ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ στις νίκες με... ΚΕΡΔΟΣ τον Μιχάλη! (Φώτος)

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρία σερί παιχνίδια και ένα σχεδόν μήνα για την Ανόρθωση. Η "Κυρία" υποδέχθηκε την ΕΝΠ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και επικράτησε με 2-0, χάρις σε γκολ των Κατσιαράβα και Πρανιτς (πέναλτι), βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί που είχε (0-0 με Αλκή, 4-0 με ΑΠΟΕΛ και 2-3 με Ένωση). Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι, έφτασαν στην δίκαιη επικράτηση που τους διατηρεί σε τροχιά... Ευρώπης. Πέραν των τριών βαθμών, το μεγάλο κέρδος για την Ανόρθωση είναι η παρουσία του 18χρονου Μιχάλη Ιωάννου στο αρχικό σχήμα, με τον μικρό να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στην μεσαία γραμμή, να είναι εκ των κορυφαίων του αγώνα και να έχει σουτ στο δοκάρι.

-2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Κατσιαράβα! Ο Στρούνα σέντραρε από δεξιά, ο Μικελτάντζε έκανε την κεφαλιά πάσα, ο Κλέιμαν έδειχνε να ελέγχει στην μικρή του περιοχή αλλά έχασε εύκολα την μπάλα απ' τον Κατσιαράβα που από κοντά την... έσπρωξε στα δίκτυα για το 1-0!

-10' Πιο επιθετική η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά. Πήρε μπάλα από νωρίς και άσκησε πίεση στα καρέ του Κλέιμαν.

-12' Ζάρατε και Αμπαρτζουμιάν συνεργάστηκαν ωραία, ο Ριέρα έστρωσε στον Ουντότζι που έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-16' Διαγώνια κίνηση του Ζάρατε από δεξιά, σουτ με το αριστερό, δύσκολα σε κόρνερ ο Βάργκιτς.

-19' Κίτρινη στον Ενόχ για φάουλ στον Βίκτορ.

-20' Κέρδισε μέτρα η ΕΝΠ στο γήπεδο, έχει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά.

-24' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την Ανόρθωση. Σουτ του Κοφί με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω.

-30' Ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι, χωρίς κάποια ομάδα να έχει τον έλεγχο.

-41' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κάθετη πάσα του Κοφί στον Μικελτάντζε, αυτός μόνος απέναντι στον Κλέιμαν πλάσαρε έξω.

-42' ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Κλέιμαν έκανε νέο λάθος, αυτή την φορά δεν έδιωξε σωστά την μπάλα με τα πόδια, δίνοντας την στον Μικελτάντζε που ήταν ακριβώς μπροστά του. Ο νεαρός άσος της Ανόρθωσης τον ντρίμπλαρε και πλάσαρε, με την μπάλα να έχει πορεία προς τα δίκτυα αλλά το εξαιρετικό τάκλιν του Κυριάκου αποσόβησε το γκολ.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' Κίτρινη στον Λαβόρδε, για φάουλ στον Ολίβα.

-53' Με αρκετά επιθετική διάθεση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΕΝΠ. Είχε την κατοχή και 1-2 σουτ που κόντραραν σε αντίπαλα σώματα.

-55' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι. Φύτος Κυριάκου αντί Λαβόρδε.

-56' Ο Βάργκιτς έχασε την μπάλα σε έξοδο, γκολ για την ΕΝΠ αλλά σφύριξε επιθετικό φάουλ ο Λούκας Σωτηρίου.

-60' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Το κέρδισε ο Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν.

-61' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εκτελεί εύστοχα ο Πράνιτς για το 2-0!

-62' Κίτρινη στον Βίκτορ για φάουλ στον Ριέρα.

-68' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Μουλαζίμης αντί Αμπαρτζουμιάν.

-72' Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Σερμπάκοφ αντί Ενόχ.

-73' Δεύτερη και για την Ανόρθωση. Εγγλέζου αντί Πράνιτς.

-77' Σουτ του Πίττα από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-80' "Αγγίζει" το τρίτο γκολ η Ανόρθωση. Ο Ιωάννου δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να... τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν.

-84' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η ΕΝΠ. Κολοκούδιας αντί Ριέρα.

-86' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές και η Ανόρθωση. Οικονομίδης αντί Κατσιαράβα.

-88' Κίτρινη στον Ανδρέα Κυριάκου για φάουλ στον Φύτο Κυριάκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κατσιαράβα (86'Οικονομίδης), Μικελτάντζε, Βίκτορ, Λαβόρδε (55'Κυριάκου), Πράνιτς (73'Εγγλέζου), Ιωάννου.

ΕΝΠ:  Κλέιμαν, Κυριάκου, Φυτανίδης, Αμπαρτζουμιάν (68'Μουλαζίμης), Ολίβα, Ενόχ (72' Σερμπάκοφ), Μαϊσουράντζε, Ριέρα (84'Κολοκούδιας), Πίττας, Ζάρατε, Ουντότζι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαβόρδε, Βίκτορ / Ενόχ, Α. Κυριάκου.

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου
Α’ Βοηθός: Μιχάλης Μαρίνου
Β’ Βοηθός: Ανδρέας Μιχαηλίδης
4ος: Ανδρέας Κωνσταντίνου