Θρίλερ με πέντε γκολ και η ΑΕΛ στη δεύτερη θέση! (φώτος)

Φοβερό το παιχνίδι στο Τσίρειο ανάμεσα σε ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα... Πέντε γκολ, ένα δοκάρι και τελικό σκορ 3-2, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν το τρίποντο και να ανεβαίνουν στους 45, ένα λιγότερο από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Oι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 30, δυο περισσότερους από την 7η Ομόνοια. To www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κυριάκο Χριστοδούλου

-Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς μεγάλες φάσεις. Η ΑΕΛ μπήκε επιθετικά και ψάχνει τους χώρους προς την εστία του Βεσελόφσκι

-11' ΓΚΟΛ 0-1 η Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην ροή του αγώνα! Ο Κορέια γέμισε από πλάγια δεξιά με φάουλ και ο Φουστάρ με εξ επαφής κεφαλιά άνοιξε το σκορ

-20' Ισορρόπησε η ομάδα του Πουρσαϊτίδη μετά το γκολ. Μοιρασμένο πλέον το παιχνίδι. Η ΑΕΛ ακόμα δεν έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση

-22' ΓΚΟΛ 1-1! Με εξαιρετικό απευθείας φάουλ του Λεάντρο ακριβώς έξω απ' την περιοχή, η ΑΕΛ ισοφαρίζει

-Καλή στιγμή για την ομάδα του Κέρκεζ, ο Μακρής υπό πίεση μέσα στην περιοχή σουτάρει έξω

-28' ΓΚΟΛ, 2-1! Το γυρίζει μέσα σε λίγα λεπτά η ΑΕΛ. Σκόρερ ξανά ο Λεάντρο, με πλασέ μέσα στην περιοχή μετά από ασίστ του Αντάμοβιτς

-38' Aκόμα μια τελική για την ΑΕΛ, με σουτ του Μακρή από το ύψος της περιοχής, που πάει έξω. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι από το 20ο λεπτό και μετά

-40' Απειλεί ξανά η Λεμεσιανή ομάδα. Ωραία προσπάθεια του Τζαρσίνιο από δεξιά και επικίνδυνο γέμισμα, δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα

-41' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ μετά από μακρινό σουτ του Αντάμοβιτς που κόντραρε σε αμυντικό

-45' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζουν οι ερυθρόλευκοι! Ο Κίνγκσλεϊ έστρωσε στον Τιάγο και αυτός με πλασέ εκτός περιοχής, έκανε το 2-2. Πολύ ωραίο γκολ

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Εξαιρετικό παιχνίδι με τέσσερα γκολ και ένα δοκάρι!

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-53' ΓΚΟΛ, 3-2 η ΑΕΛ! Ο Μυτίδης έστρωσε για τον Τζαρσίνιο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Βεσελόφσκι στο τετ-α-τετ

-58' Επικίνδυνη μπαλιά του Ελουντού αλλά είναι δυνατή και ο Κίνγκσλεϊ δεν προλαβαίνει

-60' Μια πολύ καλή αντεπίθεση της ΑΕΛ τελείωνει με δυνατό, διαγώνιο σουτ του Μακρή. Σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι που έκλεισε τη γωνία του

-61' Αντεπίθεση από τη Σαλαμίνα τώρα αλλά ο Ελουντού υπό πίεση πλασάρει άστοχα από μακρινή απόσταση

-65' Κίτρινη στον Α.Τεξέιρα για φάουλ στον Τιάγο

-67' Μέσα ο Τίνσντελ στη θέση του Ελουντού. Nτεμπούτο για τον Αφρικανό

-67' Μέσα ο Φιντέλις στη θέση του Αντάμοβιτς

-67' Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Τιάγο από πολύ δύσκολη θέση, λίγο έξω

-72' Μέσα ο Χουράδο, έξω ο Μυτίδης

-79' Καλή στιγμή για τη Σαλαμίνα, ο Α.Τεξέιρα απομακρύνει προ του Κίνγκσλεϊ

-80' Μέσα ο Κωστή, έξω ο Νουρ

-81' Ο Φιντέλις σε θέση βολής δεν πιάνει καλά το σουτ

-84' Κίτρινη στον Φιντέλις για φάουλ στον Τιάγο

-85' Μέσα ο Αγκάνοβιτς, έξω ο Λεάντρο

-88' Φάουλ του Αγκάνοβιτς, λίγο έξω

-90' Μέσα ο Σιαθάς, έξω ο Μιντίκκης

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Πάει να απειλήσει η Σαλαμίνα αλλά ο Κίνγσκλεϊ δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα ακριβώς μπροστά από τον Πρόσεκ

-95' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Τζαρσίνιο από κοντά να σουτάρει έξω

-Τέλος, η ΑΕΛ στους 45 βαθμούς και η Σαλαμίνα παραμένει στους 30 (δυο περισσότερους από την 7η Ομόνοια)

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ν.Τεξέιρα, Ντόσα, Α.Τεξέιρα, Γουίλερ, Λεάντρο (85' Αγκάνοβιτς), Νταβόρ, Αντάμοβιτς (67' Φιντέλις), Τζαρσίνιο, Μακρής, Μυτίδης (72' Χουράδο)

-Στον πάγκο: Βοζίνια, Αβραάμ, Άλεξ, Λαφράνς, Γερολέμου, Σρανζ

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης (90' Σιαθάς), Κορέια, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Μαργκάσα, Νούρ (80' Κωστή), Τιάγο, Ελουντού (67' Τίνσντελ), Κίνγκσλεϊ

-Στον πάγκο: Αλβμπόγκε, Σεργίου, Γκαρσία, Σικόρσκι, Κωστή, Σιαθάς, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή

Κίτρινες: Α.Τεξέιρα, Φιντέλις / -

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης