"Χ"ωρίς νικητή με... ΔΟΚΑΡΙ στο 94'! (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «Αντ. Παπαδόπουλος» ανάμεσα σε Ανόρθωση και Ομόνοια για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι δύο ομάδες έπαιξαν για την νίκη, είχαν τις ευκαιρίες του με κορυφαίες φάσεις τα δοκάρια της Ομόνοιας με τον Κατελάρη (29') και τον Κούσουλο (στο 94') αλλά δεν σκόραραν, μένοντας στο ισόπαλο 0-0. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έμεινε στους 6 βαθμούς και πλέον απομένει η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή σχετικά με την ένσταση του Απόλλωνα και το κατά πόσο θα υπάρξει αφαίρεση βαθμών στην «Κυρία».

-2' Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Στεφανέλι, έκοψε ο Γκόμεθ.

-8' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Γκόμεθ μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ο Δημητρίου έδιωξε δύσκολα, η μπάλα έφτασε ξανά στον Ισπανό που έκανε την κεφαλιά από κοντά αλλά δεν βρήκε στόχο.

-13' Αρκετά καλός ο ρυθμός, πάνω - κάτω η μπάλα χωρίς κάποια ομάδα να κυριαρχεί.

-16' Καλή κίνηση του Μικελτάντζε και σουτ με το αριστερό, μπλοκάρει ο Παναγή.

-22' Πρώτη αλλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Στρούνα, έξω ο τραυματίας Αρτυματάς.

-24' Ο Κατελάρης εκτέλεσε με δύναμη φάουλ από μακρινή θέση, η μπάλα... έσκασε μπροστά στον Δημητρίου ο ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-25' Ελαφρώς καλύτερη και πιο πιεστική η Ομόνοια στο πρώτο μισό του α' ημιχρόνου.

-28' Αναγκαστική αλλαγή και για την Ομόνοια. Έξω ο Ζίβετς, μέσα ο Μόντες.

-29' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Κατελάρης έκανε την κάθετη κίνηση και μπήκε στην περιοχή από δεξιά κάνοντας το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

-30' Κίτρινη στον Ντούρις. Ήταν στο όριο, χάνει το παιχνίδι με τον Ερμή.

-40' Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά, πολλά φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

-45' Ωραία προσπάθεια και σουτ εντός περιοχής απ' τον Ραμίρεζ, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος. Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.

-48' Κίτρινη στον Ιωάννου.

-52' Ατομική προσπάθεια του Μόντες, μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά το γύρισμα του έκοψε σε κόρνερ ο Σίντενφελντ.

-55' Ωραία αντεπίθεση από πλευράς Ανόρθωσης, ο Στεφανέλι έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ήταν άστοχος.

-59' Ο Εγγλέζου μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Βύντρα έβαλε την κόντρα με την μπάλα να έχει πορεία προς τα δίκτυα και τον Παναγή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

-60' Αντεπίθεση της Ομόνοιας, ο Κολοβός από αριστερά συνέκλινε και έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κοφί.

-62' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μπουφ αντί Στεφανέλι.

-63' Κεφαλιά από τον Κούσουλο από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έξω.

-64' Γύρισμα του Κοφί από δεξιά,δεν πρόλαβε ο Ντούρις και ο Παναγή μπλόκαρε.

-73' Καλό σουτ του Μπουφ από μακριά, δύσκολα σε κόρνερ ο Παναγή.

-75' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μότα αντί Τζιωνή.

-78' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Ανόρθωση. Λαβόρδε αντί Μικελτάντζε.

-80' Πιέζει περισσότερο η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά.

-82' Ολοκληρώνει και η Ομόνοια με τις αλλαγές. Ντάρμπισαϊρ αντί Κολοβού.

-90' 4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Κούσουλος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή σε κενή εστία, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Σίλντενφελντ, Αρτυματά (22'Στρούνα), Ντουγκλάο, Ιωάννου, Κοφί, Εγγλέζου, Πράνιτς, Μικελτάντζε (78'Λαβόρδε), Ντούρις, Στεφανέλι (62'Μπουφ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Μανρίκε, Κολοβός (82'Ντάρμπισαϊρ), Γκόμεθ, Ζίβετς (28'Μόντες), Ραμίρεζ, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας, Κατελάρης, Τζιωνής (75'Μότα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντούρις, Ιωάννου.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τιμόθεος Χριστοφή με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Παύλο Γεωργίου. Τέταρτος ο Αβραάμ Τσούκκας.