέσιος), Νουρ, Ελουντού (76′ Τζαΐλσον), Σικόρσκι, Κίνγκσλεϊ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φόλπρεχτ (3η), Σιρόκ (3η), Ανγκούλο / Γκολομπάρτ (9η)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Νεόφυτος Νεοφύτου, με βοηθούς τους Γιώργο Σάββα και Ευαγόρα Ευγόρου.

**Πρώτη συμμετοχή για τον νεοαποκτηθέντα Ρέινολτς με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

**Ντεμπούτο ως αλλαγή με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας για τους Τζαίλσον και Άγους.