Δεν σκόραραν... το μοίρασαν (φώτος)

ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0, στο μεγάλο παιχνίδι του Τσιρείου. Καλό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, πολύ μέτριο στο δεύτερο. Είχαν και οι δυο ομάδες τις ευκαιρίες τους για ένα γκολ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πιο ξεκάθαρες. Το τέρμα δεν ήρθε έτσι η ΑΕΛ ανέβηκε στους 41 βαθμούς και μόνη στη 2η θέση, με την ΑΕΚ να είναι στην τέταρτη, με 32. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα 4-5 λεπτά μετά τις 16:00 αφού καθυστέρησαν οι δυο ομάδες να βγούνε στον αγωνιστικό χώρο

-1' Σουτ του Αντάμοβιτς στην κίνηση εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα

-Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάτι αξιόλογο. Η ΑΕΛ μπήκε με πιο επιθετικές βλέψεις και κρατά τη μπάλα

-11' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία... Σέντρα του Τζαρσίνιο από δεξιά, ο Χουράδο για εκατοστά δεν πρόλαβε να κάνει εξ επαφής την κεφαλιά, όπως και ο Μακρής την προβολή

-12' "Ισοφαρίζει" στις ευκαιρίες η ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι κάνει δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Πρόσεκ

-13' Δεύτερη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Γιάννου έκανε την κούρσα κατά μέτωπο αλλά ο Πρόσεκ βγήκε έγκαιρα και τον νίκησε στο τετ-α-τετ

-30' Χωρίς φάση εδώ και ώρα μετά την... καταιγίδα από το 11' μέχρι το 13'. Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, οι δυο ομάδες χωρίς να ρισκάρουν, προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους

-32' Κίτρινη στον Χέφελ για φάουλ στον Ντόσα. Ήταν στο όριο και δεν παίζει με Αλκή

-34' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Κάθετη του Γιάννου στον Τρισκόφσκι, ο Σκοπιανός "φάτσα" με τον Πρόσεκ έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο... σίδερο και κόρνερ

-36' Εξαιρετική μπαλιά του Τζαρσίνιο, ο Χουράδο δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ και ενώ ήταν σε εξαιρετική θέση

-37' Κίτρινη στον Αγκάνοβιτς για φάουλ στον Λαρένα

-38' Κίτρινη και στον Μακρή για φάουλ στον Τέτε

-45' Κίτρινη στον Ντόσα για σπρώξιμο στον Γκαρσία. Τέταρτη στο παιχνίδι

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές

-54' Ο Αβραάμ στη θέση του Χουράδο

-59' Κίτρινη στον Τέτε για φάουλ στον Τζαρσίνιο, χάνει και αυτός το ματς με την Αλκή

-60' Μέσα ο Λεάντρο, έξω ο Αγκάνοβιτς

-65' Κίτρινη στον Γκοντάλ για φάουλ στον Γιάννου

-65' Κάκιστο το θέαμα στο 2ο ημίχρονο, ούτε μια ευκαιρία μέχρι στιγμής

-73' Πρώτη μεγάλη φάση στην "επανάληψη". Ο Χέφελ από κοντά αλλά υπό πίεση σουτάρει έξω

-75' Μέσα ο Τζέφρεν, έξω ο Τέτε

-84' Συρτό γέμισμα του Γουίλερ από αριστερά, ο Τεϊξέιρα δεν μπορεί να κάνει πιάσει καλά το σουτ. Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος

-86' Μέσα ο Μυτίδης, έξω ο Μακρής

-90' Ο Τρουγιόλς στη θέση του Κάσες

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Μέσα ο Ακίνο, έξω ο Γιάννου

-92' Ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά από κακή έξοδο του Τόνιο εκτός περιοχής. Ο Τζαρσίνιο δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα, τον σταμάτησε με φάουλ ο Γκαρσία ο οποίος δέχθηκε κίτρινη. Χάνει και αυτός την Αλκή

-Τέλος και από ένας βαθμός στην κάθε ομάδα

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Ζντραφκόφσκι, Μακρής (86' Μυτίδης), Γκοντάλ, Χουράδο (54' Αβραάμ), Γουήλερ, Ν. Τεϊξέιρα, Τζαρσίνιο, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60' Λεάντρο)

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (75' Τζέφρεν), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες (90' Τρουγιόλς), Γιάννου (91' Ακίνο)

Κίτρινες: Αγκάνοβιτς, Μακρής, Ντόσα, Γκοντάλ / Χέφελ, Τέτε, Γκαρσία

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γκίνος Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος