ΤΡΙΑΡΑ και ΞΑΝΑ στο -1 από την κορυφή! (Φώτος)

Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ. Η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αλκή και επικράτησε με 3-1, επιστρέφοντας στην 2η θέση και το -1 από την κορυφή. Καλύτερη η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, σκόραρε με τους Μακρή και Άλεξ ενώ είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Αντίθετο το σκηνικό στην επανάληψη, με την Αλκή να είναι καλύτερη, να μειώνει με τον Μπελαμεϊρί, να έχει ευκαιρίες για ισοφάριση αλλά να μην τα καταφέρνει και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στις καθυστερήσεις με τον Μαρκόσκι για το τελικό 3-1.

-Δυνατή η βροχόπτωση στο ξεκίνημα του αγώνα.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν.

-8' Δοκιμάζει το πόδι του από μακριά ο Σίλβα, χωρίς αποτέλεσμα.

-9' Συνεργασία Νιλς, Άλεξ και Μακρή, ο τελευταίος έστρωσε στον Χουράδο αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

-15' Κρατά περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ με... κινητήριο μοχλό τον Άλεξ στον κεντρικό άξονα.

-19' Νέο μακρινό σουτ του Σίλβα, διώχνει σε κόρνερ ο Πάρντο.

-22' Πρώτη απειλή για την Αλκή. Ο Μπελαμεϊρί έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ αλλά ο Πρόσεκ πρόλαβε και έδιωξε.

-23' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μακρή! Ο Αβραάμ ελίχθηκε από αριστερά, έδωσε στον Σίλβα ο οποίος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μακρή, που πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο για το 1-0!

-27' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Άλεξ! Η Λεμεσιανή ομάδα κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, ο Άλεξ Ντα Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα να περάσει μέσα από το τείχος και να καταλήξει στα δίκτυα του Πάρντο για το 2-0!

-31' Ο Κάρλος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Γκαστανάγια, έπαιξε μπάλα ο μέσος της ΑΕΛ.

-38' Γύρισμα του Μπελαμεϊρί, πλασέ στην κίνηση του Σταύρου από κοντά, σπουδαία επέμβαση από τον Πρόσεκ

-39' Χουράδο και Μακρής συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Αβραάμ ο οποίος από κοντά και σε κενή εστία πλάσαρε έξω!

-45' Κίτρινη στον Νιλς Τεϊξέιρα, ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

-50' Σουτ του Νιλς με το αριστερό, μαζεύει ο Πάρντο.

-56' Πρώτη κίνηση για την Αλκή. Γκαντάτσια αντί Τραϊσέφσκι.

-60' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Τζαρσίνιο αντί Χουράδο, ντεμπούτο για τον πρώτο.

-62' Πιο επιθετική η Αλκή, κρατά περισσότερο μπάλα και δοκιμάζει από δεξιά με τον Κυπριανού να απειλήσει.

-68' Δυνατό σουτ του Ακόστα από αριστερά, διώχνει ο Πρόσεκ.

-69' Δεύτερη αλλαγή για την Αλκή. Τριμπό αντί Σταύρου.

-71' ΓΚΟΛ για την Αλκή με τον Μπελαμεϊρί! Ο Ακόστα ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Μπελαμεϊρί μόνος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

-74' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Φιντέλις αντί Σίλβα.

-79' Κίτρινη στον Ντόσα. Ήταν κι αυτός στο όριο, χάνει το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

80' Αυξάνει την πίεση της η Αλκή.

-82' Ωραία κάθετη του Σπόλιαριτς, σουτ με το αριστερό του Κάρλος η μπάλα λίγο έξω.

-83' Νέα κεφαλιά του Μπελαμεϊρί, η μπάλα ελάχιστα έξω! Φάση παρόμοια με το γκολ της Αλκής.

-87' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μαρκόσκι αντί Άλεξ.

-89' Τρίτη αλλαγή για την Αλκή. Βασιλείου αντί Ακόστα.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαρκόσκι! Άψογο πλασέ του Σκοπιανού μετά από κάθετη πάσα του Φιντέλις.

-Τέλος.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (69'Τριμπό), Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊσέφσκι (56'Γκαντάτσια), Ακόστα (89'Βασιλείου), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Γκαστανάγια, Σίλβα (74'Φιντέλις), Αβραάμ, Άλεξ (87'Μαρκόσκι), Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο (60'Τζαρσίνιο), Γουήλερ, Ν. Τεϊξέιρα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φλόρες, Κάρλος / Αβραάμ, Λαφράνς, Ν.Τεϊξέιρα (3η), Ντόσα (3η), Πρόσεκ.