ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ διπλό και... περιμένει (Φώτος)

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Ανόρθωση. Το απόγευμα του Σαββάτο (09/02) η ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο "Αμμόχωστος" και ανέβηκε στους 33 βαθμούς αφήνοντας πίσω της τους "ερυθρόλευκους" (εν αναμονή της απόφασης του Αθλητικού Δικαστή στην υπόθεση με το δελτίο του Ουζόχο και την ένσταση του Απόλλωνα). Τα γκολ για τους νικητές σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, με τους Εγγλέζου και Σίντενφελντ.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάτι αξιόλογο στο ματς.

-7' Ωραία κίνηση του Μικελτάντζε, έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Χριστοφόρου έβαλε την κόντρα.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, χωρίς κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

-21' Ωραία αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων, ο Μιντίκκης σέντραρε, ο Σικόρσκι έκανε την κεφαλιά αλλά ο Δημητρίου μπλόκαρε σταθερά.

-27' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Εγγλέζου! Μετά από σέντρα από δεξιά, ο Ρέινολντς έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Εγγλέζου που με δυνατό - συρτό σουτ με το αριστερό νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 0-1!

-31' Κοντά στην ισοφάριση η Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Κορέια από αριστερά, προβολή του Κίνγκσλεϊ, ο Δημητρίου εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-33' Λάθος του Μιντίκκη, ο Μικελτάντζε έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε δύσκολη επέμβαση.

-36' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Τιάγκο.

-39' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Σίντενφελντ. Ο Πράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο "Σίφο" με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα για το 2-0!

-43' Κίτρινη στον Γκαρσία.

-45' Κοντά και σε τρίτο γκολ η "Κυρία". Κάθετη του Ιωάννου, πλασέ του Στεφανέλι από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Σικόρσκι.

-55' Πιο επιθετική στα πρώτα λεπτά η Νέα Σαλαμίνα, ψάχνει τον τρόπο να μειώσει.

-59' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Στρούνα αντί Ιωάννου.

-61' Κίτρινη στον Βίκτορ για φάουλ στον Μιντίκκη. Ήταν στο όριο, χάνει το παιχνίδι με την Ομόνοια.

-66' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Κωστή αντί Μαργκάσα.

-68' Εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, διώχνει δύσκολα ο Δημητρίου.

-69' Πλασέ του Ντούρις, εύκολα ο Βεσελόφσκι.

-70' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντουγκλάο αντί Στεφανέλι.

-71' Κίτρινη στον Τιάγκο.

-77' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ράγιος αντί Πράνιτς.

-85' Δεν δείχνει να έχει δυνάμεις η Νέα Σαλαμίνα.

-90' Πλασέ του Ντούρις, λίγο έξω.

-90'+ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκαρσία, Σικόρσκι (46'Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Μαργκάσα (66'Κωστή), Τιάγκο, Μιντίκκης, Νουρ, Κορέια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Σίντενφελντ, Εγγλέζου, Μικελτάντζε, Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς (77'Ράγιος), Ιωάννου (59'Στρούνα), Στεφανέλι (70'Ντουγκλάο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Τιάγκο / Ιωάννου, Βίκτορ (6η).

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος