Η ΑΕΚ είναι εδώ... Τριάρα στην Ανόρθωση! (φώτος)

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα ανάκαμψης με την Δόξα και σήμερα το σημαντικότερο με την Ανόρθωση. Κέρδισε με 3-0, έκανε το δύο στα δύο με τον Ιντιάκεθ στον πάγκο και ανέβηκε στους 31 βαθμούς. Λαρένα και Τρισκόφσκι (2) πέτυχαν τα γκολ. Με δέκα έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 21' όταν είχε αποβληθεί με 2η κίτρινη ο Ντουγκλάο. Το www.kerkida.net ήταν στην ΑΡΕΝΑ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-3' Μικροδιακοπή 1-2 λεπτών γιατί χτύπησε στο πρόσωπο ο Βίκτορ. Περνά εκτός για να του παρασεχθούν οι πρώτες βοήθειες

-6' Επέστρεψε ο ποδοσφαιριστής

-9' Πρώτη καλή στιγμή με τον Στεφανέλι να σουτάρει λίγο έξω από διαγώνια θέση

-10' Κίτρινη στον Ντουγκλάο για φάουλ στον Ακίνο ακριβώς έξω απ' την περιοχή

-11' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λαρένα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και νίκησε τον Βάργκιτς! Εξαιρετικό χτύπημα απ' τον Ισπανό, δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος δεν πρόλαβε καν να πέσει για την απόκρουση

-21' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ντουγκλάο. Δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Ακοράν ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Δέχθηκε δυο κάρτες σε ένα δεκάλεπτο ο Βραζιλιάνος

-22' Εκτελεί ο Χέφελ το φάουλ, η μπάλα λίγο έξω

-Καλός ο ρυθμός αλλά χωρίς μεγάλη φάση εδώ και λίγη ώρα το ματς. Η Ανόρθωση έχοντας και το αριθμητικό μειονέκτημα δεν μπορεί να αντιδράσει

-40' Καλή στιγμή μετά από ώρα. Ο Ακοράν σούταρε μέσα στην περιοχή, ο Βάργκιτς ήταν στη σωστή θέση

-41' Δεύτερη φάση για την ΑΕΚ σε λίγα δευτερόλεπτα. Κεφαλιά του Τρισκόφσκι εξ επαφής, ξανά έτοιμος ο Βάργκιτς

-43' Απειλεί η Ανόρθωση. Ο Κοφί με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ράγιος ο οποίος έκανε το πλασέ και ο Γκαρσία έβαλε το τάκλιν

-44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν από πολύ κοντά κάνει το πλασέ και ο Βάργκιτς με τα πόδια βγάζει την απόκρουση

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+4' Κίτρινη στον Ακίνο για φάουλ στον Ράγιος εκτός περιοχής

-45+5' Ο Πράνιτς εκτελεί το φάουλ, έξω η μπάλα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Επαναρχίζει το παιχνίδι

-Πέρασε χωρίς... πολλά-πολλά το πρώτο δεκάλεπτο στην "επανάληψη". Η Ανόρθωση προσπαθεί αλλά οι γηπεδούχοι προστατεύουν το σκορ χωρίς πρόβλημα

-61' Πολύ καλή φάση για την Κυρία. Ο Ντούρις πάσαρε με το κεφάλι στον Βίκτορ, αυτός επίσης με το κεφάλι έβγαλε σε θέση βολής τον Ράγιος που τέλειωσε την φάση με κεφαλιά και αυτός αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο

-61' Κίτρινη στον Πράνιτς για φάουλ στον Ακοράν

-62' Μέσα ο Τζέφρεν, έξω ο Ακίνο

-65' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 2ο μέρος με τον Μοΐσοφ από κοντά, απέκρουσε ο Βάργκιτς

-68' Διπλή αλλαγή. Μέσα Λαβόρδε, Μπέκα - έξω Ντούρις, Στεφανέλι

-68' Ο Τρισκόφσκι έκλεψε από τον Αρτυματά στον χώρο του κέντρου και έφυγε μόνος στην αντεπίθεση αλλά ο διαιτητής σφύριξε φάουλ. Έντονες αποδοκιμασίες από την κερκίδα της ΑΕΚ. Το replay δείχνει ότι ο Σκοπιανός έσπρωξε τον αντίπαλό του

-71' ΓΚΟΛ, 2-0 οι γηπεδούχοι! Εξαιρετική μπαλιά του Τέτε από αριστερά, ο Τρισκόφσκι στο "δεύτερο" δοκάρι σκοράρει με προβολή

-72' Κίτρινη στον Τρισκόφσκι γιατί προκάλεσε την κερκίδα της Ανόρθωσης αφού την πλησίασε κατά τον πανηγυρισμό του και έκανε χειρονομία

-78' Στη θέση του Λαρένα ο Τρουγιόλς

-82' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ. Ο Τζέφρεν έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, ο Βάργκιτς απέκρουσε ασταθώς και ο Χέφελ σε δεύτερο χρόνο έστειλε τη μπάλα έξω

-83' Μέσα ο Κατσιαράβα, έξω ο Ράγιος

-84' ΓΚΟΛ, 3-0 η ομάδα του Ιντιάκεθ. Σκόρερ ξανά ο Τρισκόφσκι. Ο Τέτε έκλεψε απ' τον Αρτυματά στην περιοχή και ο Σκοπιανός με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Βάργκιτς

-85' Μέσα ο Γιάννου, έξω ο Τρισκόφσκι

-89' Κοντινό σουτ του Ακοράν από διαγώνια θέση, πάει έξω

-Τέλος και το τρίποντο στην ΑΕΚ που φτάνει στους 31

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκαρσία, Μοΐσοφ, Καταλά, Χέφελ, Κάσες, Λαρένα (78' Τρουγιόλς), Ακοράν, Τέτε, Ακίνο (62' Τζέφρεν), Τρισκόφσκι (85' Γιάννου)

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Μπεσάτ, Ντουγκλάο, Αρτυματάς, Κοφί, Ιωάννου, Πράνιτς, Βίκτορ, Ράγιος (83' Κατσιαράβα), Στεφανέλι (68' Μπέκα), Ντούρις (68' Λαβόρδε)

Κίτρινες: Ακίνο, Τρισκόφσκι / Πράνιτς

Κόκκινες: - / Ντουγκλάο (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ