Δυο ο Τρίσκο, δυο ο Μπέζιακ και μοιρασιά στο ΓΣΠ! (φώτος)

Μοιρασιά ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ αφού το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων... Οι φιλοξενούμενοι που ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί προηγήθηκαν με δυο γκολ του Τρισκόφσκι στο 65' και το 75' και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δυο γκολ του Μπέζιακ στο 83' και στο 85'. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

H EΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-7' Πάει να απειλήσει η ΑΕΚ. Ο Καταλά για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά, σε σέντρα του Λαρένα

-Δεκάλεπτο χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία. Ισορροπημένο το παιχνίδι

-18' Κίτρινη στον Χέφελ για φάουλ στον Σόουζα

-20' Δυνατό σουτ του Τάμαρι από το ύψος της περιοχής, πάει ψηλά

-Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ από το 10ο λεπτό και μετά αλλά οι επιλογές στην τελική πάσα και στην τελική προσπάθεια δεν είναι καλές

-32' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Νατέλ και ενώ ήταν σε εξαιρετική θέση, μπροστά στην εστία του Τόνιο

-35' Συνεχίζει να έχει την κατοχή η ομάδα του Τραμεντζάνι αλλά ακόμα δεν έχει απειλήσει. Χωρίς ευκαιρία το παιχνίδι μέχρι στιγμής

-36' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ωραία πάσα του Γιάκολις στον Νατέλ, ο Βραζιλιάνος από εξαιρετική θέση πλασάρει έξω

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ήταν πιο επιθετικοί αλλά υστέρησαν στην τελική προσπάθεια. Με αμυντική τακτική η ΑΕΚ ειδικά από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και πρώτο στόχο να προστατέψει την εστία του Τόνιο

-Ξεκίνησε η "επανάληψη"

-50' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ και ενώ είναι το ΑΠΟΕΛ που μπήκε πιο δυνατά στο 2ο ημίχρονο... Ένα μακρινό σουτ του Τρισκόφσκι πάει λίγο έξω

-57' Μακρινό, δυνατό σουτ του Ταμαρι, πάει έξω

-59' Κίτρινη στον Γιάννου για τράβηγμα στον Σόουζα στον χώρο του κέντρου. Ήταν στο όριο και θα χάσει το παιχνίδι με την ΕΝΠ

-63' Ωραία κάθετη του Βιντιγκάλ, ο Τόνιο βγήκε έγκαιρα και με τα πόδια απομάκρυνε προ του Νατέλ

-65' ΓΚΟΛ, 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Μακρινή μπαλιά από τον Λαρένα, ο Σκοπιανός κατέβασε, έκανε προσποίηση και με πλασέ άνοιξε το σκορ

-66' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίσει άμεσα. Η κεφαλιά του Καρλάο εξ επαφής πάει έξω

-67' Κίτρινη στον Τρουγιόλς για φάουλ στον Βιντιγκάλ

-68' Μέσα ο Μπέζιακ, έξω ο Καζού

-73' Σκοράρει ο Σόουζα με προβολή αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ

-75' ΓΚΟΛ 0-2 η ΑΕΚ! Ο Γιάννου από δεξιά μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Τρισκόφσκι που εξ επαφής και αμαρκάριστος, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-77' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Τάμαρι

-79' Μέσα ο Αντωνιάδης, έξω ο Τζέφρεν

-82' Κίτρινη στον Καταλά για φάουλ στον Νατέλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή

-83' Μέσα ο Μπάλογκ, έξω ο Βιντιγκάλ

-83' ΓΚΟΛ, μειώνει το ΑΠΟΕΛ. Καταπληκτική ενέργεια του Μπάλογκ από δεξιά και σέντρα, ο Εφραίμ έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπέζιακ με την δεύτερη σκόραρε!

-85' ΓΚΟΛ ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι! Ο Εφραίμ γέμισε με κόρνερ και ο Μπέζιακ ξανά με κεφαλιά έκανε το 2-2!

-ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ από τον πάγκο της ΑΕΚ ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ για διαμαρτυρίες, για φάουλ στη φάση της ισοφάρισης

-87' Κίτρινη στον Μπέζιακ

-89' Κίτρινη στον Γιάκολις για φάουλ στον Τέτε

-90' Μέσα ο Ακίνο, έξω ο Γιάννου

-90' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Καρλάο λίγο πριν την γραμμή απομάκρυνε τη κεφαλιά του Ακίνο

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Μερκή. Ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με τον Απόλλωνα

-95' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα από το ύψος της περιοχής σούταρε λίγο έξω

-Τέλος και από ένας βαθός για τις δυο ομάδες

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού (68' Μπέζιακ), Γιάκολις, Σόουζα, Γκέντσογλου, Βιντιγκάλ (83' Μπάλογκ), Τάμαρι (77' Εφραίμ), Νατέλ

-Στον πάγκο: Ρόμο, Ρουέδα, Αρτυματάς, Μοράις, Ζαχίντ, Αλωνεύτης

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Γκαρσία, Τρουγιόλς, Χέφελ, Κάσες, Λαρένα, Τέτε, Τζέφρεν (79' Αντωνιάδης), Τρισκόφσκι, Γιάννου (90' Ακίνο)

-Στον πάγκο: Τούμπας, Κωνσταντίνου, Αναστασίου, Κ. Παναγίδης, Ρουσιάς

Κίτρινες: Μπέζιακ, Γιάκολις, Μερκής (3η) / Χέφελ, Γιάννου (3η), Καταλά

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος