Ματς... ΘΡΙΛΕΡ με 6 γκολ και ΑΠΟΕΛ στα ημιτελικά! (Φώτος)

Ματς... ακατάλληλο για καρδιακούς το απόγευμα της Τετάρτης στην "ΑΡΕΝΑ". Στον επαναληπτικό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 3-3, αποτέλεσμα που χάρισε την πρόκριση στο ΑΠΟΕΛ λόγω των εκτός έδρας γκολ του (στο "ΓΣΠ 1-1). Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Γιάννου, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Βιντιγκάλ και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του Τολεμές και κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 88'. Απ' εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με πέναλτι του Νατέλ, έκανε το 3-2 με τον Εφραίμ και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 94' με τον Καταλά. Ισοφάριση αλλά χωρίς ουσία.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή τελική προσπάθεια.

-8' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Γύρισμα του Βιντιγκάλ από δεξιά, δυνατό σουτ του Μπάλογκ από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

-12' Κρατά περισσότερο μπάλα το ΑΠΟΕΛ. Μακρινό σουτ του Σόουζα, άρκετά άστοχο.

-18' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Χέφελ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το σουτ εντός περιοχής και από αριστερά όμως ο Βούρος έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε έξω. Λανθασμένα ο Λεόντιος Τράττος δεν υπέδειξε κόρνερ.

-20' Κίτρινη στον Ζαχίντ για φάουλ στον Σίλβα.

-22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ  με τον Γιάννου! Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ από δεξιά, με τον Χέφελ να το εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ο Καταλά έκανε την κεφαλιά - πάσα στέλνοντας την μπάλα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Γιάννου πρόλαβε τον Μερκή και με κοντινή προβολή νίκησε τον Ρομό για το 1-0!

-26' Κοντά στην ισοφάριση το ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ εντός περιοχής από αριστερά συνέκλινε και έκανε το σουτ σημαδεύοντας στην κλειστή γωνία του Τόνιο όμως ο Ισπανός γκολκίπερ αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

-27' Κίτρινη στον Καταλά. Ήταν στο όριο, αν προκριθεί η ΑΕΚ θα απουσιάσει από τον πρώτο ημιτελικό.

-28' Πάνω - κάτω η μπάλα και κοντά στο γκολ η ΑΕΚ! Ιδανική αντεπίθεση από αριστερά, ο Τέτε έκανε το γύρισμα με τον Ακίνο να πλασάρει στην κίνηση εντός περιοχής αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

-37' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Βιντιγκάλ! Σοβαρό λάθος απ' τον Ιγκόρ, ο οποίος όντας τελευταίος παίκτης στην γραμμή του κέντρου πάτησε την μπάλα και έδωσε το δικαίωμα στον Βιντιγκάλ να κλέψει και με ταχύτητα να τρέξει μόνος απέναντι στον Τόνιο. Το πλασέ του ήταν εύστοχο απέναντι στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ για το 1-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

-37' Κίτρινη στον Βιντιγκάλ για τον πανηγυρισμό του.

-44' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-52' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Ζαχίντ από αριστερά, κεφαλιά του Σόουζα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

-60' Ωραία πάσα του Μοράις, ο Φακινέτι έκανε το δυνατό σουτ από αριστερά εντός περιοχής αλλά ο Τόνιο έδιωξε δύσκολα.

-61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Φλοριάν αντί του τραυματία Τέτε.

-63' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Το υποδεικνύει ο Λεόντιος Τράττος για κράτημα του Φακινέτι στον Σίλβα.

-64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τολεμές εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και 2-1 για την ΑΕΚ που παίρνει ξανά σκορ πρόκρισης.

-70' Από μία κίτρινη για Σάστρε και Μοράις.

-73' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μπέζιακ αντί Ζαχίντ.

-75' Ανεβάζει πιο πολλούς παίκτες ψηλά το ΑΠΟΕΛ, ψάχνει το δεύτερο γκολ.

-80' Δεύτερη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Τάμαρι αντί Μπάλογκ.

-82' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Τζέφρεν αντί Ακίνο.

-84' Κεφαλιά του Τρουγιόλς, σε κόρνερ ο Ρομό.

-88' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί Μοράις.

-89' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ! Το κέρδισε ο Μερκής σε ανατροπή απ' τον Καταλά.

-90' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-2! Σκορ πρόκρισης για το ΑΠΟΕΛ!

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Λάθος του Χέφελ, ο Τάμαρι μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Τόνιο έδιωξε αλλά ο Εφραίμ πήρε το... ριμπάουντ, πλασάροντας εύστοχα για το 3-2!

-90+4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Καταλά με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Ρομό για το 3-3! Εξακολουθεί να είναι σκορ πρόκρισης για το ΑΠΟΕΛ.