ΔΙΠΛΟ... ανάσας με πρωταγωνιστές τους νέους! (Φώτος)

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για την ΕΝΠ, πρώτη της στο φετινό πρωτάθλημα το απόγευμα της Κυριακής (03/02)! Σε ένα παιχνίδι... έξι βαθμών, οι "βυσσινί" επικράτησαν της Αλκής με 2-1 και την... έπιασαν στους 16 βαθμούς. Τα γκολ για την Παραλιμνίτικη ομάδα, τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα, Μηνάς Αντωνίου και Σιόβαλ Γκοζλάν οι οποίοι σκόραραν μέσα σε ένα λεπτό. Στο 6' ο Μηνάς, στο 7' ο Γκοζλάν! Για την Αλκή μείωσε ο Σπόλιαριτς με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Απ' το 58' η Ένωση αγωνίστηκε με δέκα παίκτες  λόγω της αποβολής του Ριέρα με δεύτερη κίτρινη.

-2' Πρώτο φάουλ στο παιχνίδι σε καλή θέση για την ΕΝΠ, κακή εκτέλεση από τον Ριέρα.

-6' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Μηνά Αντωνίου! Ο Γκοζλάν έκανε το σουτ, ο Πάρντο έδιωξε, ο Κυριάκου επανέφερε και ο Μηνάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1. Ντεμπούτο με γκολ για τον Κύπριο μεσοεπιθετικό!

-7' ΓΚΟΛ ξανά για την ΕΝΠ και 0-2 με τον Γκοζλάν! Τραγικό λάθος στην άμυνα της Αλκής, Πάρντο και Χριστοφή μπερδεύτηκαν, ο τελευταίος δεν έδιωξε σωστά και ο Γκοζλάν που κυνήγησε την φάση το εκμεταλλεύτηκε πλασάροντας εύστοχα σε κενή εστία. Όπως και ο Μηνάς, έτσι και ο Ισραηλινός συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ!

-15' Προσπαθεί να αντιδράσει η Αλκή αλλά οι ποδοσφαιριστές της δείχνουν επηρεασμένοι από τα γρήγορα γκολ.

-16' Καλή φάση για την ΕΝΠ. Κόρνερ του Ριέρα, κεφαλιά του Αγγελή, μαζεύει ο Πάρντο.

-19' Κοντά στην μείωση η Αλκή. Ο Σταύρου εκτέλεσε φάουλ, ο Φλόρες έκανε την κεφαλιά αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε εντυπωσιακά.

-20' Συρτό σουτ του Μηνά, μπλοκάρει σταθερά ο Πάρντο.

-26' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους. Ανέβασμα του Αμπαρτζουμιάν και διαγώνιο σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

-28' Μακρινό σουτ του Ακόστα, εύκολα ο Κλέιμαν.

-33' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, η ΕΝΠ κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ. Η Αλκή ψάχνει την μείωση μέσα από στατικές φάσεις.

-35' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Πίττα.

-37' Κίτρινη και στον Ριέρα για δυνατό φάουλ στον Σταύρου.

-40' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η Αλκή, κρατά μπάλα και φτάνει έξω από την περιοχή του Κλέιμαν.

-44' Ευκαιρία μετά από ώρα για την ΕΝΠ. Ωραίο σουτ του Μαϊσουράντζε, ο Πάρντο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-45+1' Κίτρινη και στον Αγγελή για φάουλ στον Κάρλος. Τρίτη για παίκτη της ΕΝΠ.

-46' Δύο αλλαγές για την Αλκή. Τριμπό αντί Σταύρου και Τραϊσέφσκι αντί Ακόστα.

-50' Πιο επιθετική η Αλκή στα πρώτα λεπτά, προσπαθεί κυρίως από αριστερά με τον Τριμπό.

-52' Καλό σουτ του Αντωνίου, η μπάλα λίγο έξω.

-56' Ξανά από αριστερά η Αλκή, ωραία προσπάθεια και μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

-58' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Ριέρα. Ο Ισπανός μέσος ντρίμπλαρε τον Χριστοφή και βρέθηκε στο έδαφος, ένα μέτρο έξω από την μεγάλη περιοχή της Αλκής. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Κώστας Ψευδιώτης θεώρησε ότι υπήρχε θέατρο και τον τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι υπήρχε επαφή στο μαρκάρισμα του αμυντικού της Αλκής πάνω στον Ριέρα.

-64΄Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Κουμής αντί Πίττα.

-64' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Αλκή. Μπανταρά αντί Γκαντάτσια.

-68' Τελική μετά από ώρα για την Αλκή, σουτ του Μπελαμεϊρί από μακριά, σταθερά ο Κλέιμαν.

-70' Ανέβασμα του Βαλλιάνου και σέντρα στην περιοχή της Αλκής, πλασέ του Κουμή, μαζεύει ο Πάρντο.

-71' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Μουλαζίμης αντί Αντωνίου.

-77' Καλό σουτ του Μπελαμεϊρί, η μπάλα λίγο έξω.

-79' Νέα πολύ καλή στιγμή για την Αλκή, ο Κυπριανού από δεξιά σέντραρε, ο Μπαταρά μόνος έκανε την κεφαλιά αλλά την έστειλε στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

-83' Τρίτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Φυτανίδης αντί Γκοζλάν.

-85' Απειλεί ξανά με γκολ η Αλκή, νέο σουτ του Μπελαμεϊρί αλλά εντυπωσιακή η επέμβαση του Κλέιμαν.

-91' ΞΑΝΑ ο Κλέιμαν αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μπελαμεϊρί.

-92' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Αλκή. Το κερδίζει ο Σπόλιαριτς.

-93' ΓΚΟΛ για την Αλκή! Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε και μείωσε σε 2-1.

-94' Κίτρινες σε Ενόχ και Κάρλος. Ο πρώτος ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (46'Τριμπό), Γκαντάτσια (64'Μπανταρά), Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (46'Τραϊσέφσκι), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνίου (71'Μουλαζίμης), Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας (64'Κουμής), Γκοζλάν (83'Φυτανίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάρλος / Πίττας, Αγγελής, Ενόχ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ριέρα (2η κίτρινη)

**Διαιτητής ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Παύλο Γεωργίου. Τέταρτος ο Κυριάκος Χριστοδούλου.

**Ντεμπούτο για δύο για την ΕΝΠ, πέντε οι απουσίες (ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το ρεπορτάζ).

**Στο παιχνίδι του α' γύρου, η Ένωση επικράτησε με 2-0 της Αλκής στο Παραλίμνι.