Την κέρδισε και την πλησίασε με "χρυσό" σκόρερ τον Ίγκορ (φώτος)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της 2ης φάσης του πρωταθλήματος. Με σκόρερ τον Ίγκορ Σίλβα στο 78ο λεπτό, κέρδισε 1-0 την ΑΕΛ και έφτασε στους 42 βαθμούς, πλησιάζοντας την Λεμεσιανή ομάδα που είναι στην 3η θέση με 45. Το www.kerkida.net ήταν στην ΑΡΕΝΑ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από το Νικόλα Νεοκλέους

-Έφυγε χωρίς φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο. Μοιρασμένο το παιχνίδι

-14' Πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση. Στον Χουράδο γιατί εμπόδισε εκτέλεση φάουλ της ΑΕΚ

-16′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιάννου φάτσα με τον Πρόσεκ προσπάθησε να τον "κρεμάσει" αλλά ο Πολωνός βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε

-18' Μεγάλη ευκαιρία και για την ΑΕΛ στην εντεπίθεση. Ο Χουράδο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πλάσαρε τον Τόνιο ο οποίος απέκρουσε ασταθώς για να έρθει ο Ίγκορ να διώξει σε κόρνερ

-29' Ο Αβραάμ με ωραία κίνηση μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τόνιο μπλόκαρε το συρτό γύρισμα

-30' Η ΑΕΛ ζητά πέναλτι για φάουλ του Τρουγιόλς σε μια προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα μπροστά από τον Χουράδο

-41' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ για χτύπημα του Γιάννου στον Ν. Τεισέιρα. Ο επιθετικός της ΑΕΚ χτυπά τον αντίπαλο με το πόδι και ενώ η μπάλα είχε απομακρυνθεί. Γενικά υπάρχει ένταση στο παιχνίδι και διαρκώς είναι πολλές οι αποδοκιμασίες και από τις δυο κερκίδες

-43' Κίτρινη στον Ν. Τεισέιρα για διαμαρτυρίες

-44' Κίτρινη και στον Μοΐσοφ

-45+1' Δυνατό, μακρινό σουτ του Λαρένα, ο Πρόσεκ απομάκρυνε με γροθιές

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο μέρος

-60' Μπήκε δυνατά η ομάδα του Ιντιάκεθ και ψάχνει το γκολ αλλά ακόμα δεν έφτιαξε τη μεγάλη ευκαιρία. Πιο μαζεμένη η ΑΕΛ στο ξεκίνημα της "επανάληψης"

-60' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Γιάννου και ενώ ήταν έτοιμος να φύγει φάτσα με τον Πρόσεκ

-62' Πρώτη αλλαγή. Ο Τέτε στη θέση του Αντωνιάδη

-67' Κίτρινη στον Γκοντάλ για φάουλ στον Γιάννου έξω απ' την περιοχή

-70 Μέσα ο Τρισκόφσκι, έξω ο Τζέφρεν

-70' Μέσα ο Σρανζ, έξω ο Αβραάμ

-72' Κίτρινη στον Αγκάνοβιτς για φάουλ στον Ίγκορ

-73' Ο Τρισκόφσκι που μόλις πέρασε στο ματς, ζήτησε αλλαγή αφού ένιωσε ενοχλήσεις. Στη θέση του ο Φλοριάν που επιστρέφει στη δράση

-76' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο από κοντά σούτερα και ο Τόνιο έβγαλε την απόκρουση

-77' Απειλεί και η ΑΕΚ. Ο Φλοριάν έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω

-77' Μέσα ο Φιντέλις, έξω ο Χουράδο

-78' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ με τον Ίγκορ! Με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ ο Βραζιλιάνος

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πρόσεκ νικάει τον Γιάννου στο τετ-α-τετ και ο Τεϊσέιρα απομακρύνει προς τις γραμμές μετά τις "κόντρες"

-92' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία και για τους φιλοξενούμενους. Πρώτα ο Τόνιο έβγαλε εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Μυτίδη και στην εξέλιξη ο Αγκάνοβιτς μόνος από πολύ κοντά έκανε έξω το πλασέ στην κίνηση

-Τέλος και το τρίποντο στην ομάδα της Λάρνακας

ΑΕΚ: Τόνιο, Ίγκορ, Μοΐσοφ, Γκαρσία, Γκονζάλες, Αντωνιάδης (62' Τέτε), Τρουγιόλς, Λαρένα, Τζέφρεν (70' Τρισκόφσκι-73' Φλοριάν), Ακίνο, Γιάννου

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ν. Τεισέιρα, Ντόσα, Γκοντάλ, Γουήλερ, Γκαστανάγια, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ (70' Σρανζ), Τζαρσίνιο, Μακρής (82' Μυτίδης), Χουράδο (77' Φιντέλις)

Κίτρινες: Μοΐσοφ / Χουράδο, Ν. Τεισέιρα, Γκοντάλ, Αγκάνοβιτς

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γκίνος Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης