Μεγάλο διπλό, μεγάλη ανάσα! (φώτος)

Σπουδαίας σημασίας νίκη για την Αλκή επί της Πάφου. Κέρδισε με 0-3 και ανέβηκε στους 20 βαθμούς, όσους έχει και η Δόξα και έναν λιγότερο από τη σημερινή της αντίπαλο. Ζίβουλιτς (αυτογκόλ), Φλόρες και Σταύρου (πέναλτι) τα γκολ. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι μετά το 88' και την αποβολή του Μολ. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση υπό... ψιλόβροχο

-8' Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Ένα συρτό σουτ του Ζάντερ από πολύ μακριά πάει δίπλα απ' το δοκάρι

-10' Έχει σταματήσει η βροχή. Το σκηνικό παραμένει άκρως χειμωνιάτικο, με συννεφιά

-Εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. Αργός ο ρυθμός, με την Πάφο να μπαίνει πιο επιθετικά και την Αλκή να προσπαθεί να ισοζυγίσει

-28' ΓΚΟΛ 0-1 η Αλκή. Ο Κάρλος πήρε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, έκανε φοβερή προσπάθεια απέναντι σε τρεις αμυντικούς, μπήκε περιοχή και πλάσαρε τον Μολ ο οποίος απέκρουσε, με την μπάλα όμως να κοντράρει στον Ζίβουλιτς και να πάει στο τέρμα

-33' Aπειλούν ξανά οι φιλοξενούμενοι. Ο Σταύρου γέμισε με φάουλ από αριστερά και ο Φλόρες με το κεφάλι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-39' Κίτρινη στον Ζίβουλιτς για φάουλ στον Κάρλος

-40' Κρατά μπάλα η Πάφος αλλά είναι εντελώς ακίνδυνη κόντρα στην Αλκή που αμύνεται μαζικά

-42' ΓΚΟΛ, 0-2 η Αλκή! Ο Φλόρες με κεφαλιά δίνει μεγάλο προβάδισμα στην "Αθάνατη". Υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ ωστόσο ο σκόρερ ήταν καλυμμένος την στιγμή της κεφαλιάς-πάσας από τον Τραΐτσέφσκι

-44' Χάνει ευκαιρία η ομάδα του Σακκά, με τον Ακόστα από κοντά αλλά από δύσκολη γωνία, να σουτάρει έξω

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Πολύ καλή φάση για την Πάφο, με τον Ιμπραΐμ εξ επαφής να μην μπορεί να πιάσει καλά το πλασέ στην κίνηση

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκινά το δεύτερο μέρος με δυο αλλαγές για την Πάφο. Ζαχαρίου, Φιλιώτης στις θέσεις των Ζίβουλιτς, Ιμπραΐμ

-47' Κίτρινη στον Τραΐτσέφσκι

-50' Κίτρινη και στον Ζαχαρίου για φάουλ στον Φλόρες

-53' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πάρντο πρόλαβε τον Ανγκούλο και απέκρουσε πριν πλασάρει, η μπάλα έφτασε στον Ζαχαρίου που σούταρε αλλά ο Κυπριανού έκοψε πάνω στη γραμμή

-56' Διακοπή για δυο λεπτά αφού Ζάντερ και Φλόρες χτύπησαν σε μια διεκδίκηση

-58' Νέα διακοπή. Μπάνγκαρτ και Κάρλος είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση

-Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μπάνγκαρτ. Αποχωρεί με φορείο και στο 62' ο Πολίτσι παίρνει τη θέση του

-64' ΠΕΝΑΛΤΙ σφυρίζει ο διαιτητής για μαρκάρισμα του Σιρόκ πάνω στον Σπόλιαριτς

-65' ΓΚΟΛ. Ο Σταύρου με εξαιρετικό χτύπημα από τα 11 βήματα, κάνει το 0-3

-79' Πρώτη αλλαγή για την Αλκή. Μέσα ο Μπανταρά, έξω ο Κάρλος

-81' Μακρινό σουτ από τον Ανγκούλο, ο Πάρντο είναι στη σωστή θέση και διώχνει σε κόρνερ

-85' Κίτρινη στον Καρώ για διαμαρτυρίες μετά από υπόδειξη φάουλ στον Σπόλιαριτς

-87΄Σουτ του Ζαχαρίου από το ύψος της περιοχής, πάνω στον Πάρντο

-88' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μολ που εκτός περιοχής ανέτρεψε τον Μπελαμεϊρί. Ο επιθετικός της Αλκής πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Πάφου, ο οποίος τον ανέτρεψε. Τερματοφύλακας ο Φόλπρεχτ για τα εναπομείναντα λεπτά

-89' Μέσα ο Χαραλάμπους, έξω ο Ακόστα

-90' Μέσα ο Γουίκς, έξω ο Σπόλιαριτς

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

-96' Ο Ράκελς εξ επαφής στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

-Τέλος και η Αλκή πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη

Πάφος: Μολ, Καρώ, Zάντερ, Φόλπρεχτ, Μπάνγκαρτ (62' Πολίτσι), Ζίβουλιτς (46' Ζαχαρίου), Σιρόκ, Λουλίνια, Ιμπραΐμ (46' Φιλιώτης), Ανγκούλο, Ράκελς

Αλκή: Πάρντο, Χριστοφή, Τραΐτσέφσκι, Κυπριανού, Ακόστα (89' Χαραλάμπους), Στάροκιν, Φλόρες, Σπόλιαριτς (90' Γουίκς), Μπελαμεϊρί, Σταύρου, Κάρλος (79' Μπανταρά)

Κίτρινες: Ζίβουλιτς, Ζαχαρίου, Καρώ / Τραΐτσέφσκι

Κόκκινες: Μολ / -

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος