«Φτιάχνει» σερί και… ανεβαίνει! (φώτος)

Με τον Άνταμ Νέμετς μεγάλο πρωταγωνιστή όπου σκόραρε και τα δυο τέρματα, η Πάφος κέρδισε με 2-1 τον Ερμή. Η ομάδα του Κόπιτς ήταν ανώτερη του αντιπάλου και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε στη 3η συνεχόμενη νίκη της. Η Παφιακή ομάδα επιβεβαίωσε πως βρίσκεται στη καλύτερη της κατάσταση και με το τρίποντο επί του Ερμή έφτασε στους 17 βαθμούς και «προσπέρασε» Αλκή και ΕΝΠ. Ξεχώρισε με την απόδοση του ο Ράσιτς. Ακόμη μια ήττα για τον τελευταίο Ερμή. Ο Μαύρου έδωσε τέλος στην αφλογιστία της ομάδας του αφού είχε να σκοράρει από τις 13 Ιανουαρίου στον αγώνα της Αρένας με την ΑΕΚ. Στους 14 βαθμούς έμεινε ο Ερμής. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Στέλιος Κυριακίδης» και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Έναρξη στο παιχνίδι μας

-10' Ισορροπημένο και χωρίς φάσεις το παιχνίδι μέχρι στιγμής...

- 15' Εντείνει τις προσπάθειες της η Πάφος, καλός συνδυασμός με Νέμετς-Ανγκούλο στη περιοχή ο Κολοβιανός, σε κόρνερ κόβει η άμυνα του Ερμή.

- 17' Κάθετη του Μπάγκαρντ, ο Ράσιτς υποδέχεται τη μπάλα δίνει στον Ανγκούλο, αυτός το σουτ, η μπάλα εκτός εστίας.

- 20' Πρώτη απειλή και από τον Ερμή. Ο Μπουλά το δυνατό σουτ η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ.

- 28' Σουτ του Ανγκούλο, εκτός στόχου και αυτό...

- 31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Ντεβέσα μπήκε στη περιοχή, απαλλάχθηκε από τον Χολτ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Μολ. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

- 36' Τεράστια φάση για την Πάφο. Ο Ράκελς μπροστά στο τέρμα, κάνει κακό σουτ και αστοχεί από πολύ κοντά! Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του Κόπιτς η μπάλα έφθασε στον Λετονό αλλά η προσπάθεια του ήταν απογοητευτική...

- 41' Ωραία ατομική προσπάθεια του Μπουλά, ο Αφρικανός πέρασε τον Σιρόκ, σέντραρε στη περιοχή αλλά κανείς από Ερμή δεν βρέθηκε στη πορεία της μπάλας.

- 43' ΓΚΟΛ για την Πάφο και 1-0! Ο Νέμετς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από τον Ράσιτς ο οποίος μοίρασε στα δεξιά προς το μέρος του Σιρόκ, ο δεξιοπόδαρος μπακ έκανε σέντρα ακριβείας στον Σλοβάκο όπου με το κεφάλι νίκησε τον Αραμπατζή. *Δεν υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Νέμετς.

- 45+1' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο κέρδισε ο Ερμής. Ο Μπουλά εκτέλεσε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Πρώτη τελική από τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ράσιτς με κεφαλιά δεν ανησύχησε τον Αραμπατζή.

- 56' Πέναλτι για την Πάφο. Ο Ράσιτς διεκδίκησε τη μπάλα με τον Ενγκακά, ο φορ της Πάφου στο έδαφος και ο Βασίλης Δημητρίου έδωσε πέναλτι. Υπάρχει επαφή και σωστά δόθηκε η παράβαση.

- 56' Κίτρινες σε Ενγκακά - Μαρτίνιουκ

- 57' ΓΚΟΛ η Πάφος. Ο Νέμετς σκοράρει και κάνει το 2-0. Εύστοχος ο Σλοβάκος φορ απέναντι στον Αραμπατζή.

- 60' Κίτρινη για Ζάντερ

- 63' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ανγκούλο. Ο Κολομβιανός μπροστά στον Αραμπατζή, "έσκαψε" τη μπάλα και ενώ αυτή πήγαινε προς τα δίκτυα ο Ψάλτης έσωσε πάνω στη γραμμή.

- 68' Διπλή αλλαγή για Χρύση Μιχαήλ. Λαγός και Μαύρου στις θέσεις των Ντεβέσα-Ντε Μέλο.

- 70' Συρτό σουτ του Μαρτίνιουκ εκτός περιοχής, δύσκολα ο Μολ μπλοκάρει τη μπάλα.

- 71' Κοντά και σε τρίτο γκολ η Πάφος, ο Ράσιτς δεν μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

- 78' ΓΚΟΛ για τον Ερμή. Ο Μαύρου μειώνει σε 2-1! Σέντρα του Ψάλτη, η μπάλα δεν έφυγε από την περιοχή της Πάφου, ο Μαύρου ακολούθησε την φάση και νίκησε τον Μολ. Τρίτο τέρμα για τον Κύπριο φορ.

- 85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ενγκακά, η μπάλα στην αγκαλιά του Μολ.

- 87' Kίτρινες σε Ράσιτς και Κουατσίκα

- 88' Ανγκούλο εκτός, Ντόβμπνια στον αγωνιστικό χώρο.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+3' Στη θέση του Φόλπρεχτ ο Ιμπραχίμ ο οποίος κάνει και την πρώτη του συμμετοχή με την Πάφο.

Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς, Ζάντερ, Φόλμπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Ανγκούλο 88'), Νέμετς, Ράκελς (Λουλίνια 75')

Στον πάγκο: Πέτρου, Αγγελόπουλος, Λουλίνια, Ζαχαρίου, Αντωνίου, Ιμπραχίμ, Τσουχούντ, Ντόβμπνια, Πολίτσι

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Πουτζιουρή, Κατσιατής (Μακρίεφ 58'), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Λαγός 68'), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατσίκα, Ενγκακά, Μπουλά, Ντε Μέλο (Μαύρου 68')

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Μαύρου, Πηλέας, Μακρίεφ, Λαγός, Μπανούσης, Χριστοδούλου, Πούννας, Λύτρας

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου
Α΄Βοηθός: Ιωάννης Λαζάρου
Β΄Βοηθός: Πέτρος Πέτρου
Τέταρτος: Τιμόθεος Χριστοφή