Τεσσάρα στο χαλαρό και... έτοιμη για πρόκριση (φώτος)

Εύκολη νίκη για την ΑΕΛ επί του Ερμή... Κέρδισε 4-0 στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου και ουσιαστικά "σφράγισε" την πρόκριση. Αγκάνοβιτς (2), Γουίλερ και Χουράδο πέτυχαν τα γκολ, σε ένα ματς με αργό ρυθμό. Το www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-2' Ο Λαφράνς ανακόπτεται για οφσάιντ και ενώ ήταν αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή. Σωστή η απόφαση του επόπτη

-3' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ με τον Αγκάνοβιτς, με πλασέ περίπου από το σημείο του πέναλτι. Ασίστ από τον Χουράδο

-15' Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Κέρκεζ, χωρίς άλλη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής το ματς

-20' Γύρισμα του Αβραάμ από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ενώ ο Χουράδο περίμενε... πάνω στην γραμμή για να την σπρώξει στα δίκτυα

-25' Κίτρινη στον Φιντέλις

-27' Πρώτη καλή φάση για τον Ερμή με κοντινό σουτ του Μαύρου, πέφτει και μπλοκάρει ο Βοζίνια

-34΄ ΓΚΟΛ 2-0 μετά από φάση διαρκείας. Πρώτα ο Αγκάνοβιτς με συρτό σουτ "σημάδεψε" το δοκάρι, έπειτα ο Φιρινίδης απέκρουσε το σουτ του Νιλς και στην συνέχεια ο Σρανς έστρωσε στον Γουίλερ που σκόραρε με προβολή!

-45' ΓΚΟΛ 3-0 οι γηπεδούχοι. Ο Αβραάμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Φιρινίδη που έκανε κακή έξοδο και γύρισε στον Χουράδο ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στο τέρμα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ελέγχει απόλυτα η ΑΕΛ, που είναι αποτελεσματική και ήδη μπήκε σε πορεία πρόκρισης

-Ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο με μια αλλαγή (Μαρτίνιουκ αντί Λύτρα)

-50' Διπλή αλλαγή. Μέσα Λεάντρο, Τζαρσίνιο - Έξω Φιντέλις, Ν. Τεξέιρα

-58' Κίτρινη στον Σρανζ

-59' Mέσα ο Μπουλά, έξω ο Πηλέας

-65' Κάκιστο θέαμα στο 2ο ημίχρονο. Αργός ρυθμός χωρίς φάσεις και χωρίς καμία διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο. Η ΑΕΛ με τα τρία γκολ είναι ουσιαστικά στην επόμενη φάση και χωρίς δυσκολία κρατά το σκορ

-67' Μέσα ο Μακρίεφ, έξω ο Μαλόν

-70' Μέσα ο 18χρονος Γιώργος Παπαδόπουλος, έξω ο Χουράδο

-75' Ο Αβραάμ έφυγε απέναντι στον Φιρινίδη ο οποίος βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε

-87' ΠΕΝΑΛΤΙ, ο Κατσιατής κράτησε μέσα στην περιοχή τον Γουίλερ και τον ανέτρεψε

-88' ΓΚΟΛ, 4-0. Ο Αγκάνοβιτς από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Φιρινίδη

-Τρία λεπτά καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Μπανούση

-93' Η ΑΕΛ σκοράρει με κεφαλιά του Τεσέιρα αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ

-Τέλος και η ομάδα του Κέρκεζ είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α.Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Λαφράνς, Φιντέλις (50' Λεάντρο), Χουράδο (70' Παπαδόπουλος), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα (50' Τζαρσίνιο), Σρανζ, Αγκάνοβιτς

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσιατή, Μαύρου, Πηλέας (59' Μπουλά), Μαλόν (67' Μακρίεφ), Κουατσίκα, Ενγκάνκα, Μπανούσης, Χριστοδούλου, Λύτρα (46' Μαρτίνιουκ)

Κίτρινες: Φιντέλις, Σρανζ / Μπανούσης

Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης