ΩΡΑΙΑ η ΑΕΚ και... πλησιάζει! (φώτος)

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από την Αλκή, κέρδισε με 2-0 με γκολ από Ακοράν και Τρισκόφσκι και ανέβηκε στους 35 βαθμούς, συνεχίζοντας την αντεπίθεσή της από τότε που επέστρεψε ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ. Eξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο με πολλές φάσεις - περισσότερες για τους γηπεδούχους - και ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.  Με 10 ολοκλήρωσε η Αθάνατη αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Φλόρες στο 84'. Το www.kerkida.net ήταν στην "Αρένα".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

1΄ Έναρξη αγώνα

8΄ Πρώτη φάση στο ματς. Εκτέλεση φάουλ του Λαρένα, κεφαλιά του Αντωνιάδη από κοντά, άουτ η μπάλα

10΄ Σουτ από τον Τζέφρεν, κόντρα και κόρνερ

11΄ Μέσα από την περιοχή ο Τζέφρεν επιχείρησε το σουτ, εύκολα ο Πάρντο

12΄ Χωρίς καλή ισορροπία και από δύσκολη θέση ο Γιάννου αστόχησε με το κεφάλι

14΄ Ο Μπελαμειρί βρήκε τον Ηλία στο γύρισμα από τα δεξιά, άστοχη η κεφαλιά του Κύπριου φορ

15΄ Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια από τον Τρισκόφσκι, δεν βρήκε στόχο το τελείωμά του με το αριστερό

16΄ Κίτρινη στον Ιγκόρ Σίλβα, ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ

17΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σπόλιαριτς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

23΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Από κοντά ο Τρισκόφσκι το πλασέ ο Πάρντο σε κόρνερ

25΄ Τεράστια ευκαιρία και για την Αλκή, ξανά με Σπόλιαριτς. Πλάσαρε από ευνοϊκή θέση, απόκρουση από τον Τόνιο

-Καταπληκτικό παιχνίδι στην "Αρένα" με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν

27΄ Νέα τελική με Τρισκόφσκι μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαρένα, κατέληξε άουτ η μπάλα

30΄ ΓΚΟΛ/ Υπέροχο γκολ με τον Ακοράν η ΑΕΚ! Πανέμορφη ατομική ενέργεια εκτός περιοχής και άψογο τελείωμα με το αριστερό που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Πάρντο

37΄ Γύρισμα του Ακοράν από τα δεξιά, άστοχο τελείωμα του Τρισκόφσκι

38΄ Εξαιρετική συνεργασία από τους παίκτες του Ιντιάκεθ, σουτ από τον Λαρένα οριζόντιο δοκάρι και άουτ η μπάλα

39΄ Σπουδαία ευκαιρία για την Αλκή. Σέντρα του Σπόλιαριτς στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά ο Ηλία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο ενώ στη συνέχεια δεν τα κατάφερε ο Τριμπό να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα

40΄ Μάλλον με διαφορά ο καλύτερος φετινός αγώνας στο γήπεδο της ΑΕΚ και από τα καλύτερα παιχνίδια στη σεζόν που διανύουμε

42΄ Κίτρινη στον Κυπριανού. Συμπληρώνει τρεις κίτρινες κάρτες και χάνει το ματς με τον Απόλλωνα

44΄ Ευκαιρία με Τζέφρεν η ΑΕΚ, κατέβασε υπέροχα με το αριστερό, γλίστρησε όμως ο Ισπανός άσος και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει

45΄ Καλό σουτ ο Κάσες, άουτ η μπάλα

+2 λεπτά καθυστερήσεις

45+2 Ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι, χλιαρό το πλασέ, εύκολα ο Πάρντο

Τέλος ημιχρόνου/ 12 τελικές η ΑΕΚ-5 η Αλκή

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

47΄ Άστοχο σουτ του Λαρένα

54΄ ΓΚΟΛ/ Τρισκόφσκι και 2-0! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζέφρεν, δεν έδιωξε μακριά ο Πάρντο και με κεφαλιά του Τρισκόφσκι που καραδοκούσε η μπάλα στα δίκτυα

59΄ Πρώτη καλή στιγμή για την Αλκή στην επανάληψη. Ο Φλόρες μέσα από την περιοχή είχε την ευκαιρία να μειώσει αλλά το σουτ δεν πήγε στο... στόχο

64΄ Κίτρινη στον Αντωνιάδη

66΄ Ο Μπαταρά στη θέση του Ηλία. Πρώτη αλλαγή για την Αλκή

67΄ Ο Καταλά στη θέση του Αντωνιάδη. Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΚ.

71' Κοντινό σουτ του Ακόστα από διαγώνια θέση, λίγο έξω

75' Μέσα ο Ακίνο στη θέση του Τζέφρεν

75' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Πάρντο με τα πόδια απέκρουσε το κοντινό σουτ του Τρισκόφσκι

78' Μέσα ο Κωνσταντίνου στη θέση του Τριμπό

78' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς που πριν εκτελέσει ένα φάουλ, έβαλε τη μπάλα πιο μπροστά. Ήταν στο όριο και δεν παίζει κόντρα στον Απόλλωνα

82' Μακρινό σουτ του Λαρένα, πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Πάρντο

84' Απευθείας κόκκινη στον Φλόρες για σκληρό φάουλ στον Ακοράν ακριβώς έξω απ' την περιοχή και ενώ ο παίκτης της ΑΕΚ έφευγε απέναντι στον Πάρντο

85' Μέσα ο Ρουσιάς, έξω ο Γιάννου

87' Μέσα ο Γκαντάσια, έξω ο Σπόλιαριτς

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

92' Kίτρινη στον Ακοράν

Λήξη αγώνα

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Αντωνιάδης (67΄ Καταλά), Τρουγιόλς, Μοισόφ, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Κάσες, Τζέφρεν (75' Ακίνο), Γιάννου (85' Ρουσιάς)

Στον πάγκο οι Τούμπας, Ιωάννου, Αναστασίου, Κωνσταντίνου

Aλκή: Πάρντο, Σερφά, Μπελαμειρί, Τραιτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (66΄ Μπαταρά), Σταρόκιν, Τριμπό (78' Κωνσταντίνου), Σπόλιαριτς (87' Γκαντάσια)