Τεσσάρα στην Ανόρθωση και όγδοη σερί! (φώτος)

Ασταμάτητο το ΑΠΟΕΛ του Πάολο Τραμεντζάνι, κέρδισε και την Ανόρθωση με 4-0 και ανέβηκε στους 38 βαθμούς. Η όγδοη σερί νίκη για τους γαλαζοκίτρινους και έκτη στο πρωτάθλημα ήρθε με γκολ από Νατέλ, Μοράις (πέναλτι), Ιωάννου και Σόουζα. Οι φιλοξενούμενοι που έχασαν τον Ντούρις με τραυματισμό μόλις στο 17ο λεπτό, είχαν δοκάρι με τον Μπέκα στο 1-0. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Βασίλη Δημητρίου

-3' Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ντούρις επιτέθηκε κατά μέτωπο και πλάσαρε τον Βάτερμαν μέσα στην περιοχή. Έτοιμος ο Ολλανδός που έπεσε και μπλόκαρε

-Καλή στιγμή για την Κυρία μετά από κόρνερ, ο Ντουγκλάο για εκατοστά δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά από κοντά

-17' Αναγκαστική αλλαγή. Έξω ο Ντούρις, μέσα ο Κατσιαράβα

-17' ΓΚΟΛ, 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μέσα. Ασύλληπτο, πολύ δυνατό σουτ

-19' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ο Κατσαράβα από πολύ πλάγια πλασάρει άστοχα

-21' Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση για κράτημα του Μερκή στον Κατσιαράβα

-23' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μπέκα

-28' Κίτρινη στον Ντουγκλάο για φάουλ στον Ιωάννου

-31' Κίτρινη στον Μπεσάτ για φάουλ στον Ζαχίντ

-36' Λάθος πάσα του Ιωάννου στον Βάτερμαν, ο Κατσιαράβα μπαίνει στην πορεία και κερδίζει αλλά ταυτόχρονα κάνει φάουλ στον Ολλανδό. Διακοπή για λίγο για τις πρώτες βοήθειες στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ

-Ελάχιστες οι φάσεις μετά το γκολ. Η ομάδα του Στρέπελ προσπαθεί να αντιδράσει αλλά δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα

-45΄Εξαιρετική προϋπόθεση για την Ανόρθωση, ο Κοφί κάνει κακή πάσα στον Κατσιαράβα που δεν μπορεί να προλάβει

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος μετά από 4 λεπτά καθυστερήσεις

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές

-48' Καλό συρτό σουτ του Μπεσάτ, μόλις έξω

-54' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Κυρία, ο Βάτερμαν κάνει την έξοδο από την περιοχή του και με το στήθος προλαβαίνει προ του Μπέκα!

-54' Κίτρινη στον Μπέκα για φάουλ στον Σόουζα

-56' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση. Ωραία μπαλιά του Κατσιαράβα στον Μπέκα, αυτός κατέβασε με το στήθος μέσα στην περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, η μπάλα στο... σίδερο

-60' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Κατσιαράβα

-63' Εξαιρετική ενέργεια του Μπάλογκ στην περιοχή, ο Μπεσάτ βάζει το τάκλιν και σταματά το πλασέ του

-66' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ, σε μαρκάρισμα του Πράνιτς στον Ενσούε. Από το replay φαίνεται να παίρνει τα πόδια του αντιπάλου του ο Κροάτης

-67' ΓΚΟΛ, 2-0 οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Μοράις. Έπεσε σωστά ο Βάργκιτς αλλά τον νίκησε ο Πορτογάλος

-71' ΓΚΟΛ, σκοράρει ξανά το ΑΠΟΕΛ! Ο Νικόλας Ιωάννου πήρε το "ριμπάουντ" μετά την ασταθή απόκρουση του Βάργκιτς στο σουτ του Νατέλ και με σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 3-0

-72' Μέσα ο Εγγλέζου, έξω ο Πράνιτς

-80' Μέσα ο Καρλάο στη θέση του Ιωάννου. Ο μπακ του ΑΠΟΕΛ αποχώρησε δυο λεπτά προηγουμένως με το φορείο

-85' Μέσα ο Κυριάκου, έξω ο Κοφί

-86' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Νατέλ

-88' Μέσα ο Ρουέδα, έξω ο Βούρος

-93' ΓΚΟΛ, 4-0 η ομάδα του Τραμεντζάνι! Σουτ ο Μπάλογκ, ασταθής απόκρουση του Βάργκιτς, με τον Σόουζα να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει από κοντά

-Τελευταίο σφύριγμα, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 38 βαθμούς

AΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Βούρος (88' Ρουέδα), Ιωάννου (80' Καρλάο), Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ (86' Εφραίμ), Μπάλογκ

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Κοφί (85' Κυριάκου), Πράνιτς (72' Εγγλέζου), Βίκτορ, Ράγιος, Μικελτάντζε, Ντούρις (17' Κατσιαράβα)

Κίτρινες: - / Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Μπέκα

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος