ΑΝΑΤΡΟΠΗ στην ΑΝΑΤΡΟΠΗ και... διπλό άνευ ουσίας! (Φώτος)

Φοβερό σε διακύμανση παιχνίδι στο "Αμμόχωστος", με την Ανόρθωση να κερδίζει με 3-2 αλλά να μην εξασφαλίζει θέση στην πρώτη εξάδα αφού η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ. Η "Κυρία" προηγήθηκε με τον Λαβόρδε, ο Ερμής το... γύρισε με τους Κατσιατή και Ντεβέσα ενώ η Ανόρθωση με γκολ των Στεφανέλι και Κατσιαράβα, με το τελευταίο να έρχεται στο 93'! Στο 2-2, ο Ερμής ήταν άτυχος αφού δύο φορές ο Μαύρου σημάδεψε το δοκάρι. Παρά την νίκη της, η Ανόρθωση θα συμμετέχει στο β' γκρουπ.

-5' Ωραία κάθετη του Στεφανέλι στον Κατσιαράβα, βγήκε σωστά και μπλόκαρε ο Αραμπατζής.

-7' Πολύ επιθετικό ξεκίνημα για την Ανόρθωση που έχει κλείσει τον Ερμή στο μισό του γήπεδο.

-9' Σουτ του Πράνιτς από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο έξω.

-11' Πρώτη απειλή για τον Ερμή. Δυνατό σουτ του Κατσιατή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-12' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Λαβόρδε! Ωραία αντεπίθεση, ο Κατσιαράβα έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το γύρισμα, με τον Λαβόρδε να πλασάρει ωραία στην κίνηση και να νικάει τον Αραμπαταζή για το 1-0!

-19' "Αγγίζει" το δεύτερο γκολ η Ανόρθωση. Ο Κατσιαράβα έφυγε ξανά πίσω από τους στόπερ του Ερμή, βρέθηκε... φάτσα με το τον Ταραλίδη αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε "Όχι" στο πλασέ του.

-23' Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κατσιαράβα και Στεφανέλι, σουτ του τελευταίου, μπλόκαρε ο Αραμπατζής.

-25' Κλασική ευκαιρία για τον Ερμή. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Δημητρίου βγήκε απ' την περιοχή του για να διώξει με τα πόδια, δεν το έκανε σωστά, ο Κατσιατής επωφελήθηκε και έκανε το πλασέ αλλά ο Στρούνα που κάλυψε τον Δημητρίου έδιωξε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή.

-26' Κίτρινη στον Ταραλίδη.

-27' Κίτρινη στον Κοφί. Ήταν στο όριο, χάνει το πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ.

-28' Άστοχο το φάουλ του Ταραλίδη από καλή θέση.

-30' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Κατσιατή! Βαθιά μπαλιά, ο Κατσιατής κατέβασε εντός περιοχής και έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε το σουτ, κόντραρε λίγο στον Εγγλέζου και κατέληξε στα δίκτυα του Δημητρίου για το 1-1!

-37' Σουτ του Λαβόρδε από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-39' Κεφαλιά του Κατσιαράβα προ του Αραμπατζή, η μπάλα λίγο έξω.

-46' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ράγιος αντί Πράνιτς για την Ανόρθωση, Μαύρου αντί Μακρίεφ για τον Ερμή.

-47' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, άστοχο το πλασέ του Στεφανέλι από κοντά.

-54' Μόνος εντός περιοχής ο Κατσιαράβα, αιφνιδιάστηκε αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα.

-56' Κίτρινη στον Στρούνα. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι.

-60' Έχει τον έλεγχο η Ανόρθωση, πιέζει για το δεύτερο γκολ.

-62' Κίτρινη στον Εγγλέζου. Και αυτός ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι.

-64' Αλλαγή για τον Ερμή. Ντεβέσα αντί Πουτζιουρή.

-69΄ ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Ντεβέσα! Λάθος πάσα του Δημητρίου, ο Μπουλά έκλεψε, ο Ντεβέσα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1!

-70' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ιωάννου αντί Μπουφ.

-77' Δεν έχει μπορέσει να δείξει σημάδια αντίδρασης η Ανόρθωση.

-79' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή. Φυλακτού αντί Μπουλά.

-81' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κυριάκου αντί Εγγλέζου.

-83΄Πέναλτι για την Ανόρθωση. Ο Μπανούσης ανέτρεψε τον Κατσιαράβα.

-83' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Στεφανέλι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

-84' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Κοντά σε άμεση απάντηση ο Ερμής, σουτ του Μαύρου, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

-88' ΔΟΚΑΡΙ ξανά για τον Ερμή! Ο Μαύρου ξανά σε θέση βολής, μόνος απέναντι στον Δημητρίου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

-93' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Αντεπίθεση από αριστερά, ο Στεφανέλι την ασίστ και ο Κατσιαράβα το γκολ με κοντινή προβολή!

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Πουτζιουρής (64'Ντεβέσα), Ταραλίδης, Κατσιατής, Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (46'Μαύρου), Ψάλτης, Λαγός, Νγκαγκά, Μπανούσης, Μπουλά (79'Φυλακτού).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Κοφί, Σίντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου (81'Κυριάκου), Κατσιαράβα, Μπουφ (70'Ιωάννου), Βίκτορ, Λαβόρδε, Πράνιτς (46'Ράγιος), Στεφανέλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταραλίδης - Κοφί, Στρούνα, Εγγλέζου.

**Διαιτητής ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Ανδρέα Π. Ανδρέου και Ανδρέα Μιχαηλίδη. Τέταρτος ο Κυριάκος Χριστοδούλου.