ΠΕΝΤΑΡΑ με... σούπερ Ιβάν! (Φώτος)

Στην επιστροφή του Ιμανόλ Ιντιάκεθ στον πάγκο της ΑΕΚ, η ομάδα της Λάρνακας δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Δόξα, επικρατώντας με το επιβλητικό 5-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ιβάν Τρισκόφσκι που σημείωσε χατ τρικ, Ακοράν και Κάσες τα άλλα δύο.

-4' Ο Ζατλ μπήκε απειλητικά στην περιοχή, ο Καταλά έδιωξε με ωραίο τάκλιν.

-5' Ωραίο σουτ του Ακίνο με το αριστερό, δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

-10' Με επιθετική διάθεση και οι δύο ομάδες, ψάχνουν το γρήγορο γκολ.

-12' Καλή στιγμή για την Δόξα. Δυνατό σουτ του Χατζηβασίλη εντός περιοχής, με τις γροθιές σε κόρνερ ο Τόνιο.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν! Ο Ισπανός άσος ελίχθηκε από δεξιά, έκανε προσποιήσεις και έφερε την μπάλα στο δεξί. Δοκίμασε μια λόμπα και... κρέμασε τον Γκρεμσλ για το 0-1! Πανέμορφο γκολ, έστω κι αν πιθανότατα δοκίμασε σέντρα παρά σουτ!

-20' Κανένα σημάδι αντίδρασης από πλευράς Δόξας.

-22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Ο Κάσες είδε την κίνηση του Τρισκόφσκι και του πέρασε ωραία μακρινή μπαλιά, ο "Τρίσκο" κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

-25' Φάουλ σε καλή θέση για την Δόξα, εκτελεί άστοχα ο Μιτρέα.

-30' Έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα η ΑΕΚ, χωρίς να έχει κινδυνέψει απ' την στιγμή που πήρε το προβάδισμα.

-33' Άστοχο του φάουλ του Ακίνο από καλή θέση.

-39' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι ξανά! Ο Χέφελ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Σκοπιανό φορ να πλασάρει εύστοχα για το 0-3!

-41' Κίτρινη στον Λουίς Κάρλος. Ήταν στο όριο, χάνει το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα.

-45' Μια... ανάσα από το τέταρτο γκολ η ΑΕΚ. Ο Λαρένα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκρεμσλ.

-Τέλος ημιοχρόνου.

-Έναρξη β' μέρους.

-46' Δύο αλλαγές με την έναρξη του β' μέρους για την Δόξα. Παπαφώτης και Παβλόφ αντί των Ζατλ και Κάρλος.

-48' Κίτρινη στον Μιτρέα για φάουλ στον Τρισκόφσκι.

-53' Δυνατό σουτ του Χέφελ, η μπάλα ψηλά έξω.

-55' Καλό σουτ του Ακίνο, ο Αλεξάνδρου διώχνει σε κόρνερ.

-60' Αργός ο ρυθμός, χωρίς φάσεις το παιχνίδι.

-63' Τρίτη αλλαγή για την Δόξα. Ασαμόα αντί Αρτάμπε.

-71' Συρτό σουτ του Λαρένα, η μπάλα έξω.

-73' Πρώτη κίνηση για τον Ιντιάκεθ. Ασούμπρε αντί Ακίνο.

-77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ ξανά με τον Τρισκόφσκι! Ωραία αντεπίθεση από δεξιά, ασίστ του Ακοράν και από κοντά ο "Τρίσκο" σκόραρε για το 0-4 και το χατ τρικ!

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρουγιόλς αντί Λαρένα.

-81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρουσιάς αντί Τρισκόφσκι.

-85' Κίτρινη στον Τίγκου για φάουλ στον Ακοράν.

-88' Κίτρινη και στον Περέιρα για φάουλ στον Τέτε.

-90'+1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Κάσες! Ο Ρουσιάς έκλεψε απ' τον Χατζηβασίλη και έδωσε την ασίστ στον Ισπανό μέσο που με ωραίο σουτ με το δεξί νίκησε τον Γκρεμσλ για το τελικό 0-5.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μπα, Τίνκου, Κάρλος (46'Παβλόφ), Χατζηβασίλης, Αλεξάνδρου, Ζατλ (46'Παπαφώτης), Αρτάμπε (63'Ασαμόα), Μιτρέα, Σωτηρίου.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (79'Τρουγιόλς), Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι (81'Ρουσιάς), Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Ακίνο (73'Ασούμπρε).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάρλος (3η), Μιτρέα, Τίγκου, Περέιρα(3η) / Χέφελ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αβραάμ Τσούκκας με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Χαράλαμπο Ξενοφώντος. Τέταρτος ο Ανδρέας Αργυρού.