"Χ"ωρίς νικητή και... συγκατοίκηση στην κορυφή! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου (02/03) στο "Αμμόχωστος", με Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ να μένουν στο ισόπαλο 1-1, σε παιχνίδι για την πρεμιέρα των πλέι οφ. Τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, με τους "ερυθρόλευκους" να σκοράρουν με τον Τίνστελ και τους "γαλαζοκίτρινους" να ισοφαρίζουν με τον Ζαχίντ. Με τον βαθμό που πήρε το ΑΠΟΕΛ σε συνδυασμό με την νίκη του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια, πλέον έχουμε ισοβαθμία στην κορυφή με τις δύο ομάδες να έχουν από 50 βαθμούς.

-3' Τάμαρι και Γιάκολις συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

-4' Πολύ καλή στιγμή για την Νέα Σαλαμίνα. Κατά μέτωπο επίθεση και συρτό σουτ του Ελουντού, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Ρομό.

-9' Ο Τάμαρι μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε δύσκολα.

-10' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Τίσντελ! Αντεπίθεση από δεξιά και σουτ του Τζαΐλσον, ο Ρομό δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και έδιωξε την μπάλα η οποία έφτασε στον Τίσντελ που σε κενή εστία από κοντά... άνοιξε το σκορ.

-17' Προσπαθεί να αντιδράσει το ΑΠΟΕΛ. Κρατά μπάλα και γυροφέρνει έξω από την περιοχή του Βεσελόφσκι.

-23' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ωραία αντεπίθεση από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ζαχίντ που λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ όμως... σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-26' Κίτρινη στον Μπέζιακ.

-28' Κατά μέτωπο επίθεση απ' τον Τάμαρι, πέρασε Μαργκάσα και Ρέινολντς αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

-30' Παίζει πολύ από δεξιά το ΑΠΟΕΛ με το δίδυμο Τάμαρι - Γιάκολις. Η Νέα Σαλαμίνα περιμένει το ΑΠΟΕΛ και προσπαθεί να... χτυπήσει στην κόντρα.

-33' Κίτρινη στον Τίσντελ.

-36' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ! Σέντρα του Γιάκολις από δεξιά, η άμυνα βγήκε σε πρώτη φάση κα η μπάλα διώχθηκε, ο Ζαχίντ έγινε κάτοχος εκτός περιοχής και μπήκε σε αυτήν με ταχύτητα κάνοντας το διαγώνιο σουτ από δεξιά, νικώντας τον Βεσελόφσκι για το 1-1.

-38' Σέντρα του Τζαΐλσον, κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ, η μπάλα λίγο έξω.

-41' Μακρινό και δυνατό σουτ του Νατέλ, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τελος ημιχρόνου.

-46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' Καλό σουτ του Ζαχίντ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-57' Ωραία ενέργεια του Νατέλ από αριστερά και γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Τάμαρι που δεν... εκτέλεσε άμεσα αλλά έκανε κοντρόλ, δίνοντας την δυνατότητα στον Μιντίκκη να τον προλάβει.

-61' Σουτ του Ελουντού, μπλοκάρει ο Ρομό.

-64' Ωραία ατομική προσπάθεια του Τάμαρι, καλό το σουτ του αλλά η μπάλα λίγο έξω.

-67' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αλλάζει φορ ο Τραμεντζάνι, Μπάλογκ μέσα - Μπέζιακ έξω.

-69' Κίτρινη στον Νουρ.

-70' Δεύτερη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να παίρνει την θέση του Καζού.

-71' Καλό σουτ του Ζαχίντ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-73' Ρίσκαρε ο Βεσελόφσκι. Ντρίμπλαρε τον Μπάλογκ αλλά άνοιξε την μπάλα, ο Τάμαρι προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αλλά ο γκολκίπερ της Νέας Σαλαμίνας πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.\

-76' Κίτρινη στον Γκέντσογλου.

-77' Ωραίο σουτ του Μαργκάσα στην κίνηση, η μπάλα έξω.

-79' Κίτρινη στον Ρέινολντς.

-83' Πρώτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Ελουντού.

-84' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές το ΑΠΟΕΛ. Βιντιγκάλ αντί Νατέλ.

-85' Πιέζει το ΑΠΟΕΛ, ανεβάζει πολλούς παίκτες στην επίθεση.

-87' Δεύτερη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Γκολομπάρτ αντί Ρέινολντς.

-88' Κίτρινη στον Ζαχίντ.

-89' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Νέα Σαλαμίνα. Σικόρσκι αντί Τίσντελ.

-90' Από μία κίτρινη σε Γκολομπάρτ και Τάμαρι.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκαρσία, Κίνγκσλεϊ, Τζαΐλσον, Ρέινολντς (87'Γκολομπάρτ), Μαργκάσα, Μιντίκκης, Νουρ, Τίσντελ (89'Σικόρσκι), Ελουντού (83'Σιαθάς).

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Βούρος, Καρλάο, Γιάκολις, Ιωάννου, Καζού (70'Εφραίμ), Γκέντσογλου, Ζαχίντ, Τάμαρι, Νατέλ (84'Βιντιγκάλ), Μπέζιακ (67'Μπάλογκ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τίσντελ, Νουρ, Ρέινολντς, Γκολομπάρτ  / Μπέζιακ, Γκέντσογλου, Ζαχίντ, Τάμαρι.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός: Χαράλαμπος Γεωργίου
Β’ Βοηθός: Χρίστος E. Χρίστου
4ος: Αναστάσης Αναστάση