Διπλό με τριάρα και... περιμένει ο Απόλλωνας (φώτος)

Έφυγε νικητής από το "Αμμόχωστος" ο Απόλλωνας που κέρδισε 0-3 τον Ερμή με γκολ από Ζελάγια - Σαρδινέρο στο πρώτο ημίχρονο και Καραγιόλ στις καθυστερήσεις. Έτσι "έπιασε" την ΑΕΛ στους 37 βαθμούς, μείωσε στο -1 από το ΑΠΟΕΛ και... περιμένει το αυριανό ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες. Έπιασε πέναλτι ο Βάλε στο 84ο λεπτό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με το ξεκίνημα. Ο Φακούντο ελεύθερος σε εξαιρετική θέση δεν έπιασε καλά το σουτ

-6' ΓΚΟΛ, 0-1 οι φιλοξενούμενοι με τον Ζελάγια! Ο Αργεντινός έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής και άνοιξε το σκορ. Ασίστ από τον Βασιλείου

-9' Καλή στιγμή για τον Ερμή, με τον Κατσιατή από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή να σουτάρει ψηλά

-10' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Ντεβέσα

-13' Ο Μακριέφ πιάνει το σουτ στην κίνηση από πολύ δύσκολη θέση και ο Βάλε διώχνει σε κόρνερ

-Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο. Καλό το παιχνίδι, με ρυθμό και φάσεις. Ο Απόλλωνας ψάχνει το 2ο γκολ για να καθαρίσει και ο Ερμής ψάχνει την ισοφάριση. Ανοικτό ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδες

-25' Καλό, δυνατό σουτ του Ψάλτη από διαγώνια θέση, βγάζει την απόκρουση ο τερματοφύλακας των γαλάζιων

-32' Σουτ του Σκέμπρι στην κίνηση μέσα στην περιοχή, ο Μπανούσης έβαλε το πόδι και απομάκρυνε

-34' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας, ο Φακούντο με κοντινό πλασέ είναι μόλις άστοχος

-40' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Σκέμπρι

-41' ΓΚΟΛ 0-2 οι φιλοξενούμενοι με τον Σαρδινέρο να σκοράρει με διπλή προσπάθεια, με πλασέ από πολύ διαγώνια θέση!

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε η επανάληψη

-55' Στην θέση του Ντέβεσα ο Λαγός

-56' Δυνατό σουτ του Μπρου από το ύψος της περιοχής, ο Φιρινίδης απέκρουσε ασταθώς και ο Σκέμπρι εξ επαφής έστειλε τη μπάλα έξω

-60' Συρτό σουτ του Μαρτίνιουκ, πάνω στον Βάλε

-63' Κεφαλιά του Ζελάγια από κοντά, βγάζει δύσκολη απόκρουση ο Φιρινίδης

-65' Καραγιόλ στη θέση του Σκέμπρι

-68' Ο Μαύρου στη θέση του Μακρίεφ

-70' Αργός ο ρυθμός στο 2ο μέρος, ο Απόλλωνας προστατεύει το σκορ χωρίς οποιδήποτε πρόβλημα και ψάχνει ακόμα ένα γκολ

-71' Μέσα ο Σπόλιαριτς, έξω ο Μπρου

-75' Αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του Κατσιατή ο Ντε Μέλο

-76' Κίτρινη στον Φακούντο Περέιρα για φάουλ στον Μπανούση

-78' Ο Μάγκλιτσα στη θέση του Περέιρα

-80' Φοβερό σουτ του Μαρτίνιουκ από πολύ μακριά, ο Βάλε πολύ δύσκολα σε κόρνερ

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ερμή. Το κέρδισε ο Μαρτίνιουκ σε μαρκάρισμα του Σακέτι ο οποίος δέχθηκε και κίτρινη

-84' Ο Μαρτίνιουκ εκτελεί και ο Βάλε αποκρούει ενώ βγάζει άμεσα και δεύτερη επέμβαση στο πλασέ του Μαύρου εξ επαφής!

​-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστέρησεων

-93' ΓΚΟΛ, 0-3 ο Απόλλωνας με πλασέ του Καραγιόλ που νίκησε από κοντά τον Φιρινίδη

-Τέλος και το τρίποντο στη Λεμεσιανή ομάδα που πανηγυρίζει τη 2η σερί της νίκη.

Ερμής: Φιρινίδης, Ψάλτης, Πουτζιουρής, Μαλόν, Κουατσίκα, Μπανούσης, Ενγκάνγκα, Κατσιατής (75' Ντε Μέλο), Ντέβεσα (55' Λαγός), Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (68' Μαύρου)

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Περέιρα (78' Μάγκλιτσα), Σακέτι, Μπρου (71' Σπόλιαριτς), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (65' Καραγιόλ), Ζελάγια

Κίτρινες: - / Περέιρα, Σακέτι