Από ΓΚΕΛΑ σε ΓΚΕΛΑ η ΑΕΚ/ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ βαθμός για Ερμή! (Φώτος)

Ούτε τώρα μπόρεσε να κερδίσει η ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε τον Ερμή και έμεινε στο ισόπαλο 2-2, παρά το ότι ήταν αυτή η ομάδα που προηγήθηκε. "Ψυχωμένος" ο Ερμής, ανέτρεψε το 1-0 και προηγήθηκε 2-1, μέχρι οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 78'. Παιχνίδι με αρκετή ένταση, φωνές, διαμαρτυρίες και εναλλαγή συναισθημάτων. Κερδισμένοι απ' τον βαθμό φυσικά οι φιλοξενούμενοι.

-5' Κρατά λίγο περισσότερο μπάλα η ΑΕΚ, χωρίς να φτιάξει κάποια καλή φάση.

-7' Δεν δείχνει διάθεση να αμυνθεί ο Ερμής. Βγαίνει μπροστά και κέρδισε ήδη δύο κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-10' Χωρίς κάποια τελική στο πρώτο δεκάλεπτο.

-11' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Χέφελ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και από πλάγια θέση νίκησε τον Φιρινίδη για το 1-0! Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι παίκτες του Ερμή, ωστόσο ο σκόρερ καλυπτόταν.

-16' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ! Παρόμοια με αυτήν που σκόραρε, ο Χέφελ έφυγε ξανά πίσω από τα στόπερ του Ερμή αλλά στο τετ α τετ αστόχησε απελπιστικά στέλνοντας την μπάλα ψηλά έξω.

-20' Καλός ο ρυθμός, η ΑΕΚ ψάχνει το δεύτερο γκολ αλλά ο Ερμής βγάζει αρκετή επιθετικότητα.

-29' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Ταραλίδη! Ο Ελλαδίτης άσος με τον... αγαπημένο του τρόπο, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1!

-30' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο τραυματίας Σάστρε, μέσα ο Κωνσταντίνος Αναστασίου.

-35' Κίτρινη στον Λαρένα.

39' Κοντά στο γκολ ο Ερμής! Λανθασμένη έξοδος του Τόνιο μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στον Τολεμές και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

40' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μαλόν έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!

45' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ερμή! Ο Αναστασίου ανέτρεψε τον Κατσιατή. Εκτελεί εύστοχα ο Ταραλίδης για το 1-2 και την ανατροπή του Ερμή!

-Τελος ημιχρόνου.

-50' Η αναμενόμενη πίεση από πλευράς ΑΕΚ στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης. Παίζει αρκετά με τον Τέτε από αριστερά.

-54' Σουτ του Τολεμές από καλή θέση, η μπάλα ψηλά έξω.

-58' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή. Μέσα ο Λαγός, έξω ο Πουτζιουρής. Ντεμπούτο για τον Ελλαδίτη μέσο.

-60' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρουσιάς αντί Κάσες.

-63' Ωραία ενέργεια και επικίνδυνο γύρισμα του Ντεβέσα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους.

-64' Σέντρα του Χέφελ, κεφαλιά του Καταλά, διώχνει δύσκολα ο Φιρινίδης.

-65' Κάθετη του Τέτε, σουτ του Τολεμές από δύσκολη θέση, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Φιρινίδη.

-66' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκαρσία αντί Τρουγιόλς.

-67' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή, Ψάλτης αντί Κατσιατή.

-73' Πιέζει η ΑΕΚ, αλλά οι ποδοσφαιριστές της δεν έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

-75' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Κακός υπολογισμός της μπάλας και χέρι από τον Νγκάγκα. Εκτέλεσε εύστοχα ο Τολεμές, αλλά δόθηκε επανάληψη αφού ο Τέτε μπήκε νωρίς στην περιοχή.

-78' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Γάλλος εκτέλεσε ξανά, εύστοχος και πάλι για το 2-2!

-80' Κίτρινη στον Ταραλίδη για πολύ άσχημο χτύπημα στον Ρουσιά.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Στο έδαφος ο Τολεμές μετά από κράτημα του Κουατσίκα, δεν δείχνει το σημείο του πέναλτι ο Γιάννης Αναστασίου.

-96' Εκτελεί φάουλ ο Λαρένα, εντυπωσιακά διώχνει ο Φιρινίδης.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (66'Γκαρσία), Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Χέφελ, Κάσες (60'Ρουσιάς), Γκονζάλεθ, Ασούμπρε, Σάστρε (30'Κ. Αναστασίου), Τολεμές.

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Πουτζιουρής (58'Λαγός), Ταραλίδης, Κατσιατής (67'Ψάλτης), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα, Μακρίεφ, Μαλόν, Κουατσίκα, Νγκάγκα, Μπανούσης (76'Πηλέας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαρένα/Ταραλίδη, Φιρινίδης.

**Ντεμπούτο για την ΑΕΚ ο Σάστρε, για τον Ερμή ο Νγκάγκα.

Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Δημητρίου Ανδρέας