ΕΝΑ ημίχρονο και... ΤΡΙΑΡΑ! (Φώτος)

Η ΑΕΚ τα βρήκε... σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην ΕΝΠ, ωστόσο ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη έφτασε στην νίκη με 3-0, ολοκληρώνοντας με θετικό τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Λαρένα με πέναλτι, Ακίνο και Τρισκόφσκι οι σκόρερ για τους νικητές, που ανέβηκαν στους 39 βαθμούς. Καλοί στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι κυρίως ανασταλτικά, υστέρησαν όμως επιθετικά.

-Έναρξη.

-Στην αρχική εντεκάδα της ΕΝΠ ήταν ο Ενόχ, αλλά μετά το ζέσταμα ένιωσε ενοχλήσεις και την θέση του πήρε ο Γκλάβινα.

-1' Σουτ του Τρισκόφσκι από καλή θέση, η μπάλα ψηλά.

-2' Μακρινό σουτ του Ακίνο, δύσκολα ο Κλέιμαν.

-5' Πρώτη τελική από πλευράς ΕΝΠ. Κεφαλιά του Σιερμπάκοφ, αρκετά έξω η μπάλα.

-12' Κρατά μπάλα η ΑΕΚ και γυροφέρνει έξω από την περιοχή του Κλέιμαν.

-15' Κερδίζουν φάουλ σε καλή θέση οι γηπεδούχοι, σε μαρκάρισμα του Ολίβα στον Τρισκόφσκι. Η εκτέλεση του Τζέφρεν κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-20' Ωραία ντρίμπλα του Πίττα πάνω στον Γκαρσία, το σουτ του όμως ήταν άστοχο.

-25' Παίζει πολύ από δεξιά η ΑΕΚ, με τον Σίλβα να ανεβαίνει πολύ ψηλά και να δημιουργεί προβλήματα.

-29' Ευκαιρία για την ΕΝΠ. Διπλή προσπάθεια του Κυριάκου μετά από κόρνερ του Ριέρα, ο Τρισκόφσκι έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε νέο κόρνερ.

-32' Καλό σουτ του Λαρένα, η μπάλα λίγο έξω.

-34' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ. Ακίνο και Τρισκόφσκι συνδυάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε το τακουνάκι, ο Ακίνο βρέθηκε... φάτσα με το γκολ αλλά ο Μαϊσουράντζε έκανε σωτήριο τάκλιν. Οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι αλλά από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ο μέσος της ΕΝΠ να παίζει την μπάλα.

-35' Κίτρινη στον Πίττα. Ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι της πρεμιέρας των πλέι οφ με την Δόξα.

-42' Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά.

-Τέλος ημιχρόνου στο 0-0.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Ουντότζι αντί Σιερμπάκοφ.

-46' Δυνατό σουτ του Γκοζλάν από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-52' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Κατά μέτωπο επίθεση του Σίλβα, ο Ολίβα έβαλε το πόδι του και ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ βρέθηκε στο έδαφος. Περισσότερο το κέρδισε ο Βραζιλιάνος, παρά το έκανε ο Αργεντινός.

-53' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Χόρχε Λαρένα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Κλέιμαν για το 1-0!

-64' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Ζάρατε αντί Γκλάβινα.

-65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ακίνο! Βαθιά μπαλιά του Λαρένα, ο Τρισκόφσκι κατέβασε την μπάλα στον Ακίνο που με αριστερό πλασέ στην κίνηση... έγραψε το 2-0!

-70' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Σάστρε αντί Λαρένα.

-72' Διαγώνιο σουτ του Σίλβα, η μπάλα έξω.

-73' Η ΑΕΚ σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται. Ο Τρισκόφσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το γύρισμα στον Ακίνο που σκόραρε σε κενή εστία αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον "Τρίσκο". Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο Σκοπιανός φορ της ΑΕΚ ήταν στην ίδια ευθεία με τον Μαϊσουράντζε.

-81' Τρίτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Κοσμά αντί Ριέρα.

-82' Σέντρα - σουτ του Μηνά Αντωνίου, δύσκολα σε κόρνερ ο Τόνιο.

-83' Στο έδαφος ο Σίλβα σε μαρκάρισμα του Ολίβα εντός περιοχής. Καθαρή περίπτωση πέναλτι, δεν υποδείχθηκε.

-89' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αναστασίου αντί Ακίνο.

90+3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Γύρισμα της μπάλας απ' τον Αντωνίου προς τον Κλέιμαν, πρόλαβε ο "Τρίσκο" και... τσίμπησε προ του Ισραηλινού γκολκίπερ και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 3-0!

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (70'Σάστρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Τζέφρεν, Ακίνο (89'Αναστασίου).

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα (81'Κοσμά), Γκλάβινα (64'Ζάρατε), Ολίβα, Σιερμπάκοφ (46'Ουντότζι), Αντωνίου, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας, Γκοζλάν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίττας.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Ευαγόρα Ευαγόρου και Τηλέμαχο Τηλεμάχου. Τέταρτος ο Ροβέρτος Κώστα.

**Στον πάγκο της ΑΕΚ ο βοηθός Αντόνιο Ιντάλγκο, αφού ο προπονητής Ιμανόλ Ιντιάκεθ είναι τιμωρημένος.