Ανάσα η Πάφος... χαστούκι η Ομόνοια! (φώτος)

Καίγονταν και οι δυο για το τρίποντο και τελικά το πήραν οι γηπεδούχοι... Η Πάφος κέρδισε την Ομόνοια με 1-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ενώ το τριφύλλι δέχθηκε... χαστούκι και έχασε έδαφος στην κούρσα της εξάδας. Ο Νέμετς με πέναλτι στο 4ο λεπτό "έκρινε" το ματς. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-4' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο σε ανατροπή του Ράσιτς από τον Βύντρα

-ΓΚΟΛ, 1-0 οι γηπεδούχοι! Ο Νέμετς νίκησε τον Μεχίας από τα 11 βήματα

-10' Εξαιρετική κίνηση του Μαυρία από δεξιά αλλά το γύρισμά του στην περιοχή δεν είναι καλό

-11' Μακρινό σουτ του Ραμίρεζ, ο Μολ βγάζει την απόκρουση

-13' Νέο σουτ εκτός περιοχής, από τον Κολοβό αυτή τη φορά. Εύκολα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Πάφου

-18' Ακόμα ένα μακρινό σουτ από τον Κολοβό, πάει έξω

-21' Από το ύψος της περιοχής ο Κολοβός σε άλλη μια τελική αλλά το πλασέ είναι αδύνατο. Αντέδρασε η Ομόνοια μετά το γκολ και ψάχνει την ισοφάριση

-22' Κίτρινη στον Κατελάρη για φάουλ στον Ράκερς

-23' Κίτρινη στον Ζάντερ για φάουλ στον Μαυρία

-24' Καλό σουτ του Ράκελς μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Μεχίας

-28' Κίτρινη στον Λελιούκιν που τράβηξε τον Ατζαγκούν από πίσω

-28' Ο Λοέ στη θέση του Κατελάρη. Κίνηση τακτικής, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο νεαρός Κύπριος

-40' Χωρίς φάση εδώ και αρκετή ώρα το παιχνίδι. Ισορρόπησε η Πάφος που προστατεύει το σκορ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+1' Καλή στιγμή για την Ομόνοια αλλά ο Ατζαγκούν δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή εξ επαφής μετά τη σέντρα του Κολοβού. Σε κόρνερ η μπάλα μετά την απομάκρυνση του Ζάντερ

-45+1' Κίτρινη στον Βύντρα για φάουλ στο Νέμετς

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο σε φάουλ πάνω στον Ανγκούλο

- 47' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάντερ, η μπάλα στην αγκαλιά του Μεχίας

-53' Πλασέ του Μαυρία από πολύ κοντά, ο Μολ βγήκε έγκαιρα, έκλεισε τη γωνία και έστειλσε σε κόρνερ. Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια

-56' Πλασέ του Κολοβού εκτός περιοχής, άστοχο

-60' Ο Σιρόκ στη θέση του Ράσιτς

-63' Σουτ του Νέμετς μέσα στην περιοχή, μπλοκάρει ο Μεχίας

-64' Ο Τζιωνής στη θέση του Μαυρία

-65' Μέσα ο Λουλίνια, έξω ο Ανγκούλο

-67' Ο Ραμίρεζ μπήκε στην περιοχή όμως πιέστηκε, πήγε πλάγια και σούταρε έξω

-74' Μακρινό σουτ του Ατζαγκούν, με τα πόδια απέκρουσε ο Μολ. Ακόμα μια τελική για την Ομόνοια με σουτ εκτός περιοχής. Δεν μπορούν να "πατήσουν" στα τετράγωνα οι πράσινοι

-76' Ο Ντόβμπνια στη θέση του Λελιούκιν

-80' Ακόμα ένα μακρινό σουτ, αυτή την φορά από τον Γκόμεθ. Έτοιμος ξανά ο τερματοφύλακας της Πάφου

-81' Ευκαιρία για τους πράσινους με τον Πρέτσε από κοντά να μην μπορεί να κάνει καλό τελείωμα. Πιέζει για την ισοφάριση η ομάδα του Αναστασίου που γυροφέρνει συνεχώς την περιοχή του Μολ

-86' Άλλη μια πολύ καλή φάση για το τριφύλλι. Ο Κολοβός σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο -εξαιρετικός απόψε-Μολ έστειλε σε κόρνερ

-87' Κίτρινη στον Κολοβό

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-94' Κεφαλιά του Βύντρα, πάει έξω. Πολύ καλή ευκαιρία για την Ομόνοια στην εκπνοή

-Τέλος και το τρίποντο πάει στην Πάφο

Πάφος: Μολ, Καρώ, Μπαγκάρντ, Χολτ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Λελιούκιν (76' Ντόβμπνια), Ανγκούλο (65' Λουλίνια), Νέμετς, Ράκελς, Ράσιτς (60' Σιρόκ)

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Πρέτσε, Λόρα, Κατελάρης (28' Λοέ), Γκόμεθ, Κολοβός, Ατζαγκούν, Μαυρίας (64' Τζιωνής), Ραμίρεζ

Κίτρινες: Ζάντερ, Λελιούκιν / Κατελάρης, Βύντρα, Κολοβός

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Σωτήρης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης